Americká produkce kukuřice slábne

Zpráva z trhu
Americká produkce kukuřice slábne

Zářijová zpráva WASDE přinesla zajímavé zprávy. Podstatné snížení produkce kukuřice se očekává v USA. Komoditní trhy zároveň rozhýbala produkce sójových bobů v USA, která se také rapidně propadá.


15. 9. 2020

 

 

Zářijová zpráva WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) amerického Ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit přinesla zajímavé zprávy. Podstatné snížení produkce kukuřice se očekává v USA. Úroda by v USA měla být slabší o 10 mil. tun. Celosvětová produkce kukuřice je však stále blízko rekordních hodnot. Komoditní trhy pak zároveň rozhýbala produkce sójových bobů v USA, která se rapidně propadá. Podívejte se na dění okolo hlavních zemědělských komodit.

 

Pšenice

 

Globální výhled produkce pšenice na období 2020/2021 předpokládá meziměsíční zvýšení produkce o 4,5 mil. tun na 770,5 mil. tun, což také představuje meziroční nárůst o přibližně 6,5 mil. tun. Hlavní růst produkce registrujeme v rámci Austrálie (+2,5 mil. tun), dále pak u Kanady, kde by měla produkce vzrůst o 2 mil. tun. Pokles produkce naopak očekává Argentina. Mezinárodní obchod by se měl zvýšit o 1,5 mil. tun (export i import) ve srovnání s minulým měsícem. Import by se měl zvýšit v Číně (+1 mil. tun). Vyšší export naopak očekává díky dobrým podmínkám Kanada. Spotřeba pšenice by měla vzrůst o 0,8 mil. tun na 751 mil. tun a konečné zásoby by se pak měly meziměsíčně zvýšit o 2,5 mil. tun na 319,4 mil. tun, což znovu představuje rekordní hodnoty za poslední roky.

 

Kanada - produkce pšenice

Zdroj: usda.gov


Bavlna

Předpověď pro období 2020/2021 týkající se amerického trhu počítá s vyššími počátečními zásobami bavlny, nižší produkcí a koncovými zásobami oproti minulému měsíci. Produkce se očekává ve výši 17,06 mil. balíků bavlny, což je o 1  mil. balíků méně, než se předpokládalo minulý měsíc. Ve srovnání s minulým rokem se jedná o pokles o 3 mil. balíků. Americký export by se kvůli nižší produkci měl snížit o 0,4 mil. balíků na 14,6 mil. balíků.  Počáteční zásoby bavlny jsou vyšší o 50 tisíc balíků - vzrostou tak na 7,25 mil. balíků. Konečné zásoby by se měly meziměsíčně snížit o 0,4  mil. balíků na 7,2 mil. balíků. Ve srovnání s minulým rokem se jedná o stejnou úroveň konečných zásob bavlny.

Světová produkce se očekává o 0,3 mil. balíků nižší ve srovnání s odhady z minulého měsíce a měla by tak dosáhnout na 117,2 mil. balíků. Nižší produkci očekává kromě USA také Turecko a Pákistán. Produkce by se naopak měla snížit v Indii, Číně a Austrálii. Ve srovnání s minulým rokem se jedná o pokles ve světové produkci o 4,7 mil. balíků. Světové koncové zásoby pro 2020/21 počítají s poklesem o 1 mil. balíků na 103,9 mil. balíků. Ve srovnání s minulým rokem se však stále jedná o růst o 4 %. Spotřeba by měla v meziměsíčním srovnání poklesnout o 0,35 mil. balíků na 112,7 mil. balíků. Import i export bavlny se očekává vyšší o 0,15 mil. balíků.

