Warren Buffett - ETF jako budoucnost pravidelného investování?

Rada pro investora
Warren Buffett: pravidelné investování do ETF dává smysl

24.7.2018

V posledních letech roste zájem investorů o pravidelné investice do ETF fondů. 


18. 3. 2019

V posledních letech prudce roste zájem investorů o pravidelné investice do ETF. O výhodách pravidelného investování je přesvědčen i legendární investor Warren Buffett. Dle Buffetta je nejsmysluplnější pravidelně investovat například do indexových ETF fondů, což je investice téměř pro každého a rovněž možnost, jak se zajistit na stáří.

Indexové ETF fondy jsou formou pasivního investování s nízkou nákladovostí. V indexovém ETF jsou obsaženy všechny akcie z daného indexu, včetně řady velkých společností. Investor se tak nemusí soustředit na to, aby zvolil správně jednu společnost do níž bude investovat. Participuje totiž na zhodnocení celého indexu, což eliminuje výkyvy cen akcií jednotlivých společností, které jsou v konkrétním indexu obsaženy.

Jak sám Buffett uvedl. “Pravidelné nakupování nízkonákladového fondu kopírujícího index S&P 500 je to co dává největší smysl”. Proč si to tento legendární investor myslí? Jednak proto, že je mnohdy pro portfolio manažery aktivně spravovaných fondů obtížné dosáhnout stejného výnosu jakého dosáhne index S&P 500 (+12,17 % ročně) a také proto, že nákladovost na nákup akcií několika vybraných společností může být vyšší než investování prostřednictvím indexových fondů.

Alternativou k indexovým fondům může být třeba investice do tématických ETF, které sledují určité odvětví jako jsou například energetické, biotechnologické nebo zbrojařské společnosti. Investor může také zvolit ETF, které investují například do společností z rozvojových trhů. Díky své variabilitě existují i ETF, které obsahují společnosti s nižší volatilitou nebo vyšším dividendovým výnosem.

Důkazem oblíbenosti ETF je i růst jejich počtu a majetku v jejich správě. Na začátku roku 2018 existovalo přes 5000 různých ETF fondů, do kterých bylo celosvětově investováno přes 5 bilionů USD. Dle studie společnosti Ernst & Young by se měly prostředky investované do ETF vyvíjet dle níže uvedeného grafu.

 

zdroj: Morningstar Direct

 

Autor: Petr Lajsek, analytik Colosseum

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!