Aramco doplácí na levnou ropu

Zpráva z trhu
Saudi Aramco doplácí na levnou ropu

Koronavirus těžce zasáhl podnikání Saudi Aramco - masivní pokles cestovního ruchu na trhu vytvořil obří přebytek ropy. Největší společnost na světě tak doplatila na velmi nízké ceny ropy a její zisk se tak výrazně propadl.


13. 5. 2020

 

Saudi Aramco oznámilo hospodářské výsledky za první kvartál letošního roku. Koronavirus těžce zasáhl i podnikání Saudi Aramco - masivní pokles cestovního ruchu na trhu vytvořil obří přebytek ropy. Největší společnost na světě tak doplatila na velmi nízké ceny ropy a její zisk se tak výrazně propadl. Tržby z prodeje ropy jsou hlavním příjmem rozpočtu Saúdské Arábie, která se tak ve snaze dohnat ztráty uchýlila ke zvýšení DPH. Podívejte se blíže na uplynulý kvartál z pohledu společnosti Saudi Aramco.

 

Ve světle koronaviru se dal očekávat masivní pokles zisků společnosti Saudi Aramco. Koronavirus snížil turistický ruch prakticky na nulu a poptávka po pohonných hmotách ze strany aerolinek tak prakticky vymizela. Zisk společnosti se tak v meziročním srovnání propadl o 25 % na 16,7 mld. USD. Cena ropy brent se přitom od začátku roku propadla o více než 50 %. Free cash flow se meziročně propadlo o 15 % na 15 mld. USD. Tržby za uplynulý kvartál dosáhly na 51,4 mld. USD, což byl meziroční pokles o 18 %. Společnost zároveň oznámila dividendu v celkové výši 18,75 mld. USD, která bude vyplacena v průběhu druhého kvartálu. Jedná se o mezikvartální nárůst o 5,35 mld. USD. Majoritním vlastníkem společnosti je Saúdská Arábie, která vlastní podíl 93 %. Pouhých 7 % společnosti se obchoduje na burze Tadawul.

 

Roční zisk společnosti Saudi Aramco 

Zdroj: statista

 

Saúdská Arábie tak přišla o nejvýznamnějšího část příjmu svého rozpočtu. Náklady na jeden vytěžený barel se sice údajně pohybují kolem 3 USD a Saudi Aramco tak bude profitovat i nadále, současné ceny ropy jsou však výraznou dírou v rozpočtu. Vláda se tak uchýlila k poměrně razantnímu kroku - zvýšila DPH z 5 % na 15 % s platností od července. Společnost se navíc zavázala k omezení produkce na 7,5 milionů barelů na den, aby se pokusila podpořit ceny ropy omezením nabídky. V delším období Aramco dle vyjádření prezidenta společnosti spoléhá na zvyšující se globální poptávku po ropě díky uvolnění napětí kolem koronaviru. Letošní rok však z pohledu zisku jen těžko překoná rok 2019.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!