Hledáte vysokou dividendu? Zkuste ETF

Rada pro investora
Hledáte vysokou dividendu? Zkuste ETF

V současné době existuje více možností, jak dividendové tituly zařadit do portfolia. Ideálním způsobem, jak se podílet na dividendách více společností najednou, mohou být ETF fondy. Tyto fondy mnohdy svým dividendovým výnosem několikanásobně překonávají průměrný dividendový výnos akciového indexu S&P 500. 


20. 2. 2020

 

Dividendové akciové tituly mohou být skvělou příležitostí pro investory, kteří chtějí ze svého portfolia generovat pravidelný příjem. Velká část akciových společností totiž vyplácí dividendy na kvartální bázi a v případě narůstající ziskovosti společnosti navíc výše vyplácených dividend zpravidla roste. Investoři tak mohou těžit nejen z potenciálně rostoucích cen akcií, ale také z progresivních dividendových příjmů. Ideálním způsobem, jak se podílet na dividendách více společností najednou, jsou ETF fondy. Tyto fondy mnohdy svým dividendovým výnosem několikanásobně překonávají průměrný dividendový výnos akciového indexu S&P 500. 

Jako příklad můžeme uvést ETF fond VNQI Vanguard Global ex-U.S. Real Estate ETF, který má aktuální dividendový výnos skvělých 7,61 % p.a. Takto vysoký dividendový výnos je generován díky nájemnému a rostoucí ceně nemovitostí. Fond VNQI alokuje své finance do prověřených světových realit, které se již dlouhodobě pravidelně zhodnocují. Pro srovnání si můžeme ukázat průměrný dividendový výnos indexu S&P 500, který je více než 4x nižší - aktuálně se pohybuje kolem 1,75 % p.a. Dividendový výnos fondu VNQI je vysoce nadprůměrný i ve světě ETF fondů. Například fond VYM Vanguard High Dividend Yield ETF má v současnosti dividendový výnos 3,03 %. Na grafu níže je srovnání dividendového výnosu fondu VNQI s akciovými indexy DAX a S&P 500 a ETF fondem VYM.

Porovnání dividendového výnosu s akciovými indexy a fondem VYM (v %)

Zdroj: SeekingAlpha

 Fond VNQI investuje do společností, které mají v portfoliu nemovitosti a nemovitostní fondy na trzích v Japonsku, Austrálii, Singapuru, Hongkongu, Kanadě, Číně a Evropě. Naprostá většina společností obsažených v portfoliu fondu má velkou nebo střední tržní kapitalizaci. Mezi nejznámější společnosti ve fondu patří Unibail Rodamco, Vonovia nebo Goodman Group. Roční náklady (TER) fondu VNQI činí jen 0,12 % a jeho výkon za 1 rok je 11,17 %. Celkový výnos fondu za posledních 5 let je 31,65 %. Důkaz oblíbenosti fondu VNQI dokazuje i fakt, že za 9 let od vzniku fondu je již v jeho správě téměř 6 miliard dolarů. Vzhledem ke globálnímu růstu cen nemovitostí by měl být výkon fondu zajímavý i v budoucnu a majetek v jeho správě tak pravděpodobně dále poroste.

 

Autor: Analytické oddělení Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!