Kdy se trhy vrátí do normálu?

Rada pro investora
Kdy se trhy vrátí do normálu?

Světové akciové trhy prochází v posledních týdnech kvůli koronaviru nejhorším obdobím od velké finanční krize. Kdy můžeme očekávat návrat trhů do růstového trendu?


18. 3. 2020

  

Světové akciové trhy prochází v posledních týdnech kvůli koronaviru nejhorším obdobím od roku 2008. Situace na amerických trzích je jako na houpačce - rekordní pády střídají rekordní růsty. Celkově však hlavní americké indexy odepsaly již přes pětinu své hodnoty od začátku roku 2020. Situaci zatím příliš nezvrátily ani centrální banky, které snižují úrokové sazby na minima a pumpují do ekonomiky enormní množství peněz. Kdy můžeme očekávat návrat trhů do růstového trendu?

Koronavirus doslova decimuje všechny akciové trhy po celém světě. Hlavní americké indexy si v posledních dnech připisují rekordní ztráty. Index S&P 500 od začátku roku poklesl již o téměř 22 %. Technologický index Nasdaq Composite odepsal za stejné období kolem 20 %. Nejvíce zasažen byl index Dow Jones, který od začátku roku 2020 ztratil téměř čtvrtinu hodnoty. Situace na amerických trzích je jako na houpačce - rekordní pády střídají rekordní růsty. Nejhorším dnem zatím bylo toto pondělí, kdy index Dow Jones odepsal téměř 13 %. Jednalo se tak o druhý největší jednodenní pád v procentech od černého pondělí v roce 1987. Z pohledu odepsaných bodů je pět nejhorších dnů v historii indexu z posledních 3 týdnů. Rekordní pády však střídají i rekordní růsty - z pohledu připsaných bodů byly čtyři nejrůstovější dny v historii v aktuálním měsíci. Na trzích tak vládne extrémní volatilita - střídá se deprese s nadějí, kterou se snaží vzbudit centrální banky snižováním úrokových sazeb a kvantitativním uvolňováním. Přehled vývoje indexu Dow Jones naleznete v tabulce a grafu níže.

Změny indexu Dow Jones za poslední dny

zdroj: WSJ

Vývoj indexu Dow Jones (1 rok) 

zdroj: Finviz.com


Které odvětví jsou nejvíce zasažené?

Prudkým pádům na akciových trzích se bohužel nelze příliš divit. Pro nejvíce zasažené oblasti platí karanténa, která tak bude mít dlouhodobý dopad na tamní ekonomiky. Světové společnosti jsou nuceny uzavřít továrny a obchody - dopad na jejich hospodaření tak bude dlouhodobý. Letecký průmysl je jedním z nejvíce zasažených, doplácí na to jak výrobci letadel jako jsou Airbus a Boeing, tak i aerolinky. Omezení letecké dopravy platí prakticky po celém světě a návrat do normálního režimu je zdá se v nedohlednu. Po celém světě se ruší také různé sportovní a zábavní akce, což omezí cestování ještě více. Aerolinky jsou nuceny propouštět zaměstnance a vzhledem k napjatým rozpočtům se nedá očekávat, že by objednávaly nová letadla. Cestovní odvětví je celkově výrazně zasaženo - akcie společností, které poskytují výletní plavby jsou na minimech za posledních 10 let. Výrazně budou trpět také automobilky, které neměly lehkou situaci ani před koronavirem. Světová poptávka po automobilech pravděpodobně rapidně poklesne. Automobilky navíc zavírají továrny. Jednoduchou situaci nebudou mít ani výrobci elektroniky jako jsou Apple, Samsung nebo Microsoft. Prostředí nízkých úrokových sazeb nesvědčí bankám, kterým se tak letos rapidně sníží tržby a zisky.


Kdy se situace obrátí?

Koronavirus vytvořil na akciových trzích příležitosti k nákupu, které jsme neměli možnost vidět roky. Některé velmi kvalitní společnosti se v současnosti obchodují za roky nevídané hodnoty. To samozřejmě neplatí pouze pro USA, ale i hlavní evropské trhy a případně i Pražskou burzu. Nabízí se však otázky, kdy dojde k obratu situace a akciové trhy se navrátí k dlouhodobě rostoucímu trendu? Na tuto otázku není snadné odpovědět -  vše totiž bude souviset s tím, jak rychle se svět popere s koronavirem. Jako ukazatel nám může pomoci Čína, kde se po 3 měsících šíření koronaviru podařilo prakticky zastavit. Dle některých odhadů budou onemocnění koronavirem v Evropě a USA vrcholit na přelomu března a dubna. V okamžiku, kdy začnou počty nově nakažených klesat se situace na trzích pravděpodobně obrátí k lepšímu. Světové centrální banky již připravily půdu pro budoucí růst, nyní je potřeba uklidnění investorů. To však neznamená, že se akciové trhy ihned navrátí na hodnoty ze začátku roku. Ozdravný proces bude pravděpodobně velmi dlouhý - v řádu několika měsíců až let. 

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!