ČNB investuje do akcií prostřednictvím BlackRock a StateStreet

Rada pro investora
ČNB investuje do akcií prostřednictvím BlackRock a StateStreet

19.3.2019
ČNB spoléhá ve správě akciových portfolií na největší investiční společnosti světa - BlackRock a State Street.


1. 4. 2019

Společnosti BlackRock a State Street Global Advisors jsou ve světě financí pojem a záruka kvality. Tuto skutečnost potvrzuje i Česká národní banka, která využívá služeb právě těchto společností při správě části vlastních rezerv. Většina devizových rezerv ČNB je spravována v interních portfoliích tvořených pevně úročenými nástroji peněžního a kapitálového trhu. Přibližně desetinu rezerv pak představují akciová portfolia spravovaná společnostmi BlackRock a State Street. Služeb těchto renomovaných investičních společností však můžete využít i vy a to prostřednictvím společnosti Colosseum.

BlackRock Inc. je americká investiční společnost, která je v současnosti největším správcem aktiv na světě. Na konci roku 2018 měla společnost ve správě téměř 6 bilionů USD. Gigantem ve světě financí je také společnost State Street Global Advisors, která má v současnosti ve správě přes 2,8 bilionu USD. Obě společnost nabízí svým klientům širokou škálu možností, jak zhodnotit své finance - od ETF, asset managementu, podílových fondů až po hedge fondy. Zejména pak ETF od obou společností patří vůbec k tomu nejlepšímu, co na trhu je. Vybraná ETF můžete koupit i vy prostřednictvím společnosti Colosseum. Například ETF fond XAR (zaměřený na zbrojařské společnosti) od společnosti State Street dokázal vydělat peníze i přes výrazné výprodeje v posledním kvartále roku 2018 - zatímco některé akciové trhy zaznamenaly ztráty blížící se k hranici 20 %, ETF fond XAR svým investorům přinesl bezmála 5% anualizovaný výnos. 

Výnos ETF fondu XAR (1. rok) v %


zdroj: etf.com 


Nárůst devizových rezerv

Centrální banky reagovaly na upadající trhy v pokrizovém období a zahájily režim expanzivní monetární politiky, čímž vytvořily rekordně velké devizové rezervy. Poněkud odlišný průběh měla politika České národní banky, nicméně důsledek je stejný - aktuální devizové rezervy dosahují rekordní hodnoty 3,2 bilionu Kč, přičemž ještě před pěti lety disponovala ČNB devizovými rezervami ve výši 1,24 bilionu Kč. Ačkoliv je většina devizových rezerv spravována v interních portfolií tvořených pevně úročenými nástroji finančního trhu, přibližně jedna desetina aktiv je tvořena akciovými investicemi. ČNB však tyto pozice nespravuje sama - spoléhá totiž na služby již zmíněných investičních společností BlackRock a State Street Global Advisors. Tyto společnosti vytvářejí aktivně řízená portfolia, která jsou spojena s benchmarkovými akciovými indexy jako evropský MSCI Euro, americký S&P 500, britský FTSE 100 či japonský Nikkei 225.

Vývoj devizových rezerv v mil. Kč


zdroj: ČNB.cz


ČNB věří Evropě a USA

Poslední zveřejněná data (k 31.12.2017) ukazují, že největší podíl na akciových pozicích ČNB tvoří tituly z evropského indexu MSCI (téměř 68 %), přičemž jejich hodnota se pohybuje okolo 178,7 mld. Kč. Velkou důvěrou však disponují také akciové trhy v USA, jejichž podíl na portfoliu činí 14,7 % a dosahují objemu 38,6 mld. Kč. Poměrně výrazný podíl akciového portfolia ČNB (8 %) je umístěn do kanadských trhů - jejich objem pak činí 21,26 mld. Kč. Celkově by tak měl objem akciového portfolia ČNB pohybovat okolo 265 mld. Kč, což představuje velmi výrazný nárůst v rámci posledních let - koncem roku 2014 totiž ČNB držela akciové pozice v přibližném objemu 124 mld. Kč. 

zdroj: ČNB.cz


Strategie dostupná pro každého

Abyste také využili služeb společnosti BlackRock, tak nemusíte být ani miliardář ani centrální banka. Společnost Colosseum, a.s. poskytuje širokou nabídku produktů BlackRock či State Street a umožňuje tak svým klientům investice například do ETF fondů, a to už od několika stovek korun měsíčně. Aktivní správa vlastního portfolia může pro většinu běžných investorů znamenat příliš velkou náročnost na čas, zkušenosti a velmi často i na finanční prostředky. Řízené strategie globálních investičních firem však tyto nevýhody odstraňují a například prostřednictvím již zmíněných ETF fondů  tak investor může prakticky kopírovat skladbu portfolia těch největších investičních fondů či centrálních bank a to při nesrovnatelně nižších nákladech. S ETF fondy je totiž spojena velmi nízká nákladovost (TER), která se v některých případech blíží k nule. Další nespornou výhodou ETF fondů jsou pak minimální požadavky na počáteční kapitál - investice lze realizovat i s částkou nepřesahující tisíc korun.

Více o investování do ETF fondů se dozvíte ZDE.

Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum,a.s.

 

 

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!