Očekává americký dolar pád?

Rada pro investora
Očekává americký dolar pád?

Objem peněz na americkém trhu je v současnosti doslova masivní. V letošním roce nás tak může kromě poklesu hodnoty amerického dolaru čekat i růst inflace. Jak se proti tomu zajistit?


15. 1. 2021

 

Objem peněz na americkém trhu je v současnosti doslova masivní. Země se snaží pomoci obyvatelům různými finančními balíčky, které jen dále zvyšují objem likvidity na trhu. Vzhledem k obrovskému množství peněz na americkém trhu tak lze očekávat, že by měl americký dolar mírně oslabovat i v letošním roce. Zvolení Joea Bidena americkým prezidentem by navíc mohlo znamenat výrazné otevření ekonomiky USA vůči zahraničnímu obchodu a tudíž vést ke snaze k fiskální expanzi, která by vedla k poklesu kurzu amerického dolaru. V letošním roce nás tak může kromě pádu amerického dolaru čekat i růst inflace. 

 

Přílišná likvidita na trhu? Jak se zajistit proti pádu USD

Jednotlivé země se aktuálně snaží pomoci obyvatelům různými finančními balíčky, které jen zvyšují objem peněz na trhu. Vzhledem k obrovskému množství peněz na americkém trhu by měl americký dolar začít dále oslabovat. Otázkou tak spíše je, kdy jednotlivé centrální banky přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb. Dříve než v roce 2022 velké změny očekávat nemůžeme. Jako atraktivní aktiva, která zajistí investora proti pádu amerického dolaru, mohou nyní působit komodity. Většina komodit je kótována právě v USD a pád dané měny tak jejich hodnotu zvyšuje. Zlato by v letošním roce mohlo být znovu dobrou investicí. V loňském roce velmi úspěšně plnilo funkci bezpečného přístavu - tedy aktiva, do kterého investoři přesouvají své finance v období nejistoty. Nejistotu na trzích způsobil koronavirus a jeho vliv stále přetrvává. Spotová cena zlata je již delší období přes 1800 USD za trojskou unci a dá se tak očekávat, že nad touto hranici vydrží i celý rok 2021. V případě dalšího stupňování koronavirových případů a opatření by nemusel být výjimkou ani opětovný růst ceny přes 2000 USD. 

 

Vývoj spotové ceny zlata (USD za trojskou unci)

Zdroj: Finviz


Jak se zajistit před inflací?

Vzhledem k růstu globálního objemu peněz na trhu je růst inflace téměř nevyhnutelný. Z historického pohledu jsou akcie nejvýnosnějším aktivem a asi také nejlepším způsobem, jak se proti inflaci zajistit. Od roku 1926 byl průměrný výnos amerických blue chips akcií v průměru 10 % ročně (index S&P 500). Na tomto výnosu příliš neubírají ani hospodářské krize v 30. a 80. letech a ani velká finanční krize v minulém desetiletí. V dlouhém horizontu se tyto krize naopak ukázaly jako dobré příležitosti pro výhodný nákup akcií. Americké státní dluhopisy mají pro srovnání ve stejném období průměrný roční výnos přes 5 %. Průměrná roční inflace v daném období v USA dosahuje na 3,2 %. V současnosti je však americká inflace vyšší než výnos státních dluhopisů. Akcie jsou tak rozhodně z historického hlediska nejlepší volbou, jak se ochránit před oslabováním kupní síly peněz. Ideální volbou pro menší investory mohou být ETF fondy, kde se již od velmi nízkých investovaných částek může podílet na vývoji akcií největších světových firem při velmi nízkých nákladech.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!