Jak se chránit před koronavirem?

Rada pro investora
Jak se chránit před koronavirem?

Negativní nálada se podepisuje prakticky na všech akciových trzích po celém světě. Najdou se však i aktiva, která v posledních týdnech rostou a dokonce i atakují historická maxima. Které akcie nebo komodity mohou ochránit Vaše portfolio?


27. 2. 2020

Negativní nálada se podepisuje prakticky na všech akciových trzích po celém světě. Index S&P 500 za poslední týden poklesl o téměř 8 %. Indexy Dow Jones a Nasdaq odepsaly přes 8 %. Podobnou ztrátu vykazují za posledních 5 dní i hlavní evropské indexy a o moc lépe se nevedlo ani asijským indexům. Jako hlavní důvod se nabízejí varování velkých společností ohledně hospodářských výsledků v letošním roce. Minulý týden na horší než očekávané výsledky v prvním kvartále upozornila například společnost Apple. Americký gigant oznámil, že nebude schopen splnit očekávání, která zveřejnil minulý měsíc. Pod velkým tlakem jsou i společnosti Las Vegas Sands a Wynn Resorts, které provozují kasina a jejich hlavní tržby plynou právě z Číny. Nejvíce zasaženy jsou však společnosti, které provozují výletní plavby. Společnosti Carnival Corp. a Royal Carribean Cruises tak v posledních týdnech odepsaly velkou část své tržní kapitalizace. Některé společnosti však v současnosti naopak dosahují historických maxim.


Které akcie rostou?

Mezi společnosti, jejichž akcie v současnosti výrazně rostou na ceně, patří zejména farmaceutické společnosti a těžaři zlata. Farmaceutické společnosti se dostaly do hledáčku investorů zejména díky snaze o vývoj vakcíny na koronavirus. Mezi nejzajímavější společnosti z farmaceutického průmyslu v současnosti rozhodně patří společnost Moderna Inc., která se zdá být nejdále ve vývoji vakcíny na koronavirus - Moderna již dodala první várku vakcíny. Její akcie tak od pondělí posílily o více než 50 %. Výzkum společnosti navíc podpořila svou investicí i nadace Billa Gatese. Vývoj akcií společnosti za posledních 6 měsíců je na grafu níže. 

Vývoj akcií společnosti Moderna za posledních 6 měsíců (USD)

Zdroj: Yahoo

Moderna však není jedinou společností, která se momentálně snaží vyvinout vakcínu na koronavirus. Mezi konkurenty Moderny v boji o vývoj vakcíny patří společnosti Johnson & Johnson a Gilead Sciences, které mají několikanásobný rozpočet a pracovní sílu. Jejich akcie se tak v současnosti obchodují blízko ročních maxim. Výprodeje na akciových trzích se tedy těchto společností netýkají. Zajímavou společností je v současnosti i Novavax Inc. Od začátku roku akcie Novavaxu posílily o více než 100 % díky zprávám o vývoji vakcíny na koronavirus. Novavax by měl mít funkční vakcínu na vir MERS (typ koronaviru) již od roku 2013, což by mohlo ulehčit další vývoj vakcíny na typ Covid-2019. Vývoj akcií společnosti Novavax naleznete na grafu níže.

Vývoj akcií společnosti Novavax za posledních 6 měsíců (USD)

Zdroj: Yahoo


Zlato potvrzuje roli bezpečného přístavu

Mezi další aktiva, kterým se v současnosti daří, patří zlato a akcie jeho těžařů. Tento cenný kov v posledních týdnech potvrzuje pověst bezpečného přístavu, kam investoři přesouvají část svých prostředků v dobách nejistoty. Ceny zlata v minulosti vždy podpořil růst nervozity investorů na akciových trzích. Podobný vývoj jsme měli možnost vidět například v růstových letech 2002 až 2007, kdy nervozita na akciových trzích postupně eskalovala a podpořila tak růst ceny zlata. Zlato tak v současnosti atakuje hranici 1700 USD za unci, což jsou nejvyšší hodnoty od konce roku 2012. V případě další eskalace situace okolo koronaviru by mohlo zlato atakovat i historická maxima. Vývoj spotové ceny zlata za poslední rok je znázorněn na grafu níže.

Vývoj spotové ceny zlata za 1 rok (v USD/unce)

Zdroj: finviz.com

Z rostoucí ceny zlata profitují i akcie těžařů tohoto cenného kovu. Blízko maxim za posledních 9 let se pohybují akcie společností Newmont Corporation, Barrick Gold Corporation a například Anglogold Ashanti. Z růstu cen akcií těžařů zlata tak logicky těží i ETF fondy, které jsou na tyto společnosti zaměřeny. Například fond VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDX) za sebou má skvělé růstové období. Vývoj tohoto fondu za 1 rok naleznete na grafu níže.

Vývoj ETF fondu GDX za 1 rok (USD)

 

Zdroj: Yahoo


Zkuste cyklicky neutrální akcie

Zajímavou investicí mohou být v současnosti společnosti působící v cyklicky neutrálním odvětví. Neutrální odvětví je složeno primárně ze společností produkující tzv. nezbytné statky. Tyto statky se vyznačují velmi nízkou závislostí změny poptávaného množství na změně ekonomického vývoje. Tato odvětví jsou tak sice relativně nenáchylná k projevům recesí na akciových trzích, nicméně v období hospodářského růstu nezaznamenávají oproti cyklických odvětvím razantně zvýšenou poptávku oživenou vyššími příjmy spotřebitelů. Typicky se pak jedná o společnosti produkující potraviny, tabák, či farmaka. Můžeme sem však zařadit také společnosti ze zbrojního a leteckého sektoru, které zpravidla těží z dlouhodobých vládních kontraktů, které často tvoří až 70 % jejich celkových tržeb. Jako příklad si můžeme uvést společnosti Walmart, Philip Morris International a Lockheed Martin.

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!