ETF: výhody a nevýhody

Rada pro investora
Výhody a nevýhody ETF fondů

2.8.2018

Každý investor uvažující o investici do ETF by měl znát jejich výhody i nevýhody.


18. 3. 2019

Každý investor uvažující o investici do  ETF by měl znát jejich výhody i nevýhody. Mezi hlavní výhody patří extrémně nízké náklady na správu, prakticky nekonečný výběr investičních možností a vysoká likvidita, tedy možnost kdykoliv získat své peníze zpět bez  sankčních poplatků nebo jiných nákladů. Nevýhodou může být měnové riziko nebo nižší likvidita u některých méně známých nebo velmi specializovaných ETF. 

ETF fondy jsou formou pasivního investování s nízkou nákladovostí, které investorovi umožňují umístit prostředky do většího počtu aktiv najednou. Například nákupem ETF kopírujícího akciový index S&P 500 získáte podíl na akciích 500 různých společností, a to včetně těch nejrenomovanějších jako jsou Google, Apple nebo Amazon. Investor tak nemusí ztrácet čas tím, aby analyzoval a vyhledával jednu či dvě konkrétní firmy, do kterých bude investovat. Participuje totiž na zhodnocení celého indexu, který z principu kolísá mnohem méně, než ceny akcií  jednotlivých společností, které jsou v konkrétním indexu obsaženy. 

Mapa hlavních společností obsažených v indexu S&P 500. 

 

zdroj: finviz.com

Výhody

Nízké náklady na správu

Jednou z hlavních výhod ETF fondů je nízká nákladovost, která je pro většinu investorů jedním z prioritních požadavků. Proč tomu tak je? ETF kopírují stanovený index a jejich provoz tak není zatížen vysokými náklady na portfolio manažery a výzkum. V praxi tak roční náklady na správu ETF dosahují mnohdy méně než 0,1 procenta ročně, zatímco mnoho aktivně řízených fondů inkasuje ročně poplatek za správu 2 procenta i více. V posledních letech rovněž poplatky za správu ETF klesly ještě níže díky velkému konkurenčnímu boji předních světových emitentů ETF jako jsou firmy Vanguard nebo BlackRock. U ETF investor platí brokerské firmě poplatek za nákup fondu, při dlouhodobém držení je však tato položka zanedbatelná.
 

Velký výběr investičních možností 

Základním principem ETF, který způsobil velký nárůst zájmu investorů o tento druh fondů, je pasivní kopírování celého indexu, například nejznámějšího akciového indexu S&P 500. Díky velkému rozvoji oboru ETF má v současném okamžiku investor k dispozici obrovské možnosti. V současnosti je obchodováno více než 5000 ETF a vybere si opravdu každý investor. Existují fondy, které sledují určitá odvětví, jako jsou například energetické, biotechnologické nebo zbrojařské společnosti. Investor může také zvolit ETF zaměřené například na společnosti emerging markets, korporátní dluhopisy, nemovitosti, ropu, lithium a mnoho dalších investičních témat. Aktuálně se připravuje spuštění ETF na bitcoin a kryptoměny. Nejmodernějším trendem jsou ETF obsahující i určité prvky aktivního řízení na principu algoritmů nebo robotů, které například vyhledávají  akcie firem s nižším rizikem nebo vysokým dividendovým výnosem. Za řádově nižší poplatek tak investor získá aktivně spravované portfolio, které u tradičních fondů stojí ročně i mnohonásobně více. 

 

Likvidita

Název ETF  (exchage traded funds) plyne ze skutečnosti, že s tímto typem fondů je obchodováno na burzách, podobně jako s akciovými společnostmi. Díky této skutečnosti jsou ETF velice likvidní, což znamená, že investor může fond  prodat v burzovních hodinách  prakticky ihned a v případě potřeby získat své prostředky velmi rychle zpět.
 

Nevýhody 

Jednou z nevýhod ETF fondů může být skutečnost, že daný fond se specializuje na příliš  úzké odvětví, což může být pro řadu investorů negativním faktorem, který se může projevit v nižší likviditě. Další nevýhodou je jako u všech investic v zahraničí vystavení investora kurzovému riziku. Záleží, u které společnosti ETF obchodujete, některé makléřské domy se s měnovým rizikem umí vypořádat. 
 

Závěr 

ETF fondy představují možnost investice s  nižšími náklady, která se dá široce diverzifikovat a zároveň je vysoce likvidní. Pro většinu investorů mohou ETF fondy znamenat vhodný prostředek jak využít příležitostí, které kapitálový trh nabízí, aniž by se museli o své investice aktivně starat. 

 

Autor: Tomáš Turna, analytik Colosseum

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!