ETF seriál 10. Díl: Investujte do nemovitostí prostřednictvím ETF!

Rada pro investora
ETF seriál 10. Díl: Investujte do nemovitostí prostřednictvím ETF!

16.10.2019

Investice do nemovitostí je jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak zhodnotit své volné prostředky. Jedná se však také o velmi nákladnou investici, která nemusí být dostupná pro každého. S ETF fondy se však dá do nemovitostí investovat již od velmi nízkých částek.


12. 2. 2020

 

V desátém díle našeho seriálu o ETF fondech se blíže zaměříme na burzovně obchodovatelné fondy, které jsou založeny na investicích do společností, které působí na globálním realitním trhu. Tyto společnosti se primárně zabývají investováním do zahraničních nemovitostí a jejich správou. Taková investice může působit zajímavě i ve srovnání s koupí fyzické nemovitosti. V tomto článku si rozebereme, proč by měl každý investor zvážit investici do těchto společností a jaký způsob je pro něj vhodný.

Proč investovat do nemovitostí?

Investice do nemovitostí je jedním z nejtradičnějších a nejoblíbenějších způsobů, jak zhodnotit své volné prostředky. Mezi lidmi je tato investice také vnímána jako jedna z nejbezpečnějších a nejlukrativnějších. Při volbě správné nemovitosti se taková investice každý rok příjemně zhodnocuje a nese investorovi další výnos v podobě pronájmu. Nemovitosti chrání hodnotu peněz po desetiletí a odolávají inflaci. Zhodnocení nemovitostí v globálním měřítku je těžko srovnatelné - každý trh má svá specifika a lokální nemovitostní krize. Pro srovnání růstu cen globálních nemovitostí však Mezinárodní měnový fond sestavil tzv. Global real house price index, který je znázorněn na grafu níže. Tato křivka srovnává indexovaný růst hodnoty nemovitostí na různých kontinentech na kvartální bázi a využívá dat národních bank a agentur. Na grafu níže je znázorněn rapidní růst cen globálních nemovitostí od roku 2000 do roku 2018. Samozřejmě ani u nemovitostí se investor nevyhne rizikům. Pro příklad nemusíme chodit nijak daleko - poslední velká finanční krize měla jako jednu z příčin neschopnost lidí splácet své hypotéky a cena nemovitostí tak značně klesala (viz. graf níže). 

Růst hodnoty globálních nemovitostí (index)

zdroj: IMF


Jak investovat do nemovitostí?

Investovat do nemovitostí je poměrně nákladné a rozhodně ne dostupné pro každého investora. Pro většinu investorů to znamená uvolnění opravdu velké částky a případné zadlužení na několik let. Méně nákladnou možností, jak se podílet na růstu globálního realitního trhu, tak mohou být ETF fondy investující do společností, které se pohybují na nemovitostním trhu. ETF fondy v sobě snoubí výhody jako jsou vysoká likvidita, možnost zisku dividend a široká diverzifikace. Pravděpodobně nejvhodnějším ETF je fond VNQI Vanguard Global ex-U.S. Real Estate ETF. Toto ETF investuje do společností, které mají v portfoliu nemovitosti a nemovitostní fondy na trzích v Japonsku, Austrálii, Singapuru, Hongkongu, Francii, Kanadě, Číně a Evropě. V tabulce níže je Top 10 akcií ve fondu VNQI, které zastupují přes 19 % celého portfolia fondu. Naprostá většina společností obsažených ve fondu má velkou nebo střední tržní kapitalizaci.

zdroj: etf.com

ETF fondy jsou velmi atraktivní svou jednoduchostí (jedním nákupem se podílíte na vývoji několika společností z různých kontinentů) a také nízkou nákladovostí. Roční náklady (TER) fondu VNQI činí jen 0,12 % a jeho výkon od začátku letošního roku činí skvělých 16,29 %. Pro srovnání se nabízí průměrné roční zhodnocení nemovitostí v České Republice, které bylo za rok 2018 kolem 7 %. (ČSÚ) Celkový výnos fondu za posledních 5 let je téměř 40 %. Fond navíc vyplácí pravidelnou dividendu - dividendový výnos v současnosti dosahuje skvělých 7,58 % ročně. Takto vysoký dividendový výnos je generován díky nájemnému a rostoucí ceně nemovitostí. Důkaz oblíbenosti fondu VNQI dokazuje i fakt, že za necelých 9 let od vzniku fondu je již v jeho správě téměř 6 miliard USD. 


Proč investovat do fondu VNQI?

Vybrat správnou nemovitost pro investici může být běh na dlouhou trať. Investicí do fondu VNQI však investor alokuje své finance do prověřených realit, které se již dlouhodobě pravidelně zhodnocují. Fond VNQI tak v sobě snoubí výhody investování do nemovitostí a výhody ETF fondů. Nemovitosti přinášení investorům pravidelné zhodnocení vložené částky a každoroční dividendy, které jsou generovány díky nájemnému. ETF fondy nabízejí investorům možnost zhodnocování peněž již od velmi malých částek, nízkou nákladovost a vysokou likviditu. Investicí do ETF fondu VNQI je tedy investor schopen participovat na rostoucích cenách globálních realit a na rozdíl od fyzického nákupu nemovitosti k tomu není zapotřebí velký kapitál. Alespoň částečná diverzifikace je zajištěna rozvržením portfolia po celém světě - lokální krize tak nemusí výrazně ovlivnit výsledek celého fondu.

Odkaz na předchozí díl naleznete zde

 

Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s.


Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!