Akcie, kterým se bude po koronaviru dařit

Zpráva z trhu
Akcie, kterým se bude po koronaviru dařit

Díky pozitivním zprávám o vývoji vakcíny na koronavirus ožívají i hluboce zasažená odvětví. Které společnosti by mohly chytit druhý dech?


24. 11. 2020

 

Koronavirus výrazně ovlivňuje podnikání společností působících prakticky po celém světě. Některé společnosti a jejich akcie však trpí o dost více než jiné. Dobrou zprávou pro ně však jsou velké pokroky ve vývoji vakcíny proti koronaviru. Společnosti Pfizer a Moderna se zdají být velmi blízko finální podobě vakcíny a jejich distribuce veřejnosti by tak mohla začít již na začátku příštího roku. Podívejte se na přehled odvětví a společností, které by mohly po koronaviru chytit druhý dech.  

 

Kasina a hotely

 

Mezi společnosti, které byly koronavirem zasaženy nejvíce, patří zejména provozovatelé kasin. Jedná se hlavně o největší společnosti ze sektoru - Las Vegas Sands a Wynn Resorts. Pro tyto společnosti jsou životně důležité tržby z kasin v Macau, do kterých v posledních letech investovaly miliardy dolarů. Již dávno neplatí, že centrem hazardu je americké Las Vegas. Tržby z Macaa jsou tak hlavní hybnou silou akcií obou společností - například celkové tržby společnosti Wynn Resorts byly loni ze 70 % tvořeny tržbami z Macaa. V minulosti tak akcie negativně reagovaly na zpomalení růstu tržeb z této oblasti nebo na změnu zdanění. Problém představuje také obří pokles denních návštěvníků nedalekého Hong Kongu. Společnost Wynn tak údajně prodělávala na vrcholu krize v Macau každý den až 2,6 mil. USD kvůli částečně uzavřeným kasinům. Akcie Las Vegas Sands a Wynn Resorts tak v průběhu roku výrazně trpěly. Opětovný rozvoj turismu v příštím roce by však měl nalákat větší objem návštěvníků do resortů v Macau a Las Vegas a zmíněné společnosti i ostatní z daného sektoru by mohly opět prosperovat. To stejné platí i klasických hotelových řetězcích. 

 

Vývoj akcií Wynn Resorts za 1 rok

Zdroj: Yahoo


Provozovatelé výletních plaveb 

 

Koronavirus se výrazně podepsal na akciích provozovatelů výletních plaveb. Prakticky ve všech médiích proběhly zprávy o kontaminovaných výletních lodí, které byly zadržovány v přístavech na různých místech světa. Nejznámější byl zejména případ lodi Diamond Princess, která byla zadržována v japonském přístavu. Společnost Princess Cruises patří pod společnost Carnival Corp, která je lídrem na trhu výletních plaveb. Do jejího portfolia patří i loď MS Westerdam, jejíž přistání bylo odmítnuto v několika zemích. Tyto zprávy tak logicky nebyly pro zájem o výletní plavby příliš pozitivní. Vzhledem k téměř nulovému provozu tak v letošním roce akcie provozovatelů výletních plaveb výrazně trpěly. Některé společnosti dokonce musely nechat své lodě rozebrat a rozprodat jako materiál. S pozitivními zprávami o vývoji vakcíny však ožily i akcie společností z tohoto sektoru. Největší hráči na trhu již hlásí vysoká čísla rezervací na příští rok. Velkým trhem je pro tyto společnosti Čína, odkud měl například Carnival Cruises 10 % svých tržeb. Výletní lodě zde před koronavirem zažívaly velký boom a mělo by tak tomu být i po koronaviru. 

 

Vývoj akcií Carnival Corp za 1 rok

Zdroj: Yahoo


Aerolinky a výrobci letadel

 

Málokterý sektor byl v médiích probírán jako oběť koronaviru tolik, jako aerolinky. Aerolinky byly nuceny uzemnit svá letadla a turistický ruch klesl na minimum. S tím poklesla výrazně i poptávka po ropě. Většina aerolinek se tak musela uchýlit k masivnímu propouštění a náklady na uzemněná letadla stále rostly. Velká část aerolinek se tak ocitla v ohrožení života a bez vládní pomoci by patrně nepřežily. Záchranné balíčky poskytla aerolinkám například americká vláda, nejvíce medializovaný byl však pravděpodobně bailout německé vlády pro Lufthansu. S pozitivními zprávami o vakcíně na koronavirus však znovu vzrostly naděje na oživení turismu v příštím roce. Koronavirus navíc odsunul na příští rok několik velkých akcí jako letní Olympijské hry a mistrovství Evropy ve fotbale. Prosperující aerolinky samozřejmě uvítají i výrobci letadel Boeing a Airbus, kteří v letošním roce trpěli podobně. 

 

Vývoj akcií American Airlines za 1 rok

Zdroj: Yahoo

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!