Jak obchodovat komodity - Specifikace (3.díl)

Rada pro investora
Jak obchodovat komodity - Specifikace (3.díl)

1.2.2019

Ve třetím díle seriálu se zaměříme na technické pojmy - obchodní hodiny, velikosti kontraktů či jejich expirace.


18. 3. 2019
 

Mezi investory se komodity netěší až takové oblibě, jakou by si možná zasloužily. Mnohým investorům se obchodování komodit může totiž zdát složité kvůli nedostatku informací. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro publikaci seriálu o komoditách, kde si probereme úplné základy, jednotlivé komodity a jak do nich investovat. S komoditami se totiž setkáváme každý den, může se jednat o zemědělské produkty na našich talířích, drahé kovy ve špercích nebo palivo do automobilů. Ať už si to uvědomujeme nebo ne, vývoj na komoditních trzích ovlivňuje život každého z nás. Komodity tak bereme jako samozřejmou součást našich životů. Nyní je však čas podívat se na ně jako na atraktivní investiční příležitost. 

V předchozím díle našeho komoditního seriálu jsme si probrali základní pojmy, které s obchodováním s komoditami souvisejí, vysvětlili jsme si také princip fungování komoditních futures a princip finanční páky. V tomto (třetím) díle se zaměříme na technické pojmy, jako jsou obchodní hodiny, velikosti kontraktů či jejich expirace.


Velikost kontraktu

Co se pod pojmem velikost kontraktu vlastně skrývá? Je to velmi jednoduché - jedná se o standardizovaný objem doručitelného množství podkladové komodity prostřednictvím futures kontraktů. Pro každou komoditu je pak velikost kontraktu různá. Přesně definovaný objem kontraktu totiž umožňuje zcela zásadní princip fungování komoditních trhů - je možné jednotlivé kontrakty mezi sebou zaměňovat, jelikož ať už kupující či prodávající ví, v jakém standardizovaném množství dané obchody probíhají. Velikost kontraktu zároveň určuje hodnotu pohybu (v peněžním vyjádření) jednotky dané komodity. Standardizace velikosti kontraktu tak umožňuje zvýšení efektivity obchodování na regulovaných (burzovních) trzích. 

Podívejme se na praktické příklady - jeden kontrakt sójových bobů je na Chicago Board of Trade standardizován na objem 5 000 bušlů. Jedná se tedy o nejnižší objem, který je možno zobchodovat. V případě zlata obchodovaného na komoditním trhu s kovy (COMEX - Commodity Exchange Inc.) je pak velikost kontraktu standardizována na 100 uncí - pohyb ceny zlata na trhu o 1 USD tak determinuje změnu ceny celého kontraktu právě o 100 USD.

Hlavní obchodní centra s komoditami: 

 

Komodita 

Kontrakt 

Sójové boby 

5 000 bušlů 

Rýže 

2 000 cwt 

Ropa WTI 

1 000 barelů 

Ropa Brent 

1 000 barelů 

Zlato 

100 troy. uncí 

Platina 

50 troy. uncí 

Vepřové půlky 

40 000 liber 

Pomerančová šťáva  

15 000 liber 

Káva 

37 500 liber 

Standardizace velikosti kontraktu má své výhody i nevýhody. Hlavní výhodou je bezesporu přehlednost pro účastníky na komoditních trzích. Pokud se producent rozhodne prodat 3 kontrakty sójových bobů, ví, že musí dodat přesně 15 000 bušlů dané komodity. Standardizované kontrakty však mohou působit i značná omezení - oproti obchodům přes přepážku (OTC) není možné jejich velikosti upravovat, což může způsobovat nákupní či prodejní přebytky daného množství. Tento problém se však týká především obchodů s fyzickým dodáním, které představují méně než 1 % všech vypořádaných transakcí. 

Velikost ticku

Velikost ticku neboli “tick size” je minimální hodnota, o kterou se může změnit (posílit nebo klesnout) cena komodity při obchodování na určité burze. Na amerických trzích je tento pohyb vyjádřen v dolarech. Velikost ticku je specifická dle jednotlivých instrumentů - např. u akcií je minimálním pohybem 0,01 USD (i když již byly experimenty i s menším tickem u penny stocks). U futures pak záleží na podkladovém aktivu a velikosti kontraktu. Například u sójových bobů, kukuřice a pšenice je velikost ticku 0,0025 USD na bušl (při kontraktu 5000 bušlů tedy 12,50 USD). U zlata je pak velikost ticku nastavena na 0,10 USD na 1 trojskou unci při kontraktu 100 trojských uncí. Přehled velikostí ticků u jednotlivých komoditních kontraktů můžete vidět v tabulce níže.

