Vyplatí se čekat na krizi?

Rada pro investora
Vyplatí se čekat na krizi?

Jaká investiční strategie se vyplatí v dlouhém období? Pravidelně investovat, či čekat na krizi a pokusit se trefit její dno? Podívejte se s námi na příběh dvou rozdílných investorů.


8. 6. 2020

 

Každého investora napadá otázka, jak jednoduše a zároveň spolehlivě investovat do akciových trhů, i když nemá k dispozici prostředky v řádech statisíců či milionů. Podívejme se tedy na dlouhodobé srovnání pravidelného investování a investice na dně krize v posledních 10 letech. Která strategie je výhodnější? Pro srovnání nám poslouží příběh dvou investorů - každý však s rozdílným přístupem.

 

Otázku jak jednoduše a spolehlivě investovat si položili i dlouholetí přátelé - Honza Vševěda a Filip Zásada. Jednou o víkendu začali rozjímat nad půllitrem vychlazeného piva o tom, jak vlastně správně investovat a jak co nejjednodušeji na akciových trzích zbohatnout. Ani jeden z nich však neměl čas na to, aby se každý den věnoval hodiny sledování dění na akciových trzích a čtení všech relevantních zpráv. Dohodli se, že si dají týden na rozmyšlenou a každý z nich přijde s optimální investiční strategií. Následně nechají čas ukázat, která je vlastně ta nejlepší strategie, jak zhodnotit své prostředky. Oba investoři se rozhodli investovat do akciového indexu S&P 500 v průběhu posledních 10 let. Vývoj indexu v daném období je na grafu níže.

Vývoj indexu S&P 500 za posledních 10 let

 

Zdroj: Bloomberg

 

Filip měl jasnou představu - chtěl investovat pokud možno co nejpasivnější formou, aby nepřišel o svůj drahocenný čas. Našel si tak diverzifikované akciové portfolio, které mu umožnilo pravidelně investovat po menších částkách. Kromě nastavení trvalého příkazu v bance na odeslání 100 dolarů měsíčně tak již dále nic víc neřešil.

Honza měl úplně opačný názor - myslel si, že Filipova strategie není správná. Investor přece nemůže neustále do něčeho vkládat peníze, zvláště když každý druhý den čte články, které předpokládají, že do roka bude globální krize a akciové trhy tak čekají propady. Teprve po propadech na akciových trzích má dle jeho názoru smysl investovat. Nakonec si řekl, že nejlepší bude dávat si každý měsíc 100 dolarů stranou a až krize přijde, tak všechny naspořené peníze investovat přesně na dně krize. Honza tak bude doufat v to, že bude investovat přesně v okamžiku, kdy se situace otočí a trhy začnou zase růst.

Pak už jen oba sledovali, jak akcie každý rok rostou na své hodnotě. Filip si liboval, jak se mu portfolio krásně vyvíjí - jeho hodnota každý měsíc roste a pravidelné investování se tak zdá jako správná strategie. Filipovo portfolio pravidelně rostlo až do doby, než přišla slibovaná krize, na kterou Honza tak dlouho čekal. Tomu se skutečně podařilo investovat přesně na dně krize, a to úplně do posledního centu - jmenuje se přece Vševěda. Vývoj portfolií obou přátel po 10 letech je znázorněn na grafu níže.

 

Vývoj hodnoty portfolií Filipa a Honzy (v USD)

 

Při setkání po 10 letech se oba přátelé podívali na to, jak na tom jsou jejich portfolia po dané krizi. Honza si byl jistý, že jeho portfolio svou výkonností překoná to Filipovo právě díky tomu, že přesně odhadl, kde je ono dno na akciových trzích. Opak byl však pravdou - Honza sice investoval přesně na dně krize, ale vzhledem k jeho vyčkávání mu dá se říci ujel vlak. Naopak Filip s jeho klidnou a zásadovou strategií investovat 100 dolarů měsíčně dosáhl při investování zhodnocení přes 64 %. Honza v daném období zhodnotil svoje peníze jen o 38 %. Došlo mu tak, že občas se čekat nevyplácí.

Jak Filip, tak Honza si dali stranou 100 dolarů měsíčně - jediný rozdíl byl v jejich využití. Oba tedy dali stranou 12 100 dolarů. V době srovnání měl Filip na svém investičním účtu po 121 měsících 19 858 dolarů a Honza “jen” 16 730 dolarů. Pravidelné investování se tak Filipovi vyplatilo - v době růstu na akciových trzích se jeho portfolio zhodnocovalo a v dobách krize nakupoval za nižší hodnoty. Pravidelné investování tak může být bráno jako nejspolehlivější cesta, jak zhodnotit své úspory. Je však důležité zmínit, že minulé výsledky nejsou zárukou budoucích zisků.

Autor: Pavel Galas, makléř

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!