ETF na S&P 500: Nejoblíbenější pravidelná investice?

Rada pro investora
ETF na S&P 500: Nejoblíbenější pravidelná investice?

ETF na index S&P 500 se těší mezi pravidelnými investory velké oblibě. Jaké jsou důvody?


19. 1. 2022

 

O výhodách pravidelného investování jsme psali již několikrát. Jedním z nejoblíbenějších instrumentů na takový způsob investování jsou ETF fondy. Ty v sobě snoubí výhody široké diverzifikace a nízkých nákladů. Vůbec nejoblíbenějšími ETF fondy jsou ty kopírující slavné americké akciové indexy. Tím nejobchodovanějším je fond sledující výnos indexu S&P 500. Jaké jsou důvody oblíbenosti této investice?

Alokace části portfolia do ETF kopírujícího slavný index S&P 500 je považována za jednu z univerzálně nejrozumnějších forem investování, a to zejména pro investory, kteří nemají ambice vsázet na úspěch několika málo vybraných firem a preferují diverzifikované portfolio. Výhody této investice jsou nesporné - investor díky pár stovkám dolarů získá možnost diverzifikace do 500 z největších amerických společností a také možnost participovat na jejich dividendách – ty se v posledních letech pohybují v průměru do 1,5 % ročně. Investor se tak nemusí trápit výběrem jednotlivých akcií a nakupuje rovnou celý index. Indexová ETF patří mezi ty nejlevnější co se týče TER (celkové roční náklady), které jsou v řádu setin procent. Pro investory se nabízejí klasické ETF vyplácející dividendu nebo akumulační ETF, které dividendu reinvestují. Investor si tak může zvolit, zda chce inkasovat pravidelné příjmy, nebo navyšovat hodnotu své investice reinvestováním. 

Vývoj indexu S&P 500 od roku 1998

Zdroj: Finviz.com

Nespornou výhodou je také historická výkonnost, která je v průměru u indexu S&P 500 již několik desetiletí i přes krátkodobé poklesy kolem 10 % ročně, tedy stále výrazně nad současnou i dlouhodobou úrovní inflace. Za loňský rok dokonce index vykázal růst téměř 28 %. Dlouhodobý vývoj indexu je znázorněn na grafu výše. Zastáncem indexových ETF je i slavný Warren Buffett, dle kterého je to investice, která dává z dlouhodobého pohledu největší smysl. Mírnou nevýhodou může pro někoho být měnové riziko a cena nejznámějších ETF na S&P 500 - patří totiž spíše mezi ty dražší. Nejprodávanější ETF na světě má cenu kolem 10 tisíc Kč. To se může jevit jako vysoká částka, ale kdyby si chtěl investor poskládat index S&P 500 tak, aby ho věrně kopíroval sám, potřeboval by na to několik milionů korun. Pokud chce investor investovat po menších částkách, má k dispozici také řadu ETF, jejichž cena je nižší. Některá ETF na daný index se obchodují i kolem 50 USD. K dispozici jsou i UCITS varianty dostupné v EUR. 

Co se týká poměru takové investice do indexového ETF, tak záleží na typu investora. Pro dynamičtějšího akciového investora s delším investičním horizontem může taková investice představovat i větší část portfolia. Ani takový investor by ale neměl zapomínat na rozložení svých investic i mimo americký trh a optimálně investovat do více sektorů i tříd aktiv, jako jsou dluhopisy nebo komodity. Indexová ETF na S&P 500 však patří v alespoň nějakém zastoupení do každého portfolia.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!