Trhy se vrací do normálu. Oprávněně?

Rada pro investora
Trhy se vrací do normálu. Oprávněně?

Akciové trhy v posledních týdnech výrazně mažou ztráty z února a března. Hrozby způsobené koronavirem však stále přetrvávají a ještě možná dlouho budou. Je tak nedávný optimismus na hlavních akciových trzích oprávněný?


3. 6. 2020

 

Globální akciové trhy se postupně vrací do normálu po masivních výprodejích, které začaly na konci února a pokračovaly až do dubna. Hlavní americké indexy se propadly chvílemi i o více než 30 % ze svých únorových maxim. V posledních týdnech se však většina hlavních indexů vrací na původní hodnoty. Hrozby způsobené koronavirem však stále přetrvávají a ještě možná dlouho budou. Je tak otázkou, zda je nedávný optimismus na hlavních akciových trzích oprávněný nebo nás čeká další pád?

 

Růstová vlna posledních týdnů byla nejpatrnější na hlavních amerických akciových indexech. Index S&P 500 v průběhu března klesl až pod 2200 bodů - tedy o více než 35 % z únorových maxim. Od té doby však předvedl razantní růst a v současnosti se obchoduje jen 9,2 % pod historickým maximem. Index Dow Jones Industrial Average se letos chvílemi propadl téměř o 40 %. Nyní se však obchoduje již jen 12,9 % pod únorovým maximem. Nejzajímavější jízdu předvedl technologický index Nasdaq, který při výprodejích atakoval 6600 bodů - hodnoty nevídané od prosince 2018. Od té doby však Nasdaq vystřelil směrem vzhůrů a v současnosti je jen 2,3 % pod historickým maximem. Nedávné růsty však mohou při současné situaci působit neoprávněně. 

Křivka vývoje krizí na akciových trzích

 

Situace na trzích tak nyní může vzdáleně připomínat Rodriguovu křivku anatomie krizí. Daná křivka je znázorněna výše. Pro srovnání je pod odstavcem uveden vývoj indexu S&P 500 za posledních 5 let. Rodriguova křivka analyzuje průběh všech hlavních krizí v posledních dekádách. V současnosti bychom se mohli nacházet ve fázi Return to “normal”, kde investoři naberou zdání, že krize je za námi a akciové trhy tak začnou růst. Další a větší pád však může ještě nastat - podobně jako v letech 2001, 2007 a 2008. Důvodů k tomu můžeme nalézt hned několik. Koronavirus zasáhl podnikání prakticky všech oborů - zejména pak automobilky, letecký průmysl, restaurace a cestovní průmysl. I přes postupné uvolnění koronavirových opatření se dá očekávat, že daná odvětví budou zasaženy na několik příštích měsíců či dokonce let.  

 

Vývoj indexu S&P 500 za 5 let

Zdroj: Yahoo

 

Makroekonomické prostředí také nepůsobí příliš zdravě. Nezaměstnanost raketově roste - v USA se dokonce v dubnu pohybovala na 14,70 %, což bylo maximum za více než 70 let. Jen pro představu v roce 2018 nezaměstnanost v USA dosáhla na 10,7 %. Lidé tak nebudou mít dostatek financí na spotřebu různých statků a také na splácení půjček. Na to pak doplatí banky, kterým navíc nesvědčí současné prostředí velmi nízkých úrokových sazeb - banky tak přicházejí o životně důležité tržby. Celková ekonomická aktivita se tak utlumí a HDP jednotlivých zemí bude výrazně zasaženo. Například americké HDP se dle odhadů propadlo v prvním kvartále letošního roku o 4,8 % a další propady pravděpodobně budou následovat. Kromě koronaviru navíc v současnosti opět roste politické napětí mezi USA a Čínou. V USA v současnosti probíhají nepokoje a rabování, které zasáhne ekonomickou aktivitu ještě více. V Hong Kongu je situace podobně vyhrocená kvůli schválení kontroverzního čínského zákona o kontrole daného území. Zmíněné faktory však nutně nemusí znamenat další masivní výprodeje, trhy však v současnosti rozhodně nelze označit za zdravé. V příštích měsících tak minimálně můžeme očekávat vysokou volatilitu napříč trhy.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!