ETF jako revoluce investování

Rada pro investora
ETF jako revoluce investování

23.7.2018

Exchange-traded funds (ETFs) jsou ideálním nástrojem pro širokou škálu investorů. 


15. 3. 2019

Exchange-traded funds (ETFs) jsou ideálním nástrojem pro širokou škálu investorů díky výhodám jako jsou nízká nákladovost, vysoká likvidita, široká škála investičních možností a další. Díky těmto výhodám mohou být zajímavou alternativou k investici do podílových fondů nebo i stavebního nebo penzijního spoření. 

ETF fondy, tedy burzovně obchodovatelné fondy, jsou pro mnoho tuzemských investorů méně známým pojmem, a to navzdory tomu, že  nejsou žádnou novinkou - v USA se s ETF obchoduje již od 90. let. Přelomový byl rok 2008, kdy americká SEC povolila aktivní správu ETF, což mělo za následek vznik nových burzovně obchodovatelných fondů. Tento boom pokračuje i dnes, každoročně vzniká několik stovek nových ETF a objem majetku do nich investovaného také nezadržitelně roste. V současnosti je v ETF investováno celosvětově přes 5 bilionů USD. Dle studie  společnosti Ernst & Young by se měl tento objem během příštích 5ti let zvyšovat meziročním tempem okolo 15 %.  

zdroj: statista.com 

Samotný princip fungování ETF fondů není nijak zásadně odlišný od velmi oblíbených podílových fondů. Jedná se o fondy, které drží koš určitých aktiv jako jsou akcie, dluhopisy, komodity a jiné. Název ETF pak plyne ze skutečnosti, že s tímto typem fondů je obchodováno na burzách, podobně jako s akciovými společnostmi. Díky této skutečnosti jsou ETF velice likvidní, což znamená, že investor může fond prodat v kterýkoliv okamžik prakticky ihned a v případě potřeby získat své prostředky velmi rychle zpět. Existuje mnoho druhů ETF - nejznámějším jsou pravděpodobně indexové ETF, které jsou založené na investicích do různých odvětví nebo teritorií, přičemž se snaží kopírovat vývoj určitého benchmarku, jako je například Standard & Poor’s 500 index. Dalším druhem stojícím za zmínku jsou aktivně spravované ETF (známé pod názvem Smart beta ETF), které mají za cíl překonat výkon benchmarku, a to pomocí kombinace komponentů pasivního a aktivního investování. Dále se můžeme setkat s ETF zaměřenými na komodity či měny. 

 Tržní podíl pasivních a aktivních otevřených fondů 

 

zdroj: EY.com

ETF byly díky svým výhodám dlouhou dobu využívány především velkými institucionálními investory jako jsou banky, pojišťovny, nebo penzijními fondy, nicméně v posledních letech prudce roste zájem o ETF i ze strany drobných investorů. Jejich podíl nyní dosahuje zhruba 40 procent na celkovém spravovaném majetku v ETF. (EY ETF Survey 2017) 

Investice do ETF představuje velmi zajímavou alternativou k podílovým fondům, nebo ke stavebnímu či důchodovému spoření. V porovnání s investicí do podílových fondů mají ETF výrazně nižší poplatky a zpravidla vyšší výnos. Oproti tradičním fondům se u některých ETF platí až 10x nižší poplatky, a to zejména díky absenci přenesených reklamních poplatků na investora a cenové válce největších světových emitentů ETF. Do ETF může investor vstoupit již od velmi malých částek. Většina ETF také pravidelně vyplácí dividendy, které se mohou automaticky reinvestovat.  

Na konkrétní výhody a nevýhody investice do ETF a jejich porovnání s jinými investičními instrumenty se blíže podíváme v dalších článcích. 

autor: Petr Lajsek, analytik Colosseum

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!