Co bude v roce 2021 hýbat trhy?

Rada pro investora
Co bude v roce 2021 hýbat trhy?

V roce 2021 bude stále na finančních trzích hrát prim koronavirus. Cenu aktiv také ovlivní změna vlády v USA. Jaké další faktory ovlivní trhy v roce 2021?


8. 1. 2021

 

Americké akciové trhy

 

V současnosti to vypadá, že růst amerických akcií je nezastavitelný. Druhé pololetí roku 2020 i začátek roku 2021 se nesly v býčím duchu. Při výhledu na zbytek roku je však třeba být opatrný - faktorů, které promluví do letošního dění na trzích, je stále mnoho. Koronavirus je stále s přehledem hlavním tržním faktorem. Další koronavirová vlna může srazit i americké akcie. Pozornost si určitě zaslouží také následky prezidentských voleb v USA - v současnosti můžeme vidět ve Washingtonu DC masivní protesty, které však trhy zatím víceméně ignorují. Předání vlády na konci ledna však bude pravděpodobně to nejméně hladké v posledních dekádách. Otázkou je také vliv Joe Bidena a jeho reforem na akciové trhy. Dlouhodobě by vláda demokratů mohla vyvolat na trzích velkou nervozitu. Pod tlakem by mohly být zejména zbrojařské společnosti a velké technologické, finanční a zdravotnické firmy. V neposlední řadě existuje riziko opětovného vyostření napětí ve vztazích USA a Číny. Od zmíněných faktorů se bude odvíjet i vývoj hlavních akciových indexů Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq. Z pohledu změn úrokových sazeb se v roce 2021 s vysokou pravděpodobností nedočkáme žádných změn. Většina centrálních bank uvažuje o změnách úrokových sazeb až nejdříve od roku 2022.

 

Akciové trhy pod vládou demokratů

 

V dlouhodobém měřítku se očekává, že by výhra demokratů mohla znamenat nečekané šoky na trzích. Pod tlakem by měly být zejména zbrojařské společnosti a velké technologické, finanční a zdravotnické společnosti. Program demokratů se silně opírá o rozbíjení monopolů, což je velký problém pro společnosti jako Apple, Facebook a Alphabet. Rozpočet vlády na obranu by také pravděpodobně výrazně poklesl. To by se negativně promítlo do tržeb zbrojařských společností. Daňové reformy Donalda Trumpa budou pravděpodobně zrušeny, což by trhům příliš nepomohlo. Dobrou zprávou pro americké občany je naopak pravděpodobnost vyššího finančního stimulu na boj proti koronaviru. Demokraté hovoří o 2 000 USD, což je výrazně více, než slibovala vláda Donalda Trumpa. Jak jsme si již zvykli, tak američané tyto peníze zpravidla investují do akcií a kryptoměn, což by mělo daná aktiva podpořit v dalším růstu.

 

Rozložení senátu problémem

 

Zvolení Joea Bidena by však mohlo znamenat výrazné otevření ekonomiky USA vůči zahraničnímu obchodu a tudíž vést ke snaze k fiskální expanzi, která by vedla k poklesu kurzu amerického dolaru. Při pohledu na mezinárodní politiku tak byl Joe Biden snesitelnějším kandidátem. Po jeho zvolení se dá očekávat uklidnění napětí s Čínou, Mexikem a EU. Zvolení demokratického kandidáta by také mělo být dobrou zprávou pro odvětví zelené energie, které by se tak dočkalo vyšších investic. To ostatně i potvrdil sám Joe Biden, který hned po výsledku voleb oznámil, že se chce věnovat primárně boji s koronavirem a klimatickými změnami. Spolupráce se Sněmovnou reprezentantů Spojených států při tvorbě rozpočtů by měla být také bezproblémová díky demokratické předsedkyni Nancy Pelosi. Díky výsledku voleb ve státě Georgia budou demokraté ovládat i senát, což je velká prohra pro republikány, kteří tak budou jen těžko prosazovat své návrhy. To může mít na finanční trhy negativní důsledky v delším období. 


Evropské akciové trhy po brexitu

 

Evropské akciové trhy v loňském roce za těmi americkými poměrně výrazně zaostaly. I zde v letošním roce bude hrát prim koronavirus, který většinu Evropy sužuje stále více a více. Očkování vakcínami je navíc poměrně pomalé a dá se tak očekávat, že rok 2021 nebude nepodobný tomu předchozímu. Zasaženy tak stále budou i dividendové výplaty některých společností, což bylo pro investory velkým lákadlem před koronavirem. Jedním velkým pozitivem však je ukončený brexit, který evropské trhy trápil několik let. Velká Británie vystoupila z EU na konci roku 2020 a oběma stranám se podařilo dohodnout uspokojivé podmínky. Očekáváme však, že obchod mezi EU a Velkou Británií bude v letošním roce o něco slabší kvůli dodatečnému zdanění a opatření proti koronaviru. 

