Vše, co potřebujete vědět k “vesmírnému” ETF

Rada pro investora
Vše, co potřebujete vědět k “vesmírnému” ETF

Cathie Wood minulý týden představila nový ETF fond, který je zaměřen na “vesmírné” společnosti. Může být tento fond zajímavý pro investory?


6. 4. 2021

 

Známá investorka Cathie Wood minulý týden představila nový ETF fond s názvem ARK Space Exploration & Innovation ETF (ARKX), který je zaměřen na “vesmírné” společnosti. Nepochybně tak využila marketingový potenciál tohoto odvětví.  V daném fondu nechybí známé společnosti jako Boeing, Lockheed Martin nebo Virgin Galactic. Některé další akcie ve fondu však na první pohled příliš smysl nedávají. Může být tento fond zajímavý pro investory?

 

Název fondu je spíše marketingovým tahem, jak přilákat co nejvíce investorů, což se pravděpodobně podaří. Společnosti z leteckého a obranného sektoru již investoři měli možnost koupit například pomocí fondu XAR. Ve fondu ARK Space Exploration & Innovation je navíc několik technologických společností, které nemají na první pohled s vesmírem moc společného. Skladba portfolia je však rozhodně zajímavá, jedná se o kombinaci technologických a letecko-obranných společností. Tedy inovativních společností spolu s těmi tradičními. Nákup daného ETF může rozhodně přinést investorům zajímavé zisky i dividendy. Riziko jednotlivých společností je při nákupu ETF fondu rovnoměrně rozloženo. Aktuální složení akcií ve fondu je v tabulce níže.

 

Portfolio fondu ARK Space Exploration & Innovation ETF (k 6.4.2021)

Zdroj: ark-funds.com

 

V portfoliu fondu můžeme kromě leteckých společností nalézt i několik na první pohled “zvláštních” akcií. Například Netflix či Alibaba si s vesmírem spojí jen málo lidí. Je tak otázkou, které akciové tituly můžeme skutečně označit za “vesmírné”. Pod tímto pojmem si asi většina z nás představí komerční cestování v raketoplánech do vesmíru. Dané technologie jsou kromě Blue Origin, SpaceX a Virgin Galactic doménou zavedených leteckých společností, pro ty jsou však hlavním zdrojem příjmů vládní kontrakty a letecká doprava na zemi. Jako jediná skutečně “vesmírná” společnost aktuálně obchodovatelná na akciových trzích tak působí pouze Virgin Galactic Holdings. Tyto akcie byly v posledních měsících velmi volatilní a jejich cena výrazně reaguje na jakékoliv zprávy. Pro fanoušky objevování vesmíru, kteří však mají nižší toleranci k riziku, tyto akcie pro nákup aktuálně příliš vhodné nejsou. Nákup “vesmírného” ETF však může být lepší volbou, kde je riziko jednotlivých akcií rozloženo na celé portfolio fondu. Samotná skladba portfolia rozhodně působí zajímavě a investorům by tak dané ETF mohlo “okořenit” portfolio. Jako čistě “vesmírné” však toto ETF označit nemůžeme.  

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!