Top investice Warrena Buffetta

Rada pro investora
Top investice Warrena Buffetta

Legendární investor Warren Buffett byl historicky při svých investicích téměř neomylný. Pro mnohé však může být překvapivé, že více než 70 % jeho portfolia je soustředěno pouze ve 4 společnostech. Které to jsou?


16. 2. 2021

 

Pro mnoho investorů je Warren Buffett neboli “věštec z Omahy” legendou. Toto postavení si vydobyl dlouhodobou úspěšnou investiční kariérou - již několik desítek let pravidelně překonává výnos akciového indexu S&P 500. Mnohé však překvapí, že v portfoliu Warrena Buffetta zabírá většinu pouze několik vybraných společností. Investovat jako legendární věštec z Omahy tak není náročné. Podívejte se, jaké společnosti představují většinu investičního portfolia Warrena Buffetta.

 

Investiční strategie společnosti Berkshire Hathaway se dá popsat jako dlouhodobé hodnotové investování. Warren Buffett vyhledává podhodnocené společnosti, které následně drží ve svém portfoliu dlouhodobě a kromě kapitálového výnosu inkasuje i dividendový výnos. Buffett také vyhledává společnosti, jejichž podnikání bylo dlouhodobě testováno, a které se mohou pochlubit kvalitním managementem a konkurenceschopným produktem. Warren Buffett byl historicky při svých investicích téměř neomylný a díky tomu tak dlouhodobě výrazně překonává roční výnos indexu S&P 500. V současné době jsou v portfoliu Berkshire Hathaway akcie 49 společností v celkové hodnotě 276 mld. USD. Pro mnohé však může být překvapivé, že 74 % portfolia je soustředěno pouze ve 4 společnostech (dle dat z listopadových SEC filings). Které to jsou?


Apple: 130,5 mld. USD

Více než 47 % portfolia Warrena Buffetta je alokováno do akcií společnosti Apple. Je tak jasné, že diverzifikace portfolia není pro věštce z Omahy příliš důležitá. Historicky měla Berkshire Hathaway k technologickým společnostem spíše odpor, investice do Apple se však několikanásobně vyplatila. Proč tedy právě Apple? V současnosti se jedná o jednu z nejhodnotnějších společností a značek na světě. Telefony iPhone mají dlouhodobě téměř poloviční podíl na trhu s mobily v USA. Velkou příležitostí by měl být přechod telefonů iPhone na 5G sítě - model podporující novou generaci telekomunikačních sítí Apple představil minulý podzim. Společnost se navíc postupně transformuje a poskytuje svým klientům stále více předplacených služeb. Jedním z nejatraktivnějších atributů společnosti jsou však odkupy vlastních akcií a vyplacené dividendy - jen za předloňský rok svým akcionářům vyplatila 14,2 mld. USD. 


Bank of America: 34,5 mld. USD

Bankovnictví je jedním z nejoblíbenějších oborů Warrena Buffetta. Není tak překvapivé, že 12 % portfolia společnosti je investováno do akcií Bank of America. Investice do Bank of America je víceméně typickou investicí Warrena Buffetta. Akcie banky legendární investor nakoupil v roce 2011, kdy se banka stále zotavovala z velké finanční krize. Akcie se tak obchodovaly ze velmi příznivé hodnoty. Warren Buffett v posledních letech přikupoval další akcie a v současnosti drží přibližně 12% podíl ve společnosti. Bank of America se z krize vymanila a až do nedávna víceméně prosperovala i díky snižování nákladů a zavírání zbytečných poboček. Podobně jako Apple i Bank of America je štedrá ke svým akcionářům a pravidelně vyplácí dividendy. Otázkou je současná koronavirová situace - banky nemají lehké podnikání kvůli nízkým úrokovým sazbám a v USA se dá stále očekávat velký objem nesplacených půjček. Akcie společnosti však tyto faktory víceméně ignorují a aktuálně atakují předkoronavirové hodnoty. Banky alespoň těží díky svým obchodním sekcím z volatilních trhů.


Coca-Cola: 20,2 mld. USD

Akcie společnosti Coca-Cola Company jsou v portfoliu Warrena Buffetta nepřetržitě již od roku 1988. Jedná se tak o nejdéle držený podíl v jedné společnosti v historii Berkshire Hathaway. Akcie Coca-Cola zabírají v současnosti přes 7 % portfolia. Coca-Cola je tak nejen oblíbeným nápojem Warrena Buffetta, ale i akcií, kterou pravděpodobně nikdy neprodá. Hlavním důvodem je zejména síla obchodní značky společnosti, která prodává nápoje ve všech zemích světa kromě Severní Koreje. Společnost se navíc může pochlubit jednou z nejlepších reklamních strategií na světě. Coca-Cola Company se navíc dá považovat za defenzivní akcii - její prodeje příliš neklesají při krizích a jedná se tak o vhodnou složku portfolia. Coca-Cola je také skvělou dividendovou investicí - společnost zvyšuje každý rok dividendu již 58 let. 


American Express: 19,6 mld. USD

Podíl ve společnosti American Express Warren Buffett drží již od roku 1993 a v současnosti představuje 7 % jeho portfolia. Společnost American Express exceluje ve zpoplatnění tržeb prodejců a zároveň i spotřebitelů prostřednictvím kreditních karet. Společnost má navíc výsadní postavení mezi movitou klientelou v USA, které nabízí speciální služby a servis. Zámožnější klientela má menší sklony ke změnám své spotřeby v dobách recese, tím má tak American Express výhodu oproti ostatním poskytovatelům platebních služeb. Pro Warrena Buffetta je zároveň důležitá i dividenda, kterou společnost pravidelně vyplácí.

 

Mezi další významné společnosti v portfoliu legendárního investora patří také Kraft Heinz Co, Moody's Corp nebo US Bancorp. Celé portfolio (dle SEC filings z listopadu 2020) si můžete prohlédnout zde.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!