 

Britské akcie byly v loňském roce z těch evropských asi pod největším tlakem, letos by však mohly být poměrně atraktivní. O potenciálu pro růst hovoří i revize výhledu na zisk na akcii u části společností z indexu FTSE 100. Současné výhledy nejsou až tak negativní, jako se čekalo před pár měsíci. Pozitivně pro britské akcie působí zejména rostoucí cena ropy brent, 12 % indexu totiž patří mezi energetické společnosti. S nejistotou obklopující vliv vlády demokratů na americké trhy se navíc očekává pád amerického dolaru, někteří investoři by tak mohli přesouvat své finance právě do libry a britských akcií. Dle některých odhadů je libra v současnosti po japonském jenu tou nejpodhodnocenější měnou zemí G10. Rizikově však působí nová mutace koronaviru, která se šíří Velkou Británií a vyvolala tak již třetí lockdown. Dle posledních zpráv by však na danou mutaci měla být efektivní vakcína od Pfizer. 


Komodity

 

Ropa stále pod tlakem?

 

Pozitivní zprávy o vývoji vakcíny proti koronaviru byly vytouženou událostí všech producentů ropy. Právě ropný průmysl byl jedním z nejvíce zasažených odvětví. Kvůli masivnímu poklesu turistické aktivity se poptávka po ropě ze strany aerolinek, provozovatelů výletních plaveb a ostatních srazila na minimální hodnoty. Poptávka po pohonných hmotách byla také nižší kvůli zavedeným karanténám a lockdownům. Na cenách ropy se tak v loňském roce koronavirus výrazně podepsal, což vyvrcholilo pádem ceny ropy WTI do záporných hodnot v průběhu dubna. Není tak divu, že blížící se vakcína proti koronaviru oživila ceny ropy i hodnotu akcií ropných společností. Za poslední tři měsíce dokonce oba hlavní typy ropy posílily na své hodnotě o více než 25 %. 

 

Ropný trh však nemá zdaleka vyhráno. Vakcína proti koronaviru je sice pozitivní zprávou pro všechny, její masová produkce a proočkování populace však zabere ještě několik měsíců. Otázkou také je účinnost dané vakcíny a případné mutace koronaviru. Zimní měsíce by navíc měly být pro šíření koronaviru nejhorší. Hlavní turistické oblasti nyní procházejí další vlnou onemocnění a USA i západní Evropa zavádějí několikatýdenní lockdowny. Všechny zmíněné faktory tak budou působit proti poptávce po ropě. O tom ostatně varoval i samotný OPEC, který očekává slabší poptávku po ropě v průběhu letošního roku. Organizace původně očekávala v roce 2021 meziroční nárůst poptávky po ropě o 7 milionů barelů denně, minulý měsíc však vydala revizi nižší o 800 tisíc barelů. Pokračování omezení těžby (i když v menším měřítku) ropy se tak dá očekávat i v příštím roce. 

 

Další příležitost pro cenné kovy

 

Zlato v loňském roce velmi úspěšně plnilo funkci bezpečného přístavu - tedy aktiva, do kterého investoři přesouvají své finance v období nejistoty. Nejistotu na trzích způsobil koronavirus a jeho vliv stále přetrvává. Spotová cena zlata je již delší období přes 1800 USD za trojskou unci a dá se tak očekávat, že nad touto hranici vydrží i celý rok 2021. V případě dalšího stupňování koronavirových případů a opatření by nemusel být výjimkou ani opětovný růst ceny přes 2000 USD. Do cen zlata se také promítne vývoj amerického dolaru, slabší dolar obecně napomáhá růstu cen komodit a naopak. Sílu amerického dolaru a cenu zlata mohou výrazně ovlivnit výsledky prezidentské volby v USA. Po výhře Joe Bidena se očekává tlak na oslabení amerického dolaru. Po vítězství demokratů také očekáváme růst poptávky po zlatě kvůli změnám, kterými USA pravděpodobně projde. Změna prezidenta by tak mohla způsobit velkou nejistotu na akciových trzích a přesun investorů právě do zlata. Výhra demokratů by však měla znamenat také možné uklidnění obchodního napětí s Čínou, EU a Mexikem. Zlato by pak v takovém případě mohlo korigovat níže, to je ale spíše dlouhodobější faktor.

 

Stříbro není tak vyhledávaným “bezpečným přístavem” jako zlato, poptávka po stříbře jako uchovateli hodnoty však v dobách nejistoty také roste, čehož jsme mohli být v roce 2020 svědky. Jeho využití je však zejména v průmyslu (např. fotovoltaické elektrárny a elektromobily). Do karet však stříbru může hrát jeho relativní podhodnocení ve srovnání s cenou zlata. Poměr cen obou kovů je z historického pohledu stále relativně nízko. Na cenu stříbra pak budou působit podobné faktory jako u zlata. Klesající produkce stříbra, uzavírání části stříbrných dolů a malá míra recyklace tlak na další růst ceny pouze podtrhují. Do konce roku se tak cena stříbra může znovu dostat i přes 30 USD za trojskou unci.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!