Jak investovat do vody?

Rada pro investora
Jak investovat do vody?

Vodu většina lidí bere jako samozřejmost, její zásoby však nejsou zdaleka neomezené. Proč by měl každý investor zvážit investici do vody a jaký způsob je vhodný?


8. 12. 2020

 

Vodu většina lidí bere jako samozřejmost, mnohé však může překvapit, že její zásoby zdaleka nejsou neomezené. Spotřeba vody pomalu, ale jistě roste a cena vody by tak v budoucnu měla růst. Z toho by měly těžit vodohospodářské společnosti. V tomto článku si rozebereme, proč by měl každý investor zvážit investici do vodního průmyslu a jaký způsob je vhodný.

 

Proč investovat do vody?

Důvodů, proč by měl každý zvážit investici do vodního průmyslu je hned několik. Voda není neomezená - 70 % světa sice pokrývají vodní plochy, ale pouze zlomek z 1 % je čistá voda, která je životně důležitá pro 7,8 miliardy lidí. Dle průzkumu United Nations bude v roce 2030 celosvětová zásoba vody na 60 % současné hodnoty. Přičemž globální spotřeba vody se každoročně zvyšuje 1% tempem. Voda je nezbytně nutná nejen pro přežití lidstva, neobejde se bez ní ani průmysl. Zemědělství, produkce jídla a dále pak výroba materiálů se neobejdou bez čisté vody. Více než 56 % celosvětové produkce obilnin je v oblastech, které jsou již aktuálně vystaveny nedostatkům vody. 

 

Už nyní se voda stává kritickou záležitostí v zemích BRICs, které zaznamenávají vysoký růst průmyslu a obyvatelstva. Více než 1 miliarda lidí nemá v současné době přístup k čisté vodě. S nárůstem globální populace poroste i poptávka po potravinách a energiích. Zemědělství, které je vysoce náročné na spotřebu vody, by dle studie OECD mělo do roku 2050 uspokojovat poptávku vyšší až o 70 %. Celosvětová spotřeba vody tak bude nutně růst, což se projeví v rostoucích cenách. Aktuální poptávka po vodě byla odhadnuta na 4600 km³ ročně a do roku 2050 se předpokládá její navýšení mezi 20-30 % na celkových 5500 až 6000 km³.


Jak investovat do vody?

 

ETF fondy 

Voda je jako komodita velmi obtížně ocenitelná, jelikož samotné fundamenty jsou jen těžko k nalezení. Jako jeden z nástrojů na investice do vody slouží ETF (burzovně obchodovaný fond) se zaměřením na společnosti, které podnikají ve vodním průmyslu. Mezi nejznámější ETF fondy zaměřené na vodu jsou IH2O, PHO, CGW nebo například PIO od známých emitentů jako jsou Invesco a iShares. Investicí do ETF fondů je investor schopen participovat na rostoucích cenách akcií vodařských společností či případně jejich dividendách. Pro investory je také klíčová nízká nákladovost a vysoká likvidita. 

Futures

Futures na vodu jsou čerstvou záležitostí, vznik tohoto instrumentu však jen podtrhuje důležitost vody. Provozovatel nejznámější komoditní burzy CME Group tento týden spustil první futures kontrakty na vodu. Investoři se tak mohou zajistit proti skokovému růstu ceny vody nebo případně spekulovat na pokles a růst ceny. Podkladovým aktivem tohoto kontraktu je index sledující spotovou cenu vody na kalifornském trhu (Nasdaq Veles California Water Index). Daný kontrakt vznikl jako reakce na letošní požáry v Kalifornii - největší spotřebitelé vody se tak mohou do budoucna zajistit proti příliš vysokým cenám. Velmi zajímavé však bude sledovat vývoj ceny tohoto futures kontraktu - vzhledem ke globálnímu oteplování, růstu populace a stále častějším suchům a požárům se dá očekávat, že čistá voda bude časem nedostatkovou komoditou. Přibližně dvě miliardy lidí dnes žijí s nedostatkem vody a do příštích čtyř let by mohl tento počet vzrůst na dvě třetiny světové populace. Specifikace daného futures kontraktu na CME Group naleznete zde.Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!