Největší hedgeový fond světa vsází na ETF.

10.9.2018

Investujte s ETF fondy

Investice prostřednictvím aktivně spravovaných fondů může být pro některé investory velmi atraktivní příležitostí jak zhodnotit své prostředky. Bohužel tento typ investování není dostupný každému, a to zejména z důvodu vysokých nároků na vstupní kapitál. Investory mohou také odradit vysoké poplatky za vstup, správu fondu či poplatek z vytvořeného zisku. Stejné portfolio jako má největší a nejznámější hedgeový fond světa si však může sestavit i ten nejmenší individuální investor s minimálními náklady. 

Mezi hedgeovými fondy jsou čím dál více populární investice do ETF (burzovně obchodované fondy) a často se stávají dominantní složkou jejich portfolia. Tyto ETF fondy jsou zpravidla postaveny na principu pasivního investování do určitých aktiv, odvětví, regionů či indexů - tedy kopírují vývoj podkladových aktiv. Pro hedgeové fondy jsou ETF atraktivní i z jiného důvodu. Tím důvodem je skutečnost, že burzovně obchodované fondy jsou velmi likvidní (je prakticky kdykoliv možné je prodat), méně nákladné na držení a představují tak vhodný instrument pro zajištění pozic. 

Princip fungování ETF fondů jsme si blíže představili zde:

Příkladem hedgeového fondu, který své portfolio postavil na ETF fondech, je Bridgewater Associates. Tento fond v současnosti spravuje majetek přesahující 239 mld. USD a je tak největším hedgeovým fondem světa. Jak můžete vidět na obrázku níže, naprostou většinu portfolia společnosti v současnosti tvoří ETF fondy. Více než 60 % financí ve správě fondu je investováno do pěti nízkonákladových ETF. Tyto ETF fondy jsou zaměřeny zejména na akciový index S&P 500 a rozvojové země (emerging markets), nechybí však ani ETF fond zaměřený na zlato. Je nutno podotknout, že velká část ostatních financí je také alokována do ETF.  

 

zdroj: bloomberg

Klienti fondu Bridgewater Associates musí pro začátek spolupráce uvolnit alespoň 500 000 USD. Tento fond je tak dostupný zejména pro institucionální a velmi movité individuální investory. Největší a nejúspěšnější investiční fondy mají navíc poměrně vysoké poplatky za vstup do fondu, správu fondu a berou si rovněž velkou část z nově vytvořeného zisku. Poplatek za správu bývá ve výši okolo 2 % z hodnoty celého portfolia a poplatek z nově vytvořeného zisku se pravidelně pohybuje kolem 20 %. Tyto poplatky však mohou dosáhnout mnohem vyšších hodnot.  

Tato finanční náročnost může být pro velkou část investorů limitující cesta, jak zhodnotit své peníze. Pro investory se tak nabízí levnější a dostupnější varianta - přímé investování prostřednictvím ETF fondů, které je dostupné téměř pro každého.  Investor tak může prakticky kopírovat skladbu portfolia těch největších investičních fondů, a to při nesrovnatelně nižších nákladech. S ETF fondy je totiž spojena velmi nízká nákladovost (TER), která se v některých případech blíží k nule. Další nespornou výhodou ETF fondů jsou pak minimální požadavky na počáteční kapitál - investice lze realizovat i s částkou nepřesahující tisíc korun. 

 

Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s. 

Novinky na e-mail

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek ze světa financí!

Přihlásit se k odběru novinek