Jak vydělat na nízkých cenách ropy?

Rada pro investora
Jak vydělat na nízkých cenách ropy?

Trh s ropou zažívá jedno z historicky nejdivočejších období - vysoká volatilita tak láká spekulanty. Jaké způsoby investice do ropy jsou nejvhodnější?


17. 4. 2020

Současná situace na trhu s ropou vypadá lákavě pro spekulanty. Trh s ropou zažil neuvěřitelný propad po selhání vyjednávání o omezení těžby mezi zeměmi OPEC a Ruskem. Oba hlavní typy ropy se tak v posledních týdnech obchodovaly blízko minim za posledních 18 let. S množícími se informacemi o dosažení dohody uskupení OPEC+ však cena ropy zejména v minulém týdnu výrazně vzrostla. Jak tedy vydělat na současné vysoké volatilitě na trhu s ropou? Jaké způsoby jsou nejvhodnější? 

 

Před samotným výčtem investičních možností bychom si měli představit termín contango, který se momentálně na trhu s ropou vytvořil, a který kazí plány spekulantům. Contango představuje situaci, kdy je spotová cena komodity nižší, než její budoucí hodnota (cena futures kontraktů). Cena ropných futures kontraktů může být stejná jako spotová cena, může být však i vyšší nebo nižší. Porovnání těchto dvou cen zpravidla vypovídá o náladě na trhu. Pokud je cena futures kontraktu vyšší než spotová cena, investoři zpravidla očekávají růst cen ropy v budoucnu a jsou tedy ochotni zaplatit premium oproti spotové ceně. Pokud je cena futures kontraktu nižší než spotová cena, je tomu naopak. 

Proč představuje contango problém pro spekulanty? Vysoký rozdíl mezi spotovou a futures cenou motivuje investory k arbitrážím, během kterých se zvyšuje aktuální poptávka po ropě (zvyšuje se tak tlak na její růst) a současně posiluje tlak na pád ceny v budoucnosti, kdy budou expirovat futures kontrakty a investoři budou ropu prodávat. Pokud tedy contango trvá dostatečně dlouho a objem arbitráží dosáhne vysokých objemů, může se jednat o poklesový signál. Investoři by totiž mohli v budoucnosti zavírat velké pozice a ropu hromadně prodávat. 


Futures

Ropné futures kontrakty jsou dohodou o prodeji nebo koupi určitého počtu barelů ropy za stanovenou cenu a v určitý den. Při koupi futures kontraktu je uzavřena dohoda mezi kupujícím a prodávajícím, která je zajištěna tzv. marginem, který je procentuálním podílem hodnoty celého kontraktu. Koncoví uživatelé ropy využívají futures kontrakty k zafixování ceny, běžní investoři naopak ke spekulaci na pokles nebo růst cen ropy. Spekulanti svou pozici zpravidla prodlouží nebo ukončí přede dnem dodání komodity. Je však důležité upozornit, že futures kontrakt není příliš vhodný na dlouhodobou investici kvůli své nákladnosti na držení a kvůli vypršení jednotlivých kontraktů. Investiční horizont u futures kontraktů je tak zpravidla v řádech dnů až týdnů. 


Ropná ETF

Dalším způsobem jak investovat do ropy mohou být ETF fondy. Jejich výhody jsme již zmiňovali několikrát - nízká nákladovost, vysoká likvidita, jedním nákupem se investor podílí na výkonu několika aktiv a další. Ropná ETF můžeme rozdělit na dva typy - ETF, kde jsou podkladovým aktivem ropné kontrakty a ETF, kde jsou podkladovým aktivem akcie ropných společností. Mezi nejznámější ropné ETF fondy patří fond SPDR S&P Oil & Gas Exploration and Production ETF (XOP), které investuje do akcií společností těžících ropu a zemní plyn a dále například fond Energy Select Sector SPDR Fund (XLE), který investuje do akcií energetických společností z indexu S&P 500.

Mezi fondy založené na ropných futures kontraktech můžeme uvést například ProShares Ultra Bloomberg Crude Oil (UCO), jehož podkladovým aktivem jsou pákované kontrakty. Tyto fondy nakupují vždy futures kontrakt s nejbližším termínem dodání. V následujících dnech tak tyto fondy ukončí kontrakty na ropu s dodáním v květnu (která stojí kolem 18 až 19 USD za barel) a začnou nakupovat ropu s dodáním v červnu (která stojí 25 USD za barel). Následně může dojít k poklesu blízko úrovním spotové ceny a ETF fond pak bude v takovém případě ztrácet.


Akcie ropných společností

Na cenách ropy se může investor podílet i nákupem akcií ropných společností. Nemusí přitom využít ETF fondů, ale může koupit akcie přímo. Taková investice pak nese zajímavý dividendový výnos a po nákupu je takřka bez nákladů. Nákup akcií je tedy vhodnou investicí na delší období. Akcie ropných společností logicky klesají a rostou spolu s cenou ropy. Mezi nejznámější ropné společnosti patří Royal Dutch Shell, Saudi Aramco, BP, Exxon Mobil a Total SE. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!