 

Indická bavlna - osázená plocha

Zdroj: usda.gov


Sojové boby

 

Aktuální odhady pro USA počítají s poklesem počátečních zásob a rovněž konečných zásob. Pokles zásob reflektuje vyšší exportní aktivitu, a to zejména v rámci sójového šrotu. Očekávaná plocha ke sklizni zůstává meziměsíčně nezměněna a to v rozloze 83 milionů akrů. Počáteční zásoby zaznamenaly oproti předchozímu měsíci razantní pokles, když se snížily o 40 mil. bušlů. Mělo by však dojít k poměrně markantnímu poklesu výnosu z jednoho akru výsadby a to o 2,4 bušlů na 51,9 bušlů. Průměrná výkupní farmářská cena by se tak měla zvýšit o 0,90 USD na 9,25 USD. Konečné zásoby by pak měly meziměsíčně poklesnout o 150 mil. bušlů a to na 460 mil. 

V globálním měřítku se očekává produkce v objemu 369,7 mil. tun, což představuje meziměsíční pokles o 0,7 mil. tun a v meziročním srovnání se pak jedná o nárůst produkce o 33 mil. tun. Brazílie si i nadále udržuje pozici největšího producenta sójových bobů na světě a to s objemem produkce ve výši 133 mil. tun, což znamená meziroční nárůst o 7 mil. tun. V meziměsíčním srovnání se jedná o nárůst o 2 mil. tun. Brazílie aktuálně reportuje vyšší než očekávaný výnos z jednoho akru osázené plochy. Globální spotřeba sójových bobů by pak měla vzrůst o 1,3 mil. tun a to zejména na základě vyšší poptávky stran Číny či Brazílie. Konečné zásoby sojových bobů by měly meziměsíčně poklesnout o 1,8 mil. tun na 93,6 mil. tun.


Kukuřice

 

Globální výhled pro rok 2020/21 odhaduje nižší produkci a spotřebu krmné kukuřice a dále pak snížení koncových zásob. Světová produkce kukuřice by měla dosáhnout na 1 162 mil. tun, což je o 9 mil. tun méně, než se očekávalo minulý měsíc. V meziročním srovnání se však stále jedná o masivní nárůst o 50 mil. tun. Podstatné snížení produkce se očekává v USA, kde by měla klesnout  o 10 mil. tun na 388 mil. tun kvůli nižší osázené a sklizené ploše. Vyšší produkce se naopak dočká Brazílie (+3 mil. tun). Očekáváme, že globální spotřeba kukuřice dosáhne na 1 164,8 mil. tun, což je o 0,1 mil. tun méně než odhady z minulého měsíce. V meziročním srovnání se spotřeba kukuřice zvýší o 43,5 mil. tun. Dovoz kukuřice v globálním měřítku počítá s nárůstem o 0,4 mil. tun na 179,3 mil. tun. Vzhledem k meziměsíčnímu poklesu  produkce kukuřice očekáváme markantní snížení konečných zásob o 11 mil. tun na 306,8 mil. tun. 

 

Produkce letní a zimní kukuřice

Zdroj: usda.gov


Rýže

 

Globální výhled produkce rýže pro rok 2020/21 počítá s celkovým objemem 499,5 mil. tun, což je meziměsíční pokles o 0,5 mil. tun. Jedná se však o 4 mil. tun vyšší produkci oproti loňskému roku. Produkce by se měla v meziměsíčním srovnání mírně snížit v Thajsku a Barmě. Mírné zvýšení produkce rýže naopak očekává Indie. Globální spotřeba rýže počítá s objemem 496,4 mil. tun, což je o 6,4 mil. tun více ve srovnání s loňským rokem. Ve srovnání s odhady z minulého měsíce se jedná o stejnou hodnotu. Objem globálního vývozu pro rok 2020/21 se očekává kolem 44,5 mil. tun, což je o 2 mil. tun více oproti loňskému roku. Ve srovnání s odhady z minulého měsíce globální export vzrostl o 0,3 mil. tun. Světové koncové zásoby rýže počítají s objemem 184,9 mil. tun, což je stále velmi blízko rekordním hodnotám. Čína a Indie stojí za 63 % a potažmo 20 % z celkových světových zásob.



Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!