
2.8.2018
Každý investor uvažující o investici do ETF by měl znát jejich výhody i nevýhody.
18. 3. 2019
Každý investor uvažující o investici do ETF by měl znát jejich výhody i nevýhody. Mezi hlavní výhody patří extrémně nízké náklady na správu, prakticky nekonečný výběr investičních možností a vysoká likvidita, tedy možnost kdykoliv získat své peníze zpět bez sankčních poplatků nebo jiných nákladů. Nevýhodou může být měnové riziko nebo nižší likvidita u některých méně známých nebo velmi specializovaných ETF.
ETF fondy jsou formou pasivního investování s nízkou nákladovostí, které investorovi umožňují umístit prostředky do většího počtu aktiv najednou. Například nákupem ETF kopírujícího akciový index S&P 500 získáte podíl na akciích 500 různých společností, a to včetně těch nejrenomovanějších jako jsou Google, Apple nebo Amazon. Investor tak nemusí ztrácet čas tím, aby analyzoval a vyhledával jednu či dvě konkrétní firmy, do kterých bude investovat. Participuje totiž na zhodnocení celého indexu, který z principu kolísá mnohem méně, než ceny akcií jednotlivých společností, které jsou v konkrétním indexu obsaženy.
Mapa hlavních společností obsažených v indexu S&P 500.
zdroj: finviz.com
Výhody
Nízké náklady na správu
Velký výběr investičních možností
Základním principem ETF, který způsobil velký nárůst zájmu investorů o tento druh fondů, je pasivní kopírování celého indexu, například nejznámějšího akciového indexu S&P 500. Díky velkému rozvoji oboru ETF má v současném okamžiku investor k dispozici obrovské možnosti. V současnosti je obchodováno více než 5000 ETF a vybere si opravdu každý investor. Existují fondy, které sledují určitá odvětví, jako jsou například energetické, biotechnologické nebo zbrojařské společnosti. Investor může také zvolit ETF zaměřené například na společnosti emerging markets, korporátní dluhopisy, nemovitosti, ropu, lithium a mnoho dalších investičních témat. Aktuálně se připravuje spuštění ETF na bitcoin a kryptoměny. Nejmodernějším trendem jsou ETF obsahující i určité prvky aktivního řízení na principu algoritmů nebo robotů, které například vyhledávají akcie firem s nižším rizikem nebo vysokým dividendovým výnosem. Za řádově nižší poplatek tak investor získá aktivně spravované portfolio, které u tradičních fondů stojí ročně i mnohonásobně více.
Likvidita
Nevýhody
Závěr