Jak obchodovat komodity - komoditní ETF (13. díl)

Rada pro investora
Jak obchodovat komodity - komoditní ETF (13. díl)

V 13. díle našeho pravidelného komoditního seriálu si blíže představíme alternativní formu investování do komodit a to prostřednictvím burzovně obchodovatelných fondů - ETF.


17. 12. 2019


Mezi investory se komodity netěší až takové oblibě, jakou by si možná zasloužily. Mnohým investorům se obchodování komodit může totiž zdát složité kvůli nedostatku informací. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro publikaci seriálu o komoditách, kde si probereme úplné základy, jednotlivé komodity a jak do nich investovat. S komoditami se totiž setkáváme každý den, může se jednat o zemědělské produkty na našich talířích, drahé kovy ve špercích nebo palivo do automobilů. Ať už si to uvědomujeme nebo ne, vývoj na komoditních trzích ovlivňuje život každého z nás. Komodity tak bereme jako samozřejmou součást našich životů. Nyní je však čas podívat se na ně jako na atraktivní investiční příležitost. V předchozím díle našeho komoditního seriálu jsme si blíže probrali investování do komoditních spreadů. V tomto (13.) díle se zaměříme na komoditní ETF fondy. 

Komoditní ETF jsou burzovně obchodovatelné fondy, které investují do fyzických komodit, jako jsou například zemědělské plodiny, cenné kovy a různé další přírodní zdroje. Komoditní ETF fondy se zpravidla soustředí na jednu komoditu - ať už ve fyzické podobě nebo prostřednictvím futures kontraktů. Některé ETF fondy například sledují průběh komoditních indexů. Mezi komoditní ETF fondy svým způsobem však patří i fondy investující do společností, které dané komodity těží. Většina komoditních fondů je však založena na futures kontraktech. Investor kupující komoditní ETF fond tedy fyzicky nevlastní žádnou komoditu, ale akcie fondu vlastnícího soubor více kontraktů. 


Jak fungují komoditní ETF?

Klasické ETF fondy standardně investují do koše určitých společností, nebo dluhopisů, které jsou podobné typem či zaměřením. Komoditní ETF fondy jsou zaměřené na investici do určité komodity nebo skupiny komodit. Velká část komoditních fondů pak investuje prostředky přes finanční páku - část peněz tak zůstává nezainvestovaná. Takové prostředky pak tyto fondy investují do cenných papírů s nízkým rizikem. Komoditní ETF fondy často vytvářejí vlastní benchmarkové indexy, které mohou obsahovat mnoho zemědělských produktů, kovů či jiných přírodních zdrojů. Obliba těchto fondů v posledních letech prudce vzrostla - investoři se mohou podílet na vývoji komodit aniž by museli investovat prostřednictvím futures kontraktů, nebo nakupovat komodity ve fyzické podobě. Některé komoditní ETF také nabízejí zajímavé možnosti diverzifikace a výrazně nižší náklady v porovnání s investováním do futures kontraktů.


Druhy komoditních ETF

Do jakých komodit je tedy možné investovat? Díky existenci obrovského množství ETF fondů je možné se podílet na obchodování prakticky jakékoliv komodity, která vás napadne. Nejčastěji však narazíte na ETF, které se zabývají cennými kovy, zemědělskými plodinami či energiemi jako je ropa a zemní plyn. Velmi oblíbenými komoditními ETF jsou však také ty, které své portfolio diverzifikují mezi více komodit - investují tedy do košů komodit a jsou tak určitou obdobou indexových ETF, které investují například do akciových indexů jako S&P 500 či Dow Jones. 

Cenné kovy

Mezi nejznámější komoditní ETF fondy investující do cenných kovů patří fond SPDR Gold Shares (GLD), který sleduje spotovou cenu zlata a investorům spravuje majetek přesahující 44 miliard dolarů. Od začátku roku se tomuto ETF nebývale daří, posílilo totiž o téměř 15 % na své hodnotě. Ještě více se však dařilo fondu VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDX), který investuje do akcií těžařů zlata. Toto ETF v letošním roce posílilo o více než 30 %. Jako příklad ETF fondu investujícího do stříbra si můžeme uvést fond iShares Silver Trust (SLV), který od začátku roku posílil o téměř 10 %. 

Vývoj fondu GDX od začátku roku (v USD)

zdroj: yahoo.com

Ropa a zemní plyn

Mezi nejznámější energetické ETF fondy patří fond SPDR S&P Oil & Gas Exploration and Production ETF (XOP), které investuje do akcií společností těžících ropu a zemní plyn. Toto ETF však v letošním roce prodělalo více než 17 %. O poznání lépe se dařilo fondu Energy Select Sector SPDR Fund (XLE), který investuje do akcií energetických společností z indexu S&P 500. Toto ETF od začátku roku posílilo o 8 %.

Vývoj fondu XLE od začátku roku (v USD)

zdroj: yahoo.com

Zemědělské plodiny

Na komoditní ETF fondy investující do zemědělských plodin se soustředí zejména společnost Teucrium, která vydává specializované komoditní ETF fondy. Mezi nejznámější patří fond Teucrium Corn Fund (futures na kukuřici), Teucrium Wheat Fund (futures na pšenici), Teucrium Soybean Fund (futures na sojové boby) a například Teucrium Sugar Fund (futures na cukr). Existují však i fondy investující do masa, bavlny a dalších komodit. Investoři mohou zvolit i netradiční komoditní ETF fondy, které investují například do vody nebo lékařské marihuany. 

Vývoj fondu CORN od začátku roku (v USD)

zdroj: yahoo.com

Voda

Voda je stále vzácnější - 70 % světa sice pokrývají vodní plochy, ale pouhý zlomek (1 %) je čistá voda, která je životně důležitá pro 7,6 miliardy lidí. Dle průzkumu United Nations klesnou do roku 2030 celosvětové zásoby vody na 60 % současné úrovně. Přitom globální spotřeba vody se každoročně zvyšuje o 1 procento. Není tak divu, že voda se zařadila vedle akcií či jiných investičních nástrojů a můžeme do ní investovat. Jelikož je však voda jako komodita velmi obtížně ocenitelná, nejsnadnějším způsobem, jak se podílet na zajímavých příležitostech spojených s podnikáním ve vodohospodářském průmyslu, je nákup ETF se zaměřením na společnosti podnikající v tomto oboru. Jedním z takových je iShares Global Water UCITS ETF USD (symbol IH2O), který investuje do společností spadajících do indexu S&P Global Water 50 Index. Do indexu patří 50 největších a nejlikvidnějších světových společností, které mají svou činnost spojenou s vodním průmyslem. Oblíbenost vody jako investiční komodity dokazuje i výkon výše uvedeného fondu - ten od začátku letošního roku vzrostl o více než 30 %.

Vývoj fondu IH2O od začátku roku (v USD)

zdroj: yahoo.com

Proč investovat do komoditních ETF?

Pro investory, kteří se v komoditách orientují méně, je investice prostřednictvím komoditních ETF ideální. Ve srovnání s klasickými futures jsou ETF fondy méně nákladné, umožňují jednodušší možnost diverzifikace a díky pasivnímu způsobu investování se jedná i o časově méně náročný způsob investování. I díky těmto výhodám oblíbenost ETF fondů v posledních letech raketově roste. Jasným důkazem je růst počtu fondů a majetku ve správě. Ke konci roku 2018 existovalo 6 400 ETF fondů s celkovou výší spravovaných prostředků 4,7 bilionu amerických dolarů a tento počet dále roste.

Odkaz na předchozí díl naleznete zde

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!