1 000 000 000 000 USD - Apple to dokázal

Zpráva z trhu
1 000 000 000 000 USD - Apple to dokázal

10.8.2018

Společnost Apple Inc. (AAPL) tento týden přepsala historii, když se přehoupla přes tržní kapitalizaci 1 bilion USD.


23. 8. 2018

10.8.2018

Společnost Apple Inc. (AAPL) tento týden přepsala historii, když se jako první veřejně obchodovatelná americká společnost přehoupla přes tržní kapitalizaci 1 bilion USD. Stalo se tak po oznámení pozitivních výsledků za třetí kvartál fiskálního roku společnosti. Akcie si za minulý týden připsaly více než 9 %.  

 

Měsíční graf Apple Inc. zdroj: yahoo.com 

 


 

  • Výsledky 

Klíčem k takovému úspěchu byly velmi pozitivní výsledky společnosti za třetí kvartál fiskálního roku. Apple měl zisk 11,5 mld USD a tržby 53,3 mld. USD. O rok dříve měl za stejný kvartál zisk 8,7 mld. USD a tržby 45,4 mld. USD. Za kvartál společnost prodala 41,3 mil. iPhonů, což bylo jen o málo více než za 3Q 2017 (41,0 mil.), průměrná cena iPhonu však vzrostla díky modelu X. Prodeje tabletů iPad vzrostly meziročně z 11,42 mil. na 11,55 mil. Nedařilo se jen prodejům počítačů Mac - ty poklesly meziročně z 4,29 mil. na 3,72 mil. prodaných kusů. Pro společnost jsou však klíčové příjmy z iPhonů a servisních služeb. 

Graf: podíl jednotlivých produktů AAPL na tržbách za minulý kvartál  zdroj: macrumors.com 

 

Před Applem dosáhla milníku 1 bilion USD jen ropná společnost PetroChina, která se však krátce na to propadla. V současnosti se hovoří o vstupu na burzu energetické společnosti Saudi Aramco. Dle odhadů analytiků by mohla být oceněna až na 2 biliony USD. Momentálně se však jedná jen o odhady a ke vstupu na burzu nemusí v příštích letech vůbec dojít. Za Apple Inc. jsou nyní největšími společnostmi kotovanými na burzách v USA Amazon, Alphabet a Microsoft.

 


 

  •  Závěr 

Dá se očekávat, že k Apple Inc. se v blízké budoucnosti připojí i Amazon a Alphabet, které mají za sebou rekordní období růstu. Zejména Amazon se k ocenění 1 bilion nezadržitelně blíží. Pro Apple by se tato hodnota mohla stát hranicí, pod kterou by již jeho akcie nemusely klesnout, pokud v budoucnu zachová pozitivní hospodářské výsledky.

 

Autor: Petr Lajsek, analytik společnosti Colosseum 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!