ETF seriál 9. Díl: Investujte do vody prostřednictvím ETF

Rada pro investora
ETF seriál 9. Díl: Investujte do vody prostřednictvím ETF

11.9.2019

Voda je nepochybně jednou z nejdůležitějších komodit na světě. Celosvětová spotřeba pomalu, ale jistě roste a ceny vody by tak měly růst. Mnohé tak může napadnout otázka, jak se dá do vody investovat?


11. 9. 2019

V devátém díle našeho seriálu o ETF fondech se blíže zaměříme na burzovně obchodovatelné fondy, které jsou založeny na investicích do společností působících ve vodním průmyslu. Vodu většina lidí bere jako samozřejmost, mnohé však může překvapit, že její zásoby zdaleka nejsou neomezené. Spotřeba vody pomalu, ale jistě roste a cena vody by tak v budoucnu měla růst. Z toho by měly těžit vodohospodářské společnosti. V tomto článku si rozebereme, proč by měl každý investor zvážit investici do vodního průmyslu a jaký způsob je vhodný.

Proč investovat do vody?

Důvodů, proč by měl každý zvážit investici do vodního průmyslu je hned několik. Voda není neomezená - 70 % světa sice pokrývají vodní plochy, ale pouze zlomek z 1 % je čistá voda, která je životně důležitá pro 7,6 miliardy lidí. Dle průzkumu United Nations bude v roce 2030 celosvětová zásoba vody na 60 % současné hodnoty. Přičemž globální spotřeba vody se každoročně zvyšuje 1% tempem. Voda je nezbytně nutná nejen pro přežití lidstva, neobejde se bez ní ani průmysl. Zemědělství, produkce jídla a dále pak výroba materiálů se neobejdou bez čisté vody. Více než 56 % celosvětové produkce obilnin je v oblastech, které jsou již aktuálně vystaveny nedostatkům vody. 

Už nyní se voda stává kritickou záležitostí v zemích BRICs, které zaznamenávají vysoký růst průmyslu a obyvatelstva. Více než 1 mld. lidí nemá v současné době přístup k čisté vodě. S nárůstem globální populace poroste i poptávka po potravinách a energiích. Zemědělství, které je vysoce náročné na spotřebu vody, by dle studie OECD mělo do roku 2050 uspokojovat poptávku vyšší až o 70 %. Celosvětová spotřeba vody tak bude nutně růst, což se projeví v rostoucích cenách. Aktuální poptávka po vodě byla odhadnuta na 4600 km³ ročně a do roku 2050 se předpokládá její navýšení mezi 20-30 % na celkových 5500 až 6000 km³.


Jak investovat do vody?

Voda je jako komodita velmi obtížně ocenitelná, jelikož samotné fundamenty jsou jen těžko k nalezení. Jako ideální nástroj investice do vody slouží ETF (burzovně obchodovaný fond) se zaměřením na společnosti, které podnikají ve vodním průmyslu. Nejvhodnějším ETF fondem je pravděpodobně fond IH20 - iShares Global Water UCITS ETF USD. Emitentem je známá světová společnost iShares, která spadá pod největšího světového správce aktiv - společnost Blackrock. Fond sleduje výkonnost společností, které spadají do indexu S&P Global Water 50 Index. Do indexu patří 50 největších a nejlikvidnějších světových společností, které mají svou činnost spojenou s vodním průmyslem. Přes 90 % společností v tomto ETF má střední nebo vysokou kapitalizaci. Naprostá většina společností je ze Severní Ameriky a západní Evropy. Výkonnost fondu od začátku roku je velmi pěkných 22,32 %. V tabulce níže můžete vidět top 10 akcií obsažených ve fondu IH2O. 

zdroj: iShares

ETF fondy jsou velmi atraktivní svou jednoduchostí (jedním nákupem se podílíte na vývoji několika společností) a také nízkou nákladovostí. Roční náklady (TER) fondu IH20 činí jen 0,65 % a jeho výkon od začátku letošního roku činí skvělých 22,35 %, což překonává i výkon indexu S&P 500, který se od začátku roku může pochlubit ziskem 18,10 %. Průměrný roční výnos fondu za posledních 5 let je více než 13 %. Fond navíc vyplácí pravidelnou pololetní dividendu - dividendový výnos v současnosti dosahuje 1,55 % ročně.


Proč investovat do fondu IH20?

Výše uvedené argumenty jednoznačně mluví pro investici do vody. Rostoucí spotřeba vody napříč různými odvětvími jako je například zemědělství, které stojí za 70% podílem na celkové spotřebě vody, bude v příštích letech tlačit cenu vody nahoru. Z toho by měly těžit společnosti, jejichž předmět činnosti je vodohospodářství. Ideálním prostředkem jak investovat do vody je ETF fond IH20. Investicí do tohoto fondu je investor schopen participovat na rostoucích cenách akcií vodařských společností. Většina společností obsažených v portfoliu fondu navíc nabízí dividendu. Pro investory je také klíčová nízká nákladovost a vysoká likvidita. Do tohoto fondu navíc může pravidelně investovat prakticky každý, a to již od velmi nízkých částek každý měsíc. 

Odkaz na předchozí díl naleznete zde

 

 

Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!