Americké banky počítají ztráty

Zpráva z trhu
Americké banky počítají ztráty

Výsledkovou sezonu odstartovaly americké banky. Jejich zisky se dle očekávání rapidně propadly a banky začaly vytvářet další bezpečnostní polštáře. Podívejte se na detailní přehled hospodářských výsledků amerických bank.


16. 4. 2020

 

Výsledkovou sezonu již tradičně odstartovaly americké banky. Hospodářské výsledky za první kvartál letošního roku byly jedny z nejočekávanějších za poslední roky. Investoři mohou poprvé nahlédnout do hospodaření společností pod vlivem koronaviru. Zisky velkých bank se dle očekávání rapidně propadly a banky začaly vytvářet další bezpečnostní polštáře. Podívejte se na detailní přehled hospodářských výsledků amerických bank.

JP Morgan Chase

Výsledky největší americké banky dle spravovaných aktiv byly logicky jedny z nejočekávanějších. Zisk banky se meziročně propadl o masivních 69 % na 2,9 mld. USD. Tržby se však snížily pouze o 800 mil. USD na 29,1 mld. USD. Dařilo se zejména oddělení tradingu. Banka na boj s koronavirem vyhradila 6,8 mld. USD. CEO společnosti Jamie Dimon zároveň oznámil, že banka stále plánuje vyplácet dividendy. Výplaty by pozastavila pouze v případě, kdy by se americká ekonomika v druhém kvartálu propadla o více než 35 %.

Wells Fargo

Problémy zatěžovaná banka se potýká s ještě větším pádem zisku než JP Morgan. Zisk Wells Fargo se propadl o 89 % zejména kvůli vytvoření bezpečnostního polštáře ve výši 3,1 mld. USD. Tržby se v meziročním srovnání propadly o 18 % na 17,7 mld. USD. Pozitivní zprávou pro banku je však uvolnění restrikcí ze strany Fedu, který (po skandálu se zakládáním falešných účtů) omezil možnosti banky půjčovat malým a středním podnikům. 

Citigroup

Zisk Citigroup se meziročně propadl o 47 % na 2,5 mld. USD, banka totiž vyhradila 4,9 mld. USD na nesplacené půjčky. Tržby Citi se však v meziročním srovnání zvýšily o 12 % na 20,7 mld. USD. Za zvýšením tržeb stojí zejména větší objem z tradingu, kde tržby narostly o 37 %. 

Bank of America

Zisk druhé největší americké banky se propadl o 45 % na 4 mld. USD. Banka vyhradila 3,6 mld. USD na boj s nesplacenými půjčkami. Tržby se v meziročním srovnání propadly o 1 % na 22,8 mld. USD. Analytici však očekávali mnohem větší propad - až na 22,5 mld. USD. Tahounem byla zejména sekce investičního bankovnictví, kde tržby z poplatků narostly o 7 %. Tržby ze sekce trading meziročně vzrostly dokonce o 22 %. 

Goldman Sachs

Zisk banky se meziročně propadl o 46 % na 1,21 mld. USD, banka zároveň vyhradila 930 mil. USD na nesplacené půjčky. Toto číslo může působit jako výrazně menší ve srovnání s konkurenty, Goldman Sachs však drží výrazně nižší objem půjček. Tržby Goldman Sachs se však v meziročním srovnání zvýšily o 8 % na 8,7 mld. USD. Za zvýšením tržeb stojí zejména větší objem z tradingu, kde tržby narostly o 28 % na 5,16 mld. USD, což byly nejlepší čísla za posledních 5 let. Tržby ze sekce investičního bankovnictví vzrostly o 25 % na 2,18 mld. USD, zejména díky nárůstu emisí dluhopisů, při kterých banka pomáhá.  


Hospodářské výsledky největších amerických bank za první kvartál byly dle očekávání velmi podobné. Všechny banky se potýkaly s masivním poklesem zisků v meziročním srovnání a každá banka začala vytvářet nové bezpečnostní polštáře na boj s vlivy koronaviru. Výše těchto polštářů nám může napovědět, jak špatné období banky očekávají. Banky vyhrazují prostředky na boj s defaultem věřitelů, kteří nebudou schopni splácet půjčky. Zisky bank se kromě vytváření polštářů propadly i kvůli velmi nízkým úrokovým sazbám, které snižují marži při poskytování půjček. Všechny údaje ale nebyly negativní - některé banky díky růstu objemu obchodování zvýšily své tržby ve srovnání s rokem 2019 a zároveň stále předpokládají výplatu dividend.

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!