Pozor na dividendovou past

Rada pro investora
Pozor na dividendovou past

S rapidním poklesem cen akcií výrazně vzrostly dividendové výnosy. Není však zlato vše, co se třpytí. Lákavé dividendové výnosy mohou představovat past - společnosti mohou dividendy rapidně snížit nebo dokonce zrušit. Jak se této pasti vyhnout?


1. 4. 2020

 

V současné době masivních výprodejů na akciových trzích se nabízí několik zajímavých příležitostí pro dividendové investory. S rapidním poklesem cen akcií tak výrazně vzrostly dividendové výnosy. Není však zlato vše, co se třpytí. Lákavé dividendové výnosy mohou představovat past - společnosti mohou dividendy rapidně snížit nebo dokonce zrušit. Jiné společnosti sice nabízejí atraktivní dividendu, kapitálový výnos však může být zklamáním. Jak si dát pozor na dividendovou past?

S výrazným poklesem cen akcií je logicky spojen i růst dividendového výnosu. Tuto situaci jsme viděli v historii již několikrát. Nejvíce v historii dividendový výnos vystřelil po černém pátku v říjnu 1929. Průměrný roční dividendový výnos u indexu S&P 500 tak krátce vzrostl z 3 % až na 14 %. Následoval však rychlý pád na původní hodnoty zejména díky snižování a škrtání dividend. Menší nárůst dividendových výnosů jsme měli možnost pozorovat i po dotcom krizi na začátku tisíciletí i u velké finanční krize v roce 2008. Podobnou situaci zažíváme i nyní. Na začátku roku byl průměrný dividendový výnos indexu S&P 500 kolem 1,75 % p.a. Nyní se pohybuje kolem 2,25 % p.a. Historický vývoj průměrného ročního dividendového výnosu indexu S&P 500 naleznete na grafu níže.

Průměrný roční dividendový výnos indexu

Zdroj: Ycharts


Co je to dividendová past?

Koronavirus doslova zametl s trhy - akcie výrazně padají a s tím roste jejich dividendový výnos. Výnos státních dluhopisů naopak prudce padá. V takové situaci mohou investorům přijít společnosti s vysokou dividendou jako vhodná investice, která přinese pravidelný příjem. Není však zlato vše, co se třpytí. Investoři tak musí být obezřetní a zaměřit se důkladný výběr vhodných akcií. Zde můžeme zavést pojem “dividendová past”. Jako potenciální dividendovou past můžeme označit společnost, jejíž akcie se propadly rychlejším tempem než její zisky. Dividendový výnos pak vypadá o to atraktivněji, zvláště pokud předpokládáme, že dividenda zůstane i přes pád cen akcií nezměněna. Zde se však dostáváme ke zmíněné pasti - rapidní pád ceny akcií má většinou jako příčinu špatné hospodaření společnosti nebo nepřející ekonomické podmínky. Většina společností tak v takové situaci není schopna vyplácet dividendy v původní výši nebo dokonce dividendy úplně pozastaví. 

V současné době se dá očekávat velký pokles vyplácených dividend nejen v Evropě, ale i USA. Společnosti budou šetřit náklady a budovat bezpečnostní polštáře pro boj s ekonomickou nejistotou. U některých společností může být pozastavení dividendy i způsob, jak se vyhnout masivnímu propouštění zaměstnanců. Takový krok je pochopitelný - ztrátové společnosti by neměly vyplácet dividendy, na které si musí půjčit přes emise dluhopisů nebo prodejem dalších akcií. Takový postup je dlouhodobě neudržitelný a to, co investoři získají na dividendovém výnosu pak zpravidla ztratí na kapitálovém poklesu hodnoty dané akcie. 


Jaké je řešení?

Velká část evropských společností již dividendu pro letošní rok rapidně snížila či úplně pozastavila. Tento krok se zatím týká zejména francouzských a britských společností, další však budou nepochybně následovat. Podobná situace se dá očekávat i v USA. Například v roce 2009 se výše vyplacených dividend u společností v indexu S&P 500 snížila o více než 20 % ve srovnání s rokem 2008. Na akciových trzích je tak v současnosti mnoho společností, které vypadají jako atraktivní investice z pohledu dividendového investora. Je však nepravděpodobné, že tyto společnosti stávající výši dividendy udrží. Investoři by se tak měli před koupí akcií některé společnosti detailně informovat o možných vlivech současné situace na podnikání společnosti a pokusit se odhadnout, jak moc bude její budoucí zisk zasažen. Mezi nejohroženější obory však patří aerolinky, výrobci letadel, cestovní společnosti, energetické společnosti, automobilky, banky a například restaurace. Dobrý potenciál na udržení dividendy mohou naopak mít některé technologické a farmaceutické společnosti.

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!