Velikost ticku u vybraných komodit

 

Komodita 

Kontrakt 

Tick 

Tick v USD 

Sójové boby, pšenice, kukuřice 

5 000 bušlů 

0,0025 USD/bušl 

12,50 USD 

Rýže 

2 000 cwt 

0,005 USD/cwt 

10,00 USD 

Kakao 

10 tun 

1 USD/tuna 

10,00 USD 

Ropa Brent 

1 000 barelů 

0,01 USD/barel 

10,00 USD 

Zlato 

100 troy. uncí 

0,1 USD/troj. unce 

10,00 USD 

Platina 

50 troy. uncí 

0,1 USD/troj. unce 

5,00 USD 

zdroj: futures.tradingcharts.com 

Obchodní hodiny

Burzovní obchodování s komoditami (futures kontrakty) podléhá i jiným specifikům, než je velikost kontraktu či ticku - zcela zásadním faktorem jsou obchodní hodiny, ve kterých je možné s danými komoditami obchodovat. Narozdíl od akciových trhů jsou obchodní hodiny u komoditních futures kontraktů značně rozdílné - kupříkladu obchodování s ropou WTI na Chicago Board of Trade začíná v 16:45 chicagského času. Zemědělské komodity však podléhají zcela jiným obchodním hodinám - například futures kontrakty na pšenici se začínají obchodovat 8:30 chicagského času. Rozdíly v obchodních hodinách je tedy možné definovat podle jednotlivých tříd komodit - zemědělské komodity, kovy, energie atd. Každý investor by tak měl věnovat pozornost specifikaci obchodních hodin daného futures kontraktu, se kterým hodlá obchodovat. Podrobné informace o obchodních hodinách na Chicago Board of Exchange burzách jsou uvedeny v odkazu zde.

Last Trading Day

LTD je posledním dnem, kdy může být daný futures kontrakt obchodován nebo uzavřen před fyzickým doručením komodity nebo peněžním vypořádáním. Do konce tohoto dne tedy musí být držitel kontraktu připraven převzít komoditu nebo provést finanční vypořádání. Vzhledem k charakteristice trhu, kde naprostá většina účastníků provádí hedging nebo spekuluje, dochází k finančnímu vyrovnání a ne fyzickému předání aktiva. K fyzickému předání podkladového aktiva dochází v přibližně 1 % všech obchodů. 

First Notice Day

FND je prvním dnem, kdy může být po majiteli futures kontraktu vyžadováno fyzické převzetí podkladového aktiva. Většina investorů uzavře své obchodní pozice před First Notice Day, protože nechce fyzicky převzít dané aktivum. Obecně se doporučuje kontrakt prodat minimálně dva dny před First Notice Day, obě strany obchodu pak mají ještě jeden celý obchodní den na vyřešení případných problémů, které by mohly nastat. Brokeři také nabízejí tzv. “roll forward”, díky kterému dojde k prodloužení expirace futures kontraktu. Toto prodloužení však může být spojeno s podstatným navýšením marže.

Limitní pohyby

Limitní pohyb je maximální změna ceny futures kontraktu, ke které může dojít v rámci jednoho obchodního dne. Tento pohyb se vypočítává na základě uzavírací ceny z předchozího dne a stanovuje ho burza, na které se komodita obchoduje. Cena futures kontraktu tak nemůže poklesnout pod spodní nebo vzrůst nad horní hranici. Bariéry obchodu vznikly proto, aby se omezila přílišná volatilita na trhu dané komodity a omezuje tak vlivy počasí a zprávy ohledně nabídky a poptávky po jednotlivých komoditách. V současnosti jsou limitní pohyby u zrnin, živého dobytku a dřeva.

Pokud se chcete o obchodování s komoditami dozvědět více, podívejte se na pokračování našeho komoditního seriálu. V příštím (čtvrtém) díle se již zaměříme na konkrétní komodity z energetického sektoru, jako je ropa či plyn.

Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s.
 
Odkaz na předchozí díl najdete: zde
 
 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!