Komu patří budoucnost?

Rada pro investora
Komu patří budoucnost?

Svět se mění velice rychle. To představuje jistou výzvu pro všechny dlouhodobé investory. Které společnosti nebo obory budou prosperovat v příštích dekádách?


11. 8. 2020

 

Svět se mění velice rychle. To představuje jistou výzvu pro všechny dlouhodobé investory. Otázkou tak mnohdy není, které společnosti se bude dařit tento rok, ale které společnosti nebo obory budou prosperovat v příštích dekádách? Za poslední století byly na vrcholu společnosti z různých odvětví - velký historický význam měli těžaři ropy, banky a v posledních dvou dekádách zejména technologické společnosti. Důležitost technologických společností je čím dál větší a naopak společnosti ze sektoru tradičních energií mírně opadají. Kterým oborům by však mohly patřit příští roky, případně i dekády?

 

Hry a eSport

Málokteré odvětví prošlo tak rapidní proměnou v posledních letech jako to zábavní. Ještě v předminulém desetiletí se půjčovaly filmy na kazetách a DVD, hudba se kupovala na CD v obchodech. To dnes již prakticky neexistuje díky nástupu společností jako jsou Netflix a Apple. Například akcie Netflixu ještě před 7 lety stály kolem 20 USD, dnes se obchodují kolem 500 USD. Naopak kamenné prodejny videokazet, DVD a hudebních CD jsou již dlouho uzavřené. Zábavní sektor by však měl projít ještě výraznou změnou v dalších letech. Dá se očekávat postupný úpadek televizních stanic a klasické filmové produkce. Tento sektor v posledních letech válcují herní společnosti a jejich převaha bude pravděpodobně jen pokračovat. Například hra Fortnite již v současné době nabízí projekce filmů a koncertů. Tržby herních společností nezastavitelně rostou a svou popularitu si získává i eSport - tedy soutěžní klání hráčů počítačových her. Již nyní je eSport obrovským byznysem, jeho popularita však dále poroste. Mezi nejvýznamnější společnosti z daného sektoru patří Activision Blizzard, Tencent Holdings, EA Games a například Take-Two Interactive. 


Čistá energie

Společnosti těžící tradiční zdroje energií jako je ropa, zemní plyn a uhlí byly dříve jedny z nejhodnotnějších na světě. V posledních letech se však trend přesouvá výrazně na stranu obnovitelných zdrojů energií. V USA jsou již dlouhodobé tendence k využívání obnovitelných zdrojů energií a k upozadění uhlí. Akcie těžařů uhlí postupně opouštějí i velké americké fondy a banky. Největší správce aktiv na světě, investiční fond Blackrock, již upustil od investic do společností těžících uhlí. Jedná se tak o další krok při transformaci investic fondu do společností s vysokým ESG skóre. Výhled pro tradiční ropné a uhelné společnosti nevypadá příliš pozitivně - v USA se loni poprvé spotřebovalo více energie z obnovitelných zdrojů než z uhlí. Spotřeba uhlí v loňském roce poklesla v USA o 15 % ve srovnání s rokem 2018. Využití energie z obnovitelných zdrojů naopak vzrostlo o 1 %. Tento trend bude pravděpodobně jen narůstat. Na grafu níže můžete vidět odhadovanou spotřebu zelené energie až do roku 2040 (v milionech tun ropného ekvivalentu).

 

Predikce spotřeby zelené energie do roku 2040

 Zdroj: Statista

 

Nadměrné využívání fosilních paliv, které vylučují do ovzduší jedovatý CO2, tak již pravděpodobně v některých zemích odzvonilo. Zejména USA se v tomto ohledu stávají jedním z lídrů - využití solárních a větrných elektráren zde v posledních letech rapidně narůstá. Jako hlavní důvody preference čisté energie jsou kromě snížení zátěže na ovzduší také daňové zvýhodnění a klesající náklady. Ceny solárních panelů se v posledních letech výrazně snižují díky snadnější a méně nákladné produkci. Daného sektoru si tak logicky stále více všímají investoři, kteří do obnovitelných energií loni v USA vložili 55,5 mld. USD - meziroční nárůst o 28 %. Více momentálně do obnovitelných energií investují jen v Číně. Mezi společnosti, které podnikají v obnovitelných energiích, patří například slavná General Electric Company, Vestas Wind Systems, SolarEdge Technologies, Enphase Energy a například First Solar.


Umělá inteligence

Technologické společnosti rozvíjející umělou inteligenci jsou na trhu již nyní. Velký boom by však toto odvětví měl teprve čekat - velkého rozvoje by se mělo dočkat do 5 let. Dle některých odhadů dokonce podnikání v oblasti umělé inteligence vytvoří prvního světového dolarového bilionáře - tedy člověka s majetkem přesahujícím 1 000 miliard USD. Poslední roky navíc ukazují stále rostoucí poptávku po aplikacích založených na umělé inteligenci. Tržby takových aplikací se od roku 2017 zvýšily o téměř 400 % na 47 mld. USD. Takovým růstem se v posledních třech letech může pochlubit málokteré odvětví. Umělá inteligence je přitom široce využívána již nyní, ikdyž si to nemusíme uvědomovat. Využívá ji Netflix, Google, Microsoft a například Facebook. Náskok ve využití umělé inteligence má zejména Microsoft, který by se tak mohl stát v příštích letech ještě cennější společností.

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!