Alphabet roste navzdory koronaviru

Zpráva z trhu
Alphabet roste navzdory koronaviru

Společnost Alphabet se v minulém kvartále s nepříznivým obdobím poprala statečně a tržby vykázaly pěkný růst. Zbytek roku by však nemusel být tak povedený. Podívejte se s námi na hospodářské výsledky společnosti Alphabet.


29. 4. 2020

 

Společnost Alphabet oznámila své hospodářské výsledky za první kvartál letošního jako první z amerických technologických gigantů. Uplynulý kvartál je z pohledu hospodářských výsledků vysoce sledovaný, jelikož se jedná o první informace o vlivu koronaviru na podnikání společností. Mateřská společnost Google se však s nepříznivým obdobím poprala statečně a tržby vykázaly pěkný růst. Zbytek roku by však nemusel být tak povedený. Podívejte se s námi na hospodářské výsledky společnosti Alphabet.

 

Reklamy a YouTube stále táhnou

Alphabet tak jako první nechal nahlédnout pod pokličku svého hospodaření v období globální pandemie. Tržby společnosti se meziročně zvýšily o 13 % na 41,2 mld. USD, což bylo nad očekávání analytiků. Na celkových tržbách se již tradične podílely z většiny reklamy. Tržby z reklam dosáhly v uplynulém kvartále na 33,8 mld. USD, což bylo 82 % celkových tržeb. Mírně negativně však působí růst nákladů na provoz reklam (TAC - traffic acquisition cost), který meziročně narostl o 9 % na 7,45 mld. USD. Jedná se o náklady, které Alphabet musí vynaložit, aby přitáhl uživatele na své stránky. Skvělý kvartál za sebou mají cloudové služby a platforma YouTube. Tržby cloudové sekce se meziročně zvýšily o 52 % na 2,78 mld. USD. Cloudová sekce má údajně 3 miliony nových uživatelů každý den. YouTube se může pochlubit tržbami ve výši 4,04 mld. USD, což je meziroční nárůst o 33 %. YouTube bude zdá se nadále těžit ze zavedených karantén. 

Vývoj akcií společnosti Alphabet (1 rok)

Zdroj: Yahoo

Zisk společnosti dosáhl na 6,8 mld. USD, což bylo mírné zklamání. Ve stejném kvartále v minulém roce měl Alphabet zisk 6,65 mld. USD. Zisk přepočtený na akcii činil 9,87 USD, analytici však očekávali zisk na akcii kolem 10,37 USD. Na nižším zisku se negativně podepsal zejména růst nákladů na provoz reklam. Uvedené hospodářské výsledky však potěšily investory, kteří tak akcie poslali o 7 % výše ve včerejší aftermarket fázi obchodování. Vývoj akcií společnosti Alphabet za poslední rok je na grafu výše.


Výhled nevěstí nic dobrého

Alphabet oznámil výsledky hospodaření za kvartál končící březnem. Koronavirem byl tak zasažen až poslední měsíc kvartálu. Aktuální kvartál však bude zasažen pravděpodobně více a toho si je vědom i Alphabet. Společnost tak vydala upravený výhled na aktuální kvartál, který nevěstí nic dobrého. Tržby za aktuální kvartál by měly dosáhnout na 29,9 mld. USD (bez TAC nákladů), což je 1,8 mld. USD méně než před rokem. Zisk na akcii očekává společnost kolem 7,90 USD, což je téměř polovina ve srovnání s minulým rokem. Obavy také vzbuzuje očekávaný růst nákladů ve spojení s novými zaměstnanci společnosti - počet zaměstnanců se v prvním kvartále rozrostl o 19 % na 123 tisíc. V příštích kvartálech se tak dá očekávat zpomalení najímání nových pracovníků. 

Společnost Alphabet oznámila své hospodářské výsledky za první kvartál letošního jako první z amerických gigantů. Tento týden budou dále následovat například společnosti Microsoft, Facebook, Apple a Amazon. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!