ETF seriál 8. Díl: Akcie s nízkým kolísáním

Rada pro investora
ETF seriál 8. Díl: Akcie s nízkým kolísáním

20.8.2019

Investice do akcií s nízkým kolísáním je ideální pro investory, kteří hledají zajímavý výnos s omezeným rizikem. Najít takové akcie však může být velmi složité. Díky ETF fondům je  taková strategie dostupná pro každého.


20. 8. 2019

 

V osmém díle našeho seriálu o ETF fondech se blíže zaměříme na burzovně obchodovatelné fondy, které jsou založeny na investicích do společností s nízkým kolísáním cen akcií. Taková investice může být ideální pro investory, kteří hledají zajímavý dlouhodobý výnos akciového trhu, ale chtějí se vyhnout riskantnějším akciím a sektorům. V tomto článku si rozebereme, proč by měl každý investor zvážit investici do takových společností a jaký způsob je pro něj vhodný.

Proč investovat do akcií s nízkou volatilitou?

Důvodů, proč by měl každý zvážit investici do akcií je hned několik. Z historického pohledu jsou akcie nejvýnosnějším aktivem. Od roku 1926 byl průměrný výnos amerických blue chips akcií v průměru 10 % ročně (index S&P 500). Na tomto výnosu příliš neubírají ani hospodářské krize v 30. a 80. letech a ani velká finanční krize v minulém desetiletí. V dlouhém horizontu se tyto krize naopak ukázaly jako dobré příležitosti pro výhodný nákup akcií. Americké státní dluhopisy mají pro srovnání ve stejném období průměrný roční výnos 5,6 %. Průměrná roční inflace v daném období v USA dosahuje na 3,2 %. Akcie jsou tak rozhodně z historického hlediska nejlepší volbou, jak se ochránit před oslabováním kupní síly peněz.  

Obecně se tak dá o akciových trzích říci, že v dlouhém období vždy rostly. Růst hodnoty akcií úzce souvisí s globálním růstem ekonomiky. Ekonomický růst má za následek nárůst počtu pracovních míst, růst příjmů a následně pak i tržeb a zisků. Investoři, kteří volí dlouhodobější přístup k investování tak zpravidla dříve, či později realizují kapitálový zisk. Další neoddiskutovatelnou výhodou investování do akcií jsou dividendy - tedy vyplacená část zisku společnosti investorovi, který včas koupil dané akcie. S růstem ziskovosti společnosti zpravidla roste i vyplacená dividenda. Investice do akcií je logicky spojena s řadou rizik. Některým rizikům se však investor může částečně vyhnout při nákupu blue chips akcií, převážně na americkém akciovém trhu. Tyto tradiční společnosti mají zpravidla nižší volatilitu ceny akcie a jejich hodnota dlouhodobě roste. Při vhodné diverzifikaci tak investorům přinášejí zajímavý kapitálový i dividendový výnos. 


Jak investovat do společností s nízkým kolísáním cen?

Pro investici do jednotlivých společností stačí využít služeb brokera a investor se následně stává majitelem zvolených akcií. Taková investice však vyžaduje určité schopnosti a investor musí na základě vlastní analýzy doufat v budoucí růst dané společnosti a nízkou volatilitu ceny jejích akcií. Ideální je samozřejmě své prostředky alokovat do více společností z více různých sektorů. Nejlepším způsobem jak investovat do akcií s nízkou volatilitou tak může být nákup ETF (burzovně obchodovatelných fondů). ETF fondy v sobě snoubí výhody jako jsou vysoká likvidita, možnost zisku dividend a široká diverzifikace. Pravděpodobně nejvhodnějším ETF je USMV iShares Edge MSCI Min Vol U.S.A. ETF. Toto ETF investuje pouze do amerických (95 % portfolia) a evropských společností, které vykazují nízkou volatilitu ceny akcií. V tabulce níže je Top 10 akcií ve fondu USMV, které zastupují přes 15 % celého portfolia fondu. Naprostá většina společností obsažených ve fondu má velkou nebo střední tržní kapitalizaci.

zdroj: etf.com

ETF fondy jsou velmi atraktivní svou jednoduchostí (jedním nákupem se podílíte na vývoji několika společností) a také nízkou nákladovostí. Roční náklady (TER) fondu USMV činí jen 0,15 % a jeho výkon od začátku letošního roku činí skvělých 22,35 %, což jasně překonává i výkon indexu S&P 500, který se od začátku roku může pochlubit ziskem 16,63 %. Celkový výnos fondu za posledních 5 let je dokonce téměř 90 %. Fond navíc vyplácí pravidelnou dividendu - dividendový výnos v současnosti dosahuje 1,84 % ročně. Důkaz oblíbenosti fondu USMV dokazuje i fakt, že za necelých 8 let od vzniku fondu je již v jeho správě přes 31 miliard USD. 


Proč investovat do fondu USMV?

Fond USMV v sobě snoubí výhody aktivní správy financí a nízkých nákladů ETF. Tento fond vyhledává dle vlastního algoritmu akcie s nízkým kolísáním a snaží se dosáhnout tržního výnosu s nižším rizikem. Fond primárně investuje do velkých amerických blue chips akcií z různých sektorů - díky tomu je tak zajištěna diverzifikace prostředků. V portfoliu fondu však jednoznačně převažují defenzivní sektory jako je zdravotnictví, pojišťovnictví, potravinářský průmysl nebo telekomunikace. Většina společností obsažených v portfoliu fondu navíc nabízí dividendu. Investicí do ETF fondu USMV je tedy investor schopen participovat na rostoucích akciových trzích, avšak s nižším rizikem. Pro investory je také klíčová kvartálně vyplacená dividenda, nízká nákladovost a vysoká likvidita. Do tohoto fondu navíc může pravidelně investovat prakticky každý, a to již od velmi nízkých částek každý měsíc. 

Odkaz na předchozí díl naleznete zde

 Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 


 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!