Alibaba: 30,8 mld. USD za den

Zpráva z trhu
Alibaba: 30,8 mld. USD za 1 den

13.11.2018

Největší prodejní akce přinesla Alibabě rekordní tržby 30,8 mld. USD. Zklamalo však tempo růstu tržeb.


16. 11. 2018

Na 11. listopad již tradičně připadá tzv. Singles Day - největší nákupní akce v čínských eshopech. Tradičním lídrem v objemu tržeb je Alibaba, která nabídla Singles Day již po desáté za sebou. Letošní tržby Alibaby byly rekordní a výrazně překonaly i minulý rok. I přesto však byla řada investorů zklamána. Průběh Singles Day z pohledu Alibaby probereme v dnešním článku. 


 

Letošní Singles Day byl z pohledu Alibaby vskutku rekordní. Za 24 hodin dosáhly tržby společnosti na rekordních  30,8 mld. USD, což výrazně překonalo rok 2017. Vloni Alibaba prodala zboží v hodnotě 25,3 mld. USD. Ještě více ohromující jsou statistiky prodejů dle uběhlého času. Tržeb přes 1 mld. USD Alibaba dosáhla po pouhých 85 sekundách. V první hodině se prodalo zboží za 10 mld. USD (o 5 minut rychleji než v roce 2017) a tržby za rok 2017 byly překonány za 17 hodin a 34 minut. Přičemž nejprodávanější byly produkty od společnosti Apple.  

I přes rekordní tržby však byli někteří investoři a analytici zklamáni. Mírně negativně působilo zpomalení tempa růstu tržeb. V roce 2017 vzrostly tržby při singles day o 39 % oproti roku 2016. Letos byl meziroční nárůst jen  o 27 %. Za zpomalením růstu tržeb však stojí zejména slabší čínský juan. Pro dosažení stejné dolarové hodnoty na tržbách jako v roce 2017 tak bylo třeba prodat více zboží v juanech. Vývoj tržeb společnosti Alibaba ze Singles Day od roku 2011 naleznete na grafu níže.  

Tržby Alibaby ze Singles Day 2011 - 2018 (v mld. USD) 

zdroj: statista.com 

Singles Day byl tradičně pro akcie Alibaby velmi pozitivním faktorem. Letos navíc akcie Alibaby (BABA) poklesly od začátku roku o více než 16 % zejména kvůli obavám z obchodní války mezi Čínou a USA. Společnost tak vkládala velké naděje právě do Singles Day, který měl znamenat obrat.  

Vývoj akcií BABA od začátku roku 2018 

zdroj: finance.yahoo.com 

Žádný obrat se však nekonal a investoři přijali rekordní výsledky Alibaby velmi chladně. Akcie dokonce první obchodní den po oznámení tržeb poklesly o 1,40 %. Pro Alibabu nyní bude klíčové období do konce roku, kdy se tradičně prodá nejvíce zboží. Dá se tedy očekávat, že výsledky hospodaření za čtvrtý kvartál letošního roku podpoří ceny akcií. 

Autor: Petr Lajsek, analytik společnosti Colosseum, a.s.

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!