Seriál ETF (4 díl) Investujte do technologií pomocí ETF

Rada pro investora
Seriál ETF (4 díl)  Investujte do technologií pomocí ETF

4.12. 2018

Ve čtvrtém dílu našeho seriálu o ETF fondech se blíže zaměříme na burzovně obchodovatelné fondy, které jsou založeny na investicích do technologických společností.


18. 3. 2019

Největším americkým společnostem z tohoto sektoru se v posledních letech velmi dařilo. Investory potěšily jak kapitálovými zisky, tak i vyplacenými dividendami. V posledních měsících však tento sektor zasáhla poměrně značná korekce a momentálně se tak obchodují za velmi atraktivní ceny. V tomto článku si rozebereme proč by měl každý investor zvážit investici právě do technologií a jakým způsobem investovat. 

Proč investovat do technologických společností?

Společnosti z technologického sektoru poskytují široké spektrum produktů a již dávno neplatí, že se jedná pouze o počítačové společnosti. Bez výrobků a služeb těchto společností si už prakticky neumíme naše životy představit - ať už se jedná o smartphony, cloudová úložiště či chytré hodinky. Technologické společnosti v současnosti představují jeden z hlavních sektorů v rámci globálního ekonomického prostředí a důvěra investorů tuto roli jen potvrzuje. Akcie společností z technologického sektoru dlouhodobě překonávají průměrný výkon celého amerického akciového trhu a zejména v posledních letech hrají prim. 

Výkon technologického sektoru byl měřen pomocí ETF fondu XLK. Výkon amerického akciového trhu pomocí ETF fondu SPY.  

zdroj: sectorspdr.com

S investicí do technologických společností je však spojeno také několik rizik, který je tento sektor specifický. Technologie procházejí velmi rychlou obměnou a vývojem. Produkt, který je v současné době populární, může být za 5 let zastaralý a jeho výrobce nemusí najít vhodnou náhradu. Vzpomeňme si například na společnost Nokia, která byla na přelomu tisíciletí jasným lídrem na trhu mobilních telefonů a nyní na něm hraje jen malou roli. U společností jako je Apple, Microsoft a nebo Visa však podle našeho názoru není podobný pád v příštích letech velmi pravděpodobný.  


 

Jak investovat do technologických společností?

Investice do technologických společností rozhodně dávají smysl, je však nutné zvážit jaký způsob investování využít. První možností je přímá koupě akcií jednotlivých společností, což je však časově poměrně náročné. Investor totiž musí důkladně analyzovat jednotlivé společnosti v sektoru a vybrat ty, které nejvíce odpovídají jeho požadavkům. Problematicky pak může působit nízká míra diverzifikace portfolia - portfolio složené z malého počtu titulů je vysoce náchylné na tržní výkyvy, zejména pak v rámci technologických společností. 

Pokud se ovšem nechcete spoléhat pouze na výkon jedné nebo několika málo společností, tak je další možností koupě ETF (burzovně obchodovatelných fondů) se zaměřením na technologické společnosti. Velmi zajímavým ETF je již zmiňovaný fond XLK Technology Select Sector SPDR. Toto ETF investuje výhradně do amerických blue chips společností. Téměř polovina společností obsažených ve fondu působí v sektoru Software & IT. Další společnosti se zabývají výrobou počítačů, mobilních telefonů nebo například čipů. Mezi obsaženými společnostmi jsou i poskytovatelé platebních služeb Visa a Mastercard. V tabulce níže je Top 10 akcií obsažených ve fondu XLK, které zastupují více než 65 % celého portfolia fondu. 

Top 10 akciových titulů ve fondu XLK (1.12.2018)
1.      Microsoft Corporation 
2.      Apple Inc. 
3.      Visa Inc. 
4.      Intel Corporation 
5.      Cisco Systems 
6.      Mastercard Inc. 
7.      Oracle Inc. 
8.      Adobe Inc. 
9.      IBM 
10.    salesforce.com 
zdroj: etf.com
 

 
ETF fondy jsou atraktivní svou jednoduchostí (jedním nákupem se podílíte na vývoji mnoha společností) a také nízkou nákladovostí. Roční náklady (TER) fondu XLK činí jen 0,13 % a jeho výkonnost za letošní rok činí i přes cenové korekce v říjnu a listopadu téměř 7 %. Fond navíc vyplácí pravidelnou dividendu, která v současnosti dosahuje 1,47 % ročně. Na grafu uvedeném níže je srovnání průměrného ročního výnosu technologického indexu Nasdaq, akciového indexu S&P 500 a ETF fondu XLK za poslední 3 roky.  
Zdroj: bloomberg.com
 

Proč investovat do fondu XLK?

V současné době procházejí akciové trhy řadou cenových korekcí, což hraje do karet pravidelným investicím prostřednictvím ETF fondů, které umožňují vysokou míru diverzifikace portfolia a využití již zmíněných korekcí ve vlastní prospěch - při pravidelném investování totiž krátkodobé tržní poklesy nehrají zásadní roli a spíše poskytují ideální příležitost pro nákup akcií kvalitních společností za nižší cenu. 

Již jsme zmínili, že technologický sektor může být vysoce náchylný na změnu tržního prostředí a nálady investorů - investice do ETF fondů však tuto skutečnost částečně minimalizují. Například investor, který by minulý měsíc koupil pouze akcie společnosti Apple, by realizoval ztrátu přes 10 % za jeden měsíc. Investor, který by ve stejném období koupil ETF fond XLK by za stejné období inkasoval kapitálový výnos 0,5 %, což je skvělý výsledek, pokud vezmeme v úvahu listopadové korekce na akciových trzích.  

 

Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s.

Odkaz na předchozí díl najdete:  zde

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!