Zapomeňte na penzijní fondy, zkuste ETF!

Rada pro investora
Zapomeňte na penzijní fondy, zkuste ETF!

26.7.2019

Penzijní spoření je v ČR neskutečně populární. Výnos tohoto způsobu investic je však mizivý a v posledních letech ani nepřekonává inflaci. Zajímavou alternativou tak mohou být ETF fondy. 


26. 7. 2019

 

Penzijní fondy patří dlouhodobě v České republice k nejoblíbenějším způsobům spoření. Díky možnosti pravidelného spoření od těch nejnižších částek je tento druh investice dostupný takřka pro každého. Nevýhody této investice však výrazně převažují nad výhodami. Zejména výnos takového spoření je prakticky nulový a penzijní fondy tak dlouhodobě nepřekonají ani inflaci. Mnohem efektivnější tak může být pravidelné spoření prostřednictvím ETF fondů, kde výhody jasně převažují nad nevýhodami. 

Hlavní motivací pro penzijní spoření je státní příspěvek, na který vzniká nárok od měsíčního příspěvku ve výši 300 Kč. Maximální měsíční státní příspěvek činí 230 Kč a je dostupný od příspěvku 1 000 Kč měsíčně. Ročně si tak spořící přijde maximálně na 2 760 Kč, což je opravdu mizivá částka. Výnosový potenciál této investice je tak výrazně omezen. Další motivací je pak daňová úleva, která je dostupná od vyšších investovaných částek. Zde však veškeré výhody končí. Investoři musí počítat s ročním poplatkem za správu, který je v průměru 0,8 % p.a. z investované částky. Penzijní společnosti navíc inkasují kolem 10 % z ročního výnosu. Penzijní fondy můžeme rozdělit na dva typy - transformované a účastnické. Jejich “úspěšnost” se poměrně výrazně liší. 

Transformované fondy nesmí ze zákona prodělávat a jsou tak na našem území jasně nejoblíbenější. Dle statistik z konce roku 2018 v nich spoří více než 3,5 milionu lidí a investovaný objem peněz již přesáhl 400 miliard Kč. Dle statistik deníku Práva byl průměrný výnos těchto fondů loni 0,7 % při inflaci 2,1 %. Teoreticky tak investoři prodělali 1,4 %. V roce 2017 bylo průměrné zhodnocení 0,6 % při inflaci 2,5 %. Při současném výhledu inflace ve výši 2,7 % se dá očekávat podobný vývoj i v letošním roce. Těmto fondům nepomáhají zejména nízké sazby centrálních bank a příliš levné peníze na trhu, které snižují úrokové výnosy dluhopisů, do kterých tyto fondy investují. Ještě horší situace nastala u účastnických fondů, které loni výrazně prodělaly. V plusu v roce 2018 skončily pouze dva fondy. Výnosy a ztráty těchto fondů se v loňském roce pohybovaly mezi 0,3 až - 10,9 %. Konzervativní fondy v průměru ztrácely 0,58 %, dynamické pak prodělaly průměrně 3,78 % a ty s vyváženou strategií skončily dokonce v průměrné ztrátě 8,49 %. (Kurzy.cz). Je tak naprosto evidentní, že penzijním spořením se na stáří zajistit nelze.

Srovnání průměrného penzijního fondu a ETF fondu IGEB

zdroj: pfcp.cz

Myšlenka pravidelného investování je však geniální a v dlouhém období se při volbě správného instrumentu výrazně vyplatí, což dokazuje historický vývoj trhů. Vhodným instrumentem pro pravidelné investování a náhradu penzijního spoření by tak mohly být ETF fondy. V posledních letech prudce roste zájem investorů o ETFs (Exchange - traded funds). Důkazem je růst počtu fondů a majetku ve správě. Ke konci roku 2018 existovalo přes 6 400 ETFs s celkovou výší spravovaných prostředků 4,7 bilionu amerických dolarů a toto číslo dále roste. Obliba těchto fondů roste zejména díky nesporným výhodám - nízké poplatky za správu, zajímavý výnos, vysoká likvidita, možnost investice již od 1 000 Kč měsíčně, většina ETF fondů pak pravidelně vyplácí dividendy, které se dají reinvestovat. V tabulce výše můžete vidět srovnání investice do penzijního fondu s průměrnými parametry s investicí do ETF fondu IGEB, který investuje do korporátních dluhopisů. Roční výnos je tak diametrálně odlišný. Na trhu je navíc široká škála různých ETF fondů - ty nejzajímavější pravidelně představujeme v našem ETF seriálu. 

Odkaz na první díl ETF seriálu naleznete zde

ETF fondu IGEB jsme se blíže věnovali zde

 

Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!