Australské požáry likvidují úrodu

Zpráva z trhu
Australské požáry likvidují úrodu

13.1.2020

Lednová zpráva WASDE potvrdila klesající produkci pšenice a bavlny. V Austrálii se dokonce čeká rekordně nízká produkce pšenice. Thajsko se naopak potýká se suchy, která by se měla negativně promítnout do produkce rýže.


13. 1. 2020

Lednová zpráva WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) amerického Ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit potvrdila klesající produkci pšenice a bavlny. V Austrálii se dokonce čeká rekordně nízká produkce pšenice vlivem rozsáhlých požárů. V Jižní Americe proběhla klíčová fáze setí sójových bobů a vše tak bude záležet na příznivém počasí. Thajsko se naopak potýká se suchy, která by se měla negativně promítnout do produkce rýže. Podívejte se s námi na přehled dění okolo klíčových zemědělských komodit.

Pšenice

Lednové odhady potvrzují dosavadní trend očekávané produkce pšenice - celosvětová úroda by měla meziměsíčně poklesnout o 1 mil. tun na 764,39 mil. tun. Oproti odhadům z loňského června by měla být úroda o 16 mil. tun nižší - meziročně by však pšenice mělo být o 34 mil. tun více. Nepříznivé podnebné podmínky stále panují v Austrálii, kde se dlouho setrvávající sucha projevila v meziměsíčním poklesu odhadů produkce o 0,5 mil. tun na 15,5 mil. tun - jedná se tak o nejhorší australskou produkci za posledních 12 let. Svou daň si rovněž vyberou rozsáhlé požáry, které zasáhly plochu přesahující 12 mil. akrů. Nižší produkce se očekává také v Rusku a to o 1 mil. tun - produkce by tak měla dosáhnout 73,5 mil. tun. Růst produkce se naopak předpokládá v EU, kde by měla úroda dosáhnout 154 mil. tun, což je meziměsíčně o 0,5 mil. tun více. 

V rámci USA se předpokládá stabilní vývoj produkce v objemu 52,26 mil. tun, což potvrdilo prosincové odhady. Osázená plocha by měla zůstat v rozloze 45,2 mil. akrů a předpokládaná sklizená plocha by měla dosáhnout 45,2 mil. akrů. Očekávaný výnos z jednoho akru výsadby setrvává na 51,7 bušlech. Průměrná výkupní farmářská cena se koncem roku 2019 snížila o 0,05 USD na 4,55 USD za bušl. Globální spotřebu pšenice nyní očekáváme v objemu 754,37 mil. tun. Rostoucí spotřeba a snížení odhadů produkce oproti loňskému prosinci tak vede k poklesu konečných zásob o 1,5 mil. tun na 288 mil. tun.

Austrálie - produkce pšenice

zdroj: usda.gov


Sójové boby

Lednové odhady jsou pro USA prakticky nezměněné oproti minulému měsíci - úroda sójových bobů se tak stále očekává v objemu 96,62 mil. tun. Meziročně se tak jedná o pokles produkce o bezmála 24 mil. tun. Na vině je především nižší osázená plocha - k další redukci došlo ve státech Severní a Jižní Dakota a to přibližně o 0,6 mil. akrů na 75 mil. akrů. Aktuální odhady však počítají s vyšším výnosem z jednoho akru výsadby a to o 0,5 bušlu meziměsíčně - výnos by tak měl činit 47,4 bušlů. Průměrná výkupní cena se však drží stále poměrně vysoko, aktuální odhady tak počítají 9,00 USD za bušl, což je meziměsíčně o 15 centů více.

V globálním měřítku se očekává produkce v objemu 337,7 mil. tun a oproti prosincovým odhadům tak prakticky nedošlo k žádné změně. Meziročně by však mělo být sójových bobů o 21 mil. tun méně. Brazílie, která je největším producentem na světě, stále hlásí příznivé podmínky a očekává produkci v objemu 123 mil. tun. Klíčová fáze setí proběhla v jižní části amerického kontinentu a nyní se sója nachází ve fázi růstu - zásadní vliv tak bude mít na vývoj cen sójových bobů až únor, kdy bude zahájena fáze sklizně. Severní Amerika naopak koncem března zahájí fázi setí. Světová spotřeba by měla zůstat nezměněna oproti minulému měsíci. Konečné zásoby by naopak měly mírně vzrůst na 96,67 mil. tun.

Brazílie sójové boby - plocha, produkce a výnos

zdroj: usda.gov


Bavlna

Odhady z tohoto měsíce očekávají v USA nižší produkci bavlny zejména kvůli slabší úrodě v Texasu. Produkce bavlny by tak měla poklesnout o 0,1 mil. balíků. I přes pokles produkce by však měl zůstat zachován export a domácí využití ve stejné výši jako minulý měsíc. Konečné zásoby by se měly snížit právě o 0,1 mil. balíků na 5,4 mil. balíků. Průměrná výkupní cena za libru bavlny je 63 centů, což je o 2 ceny vyšší cena než v minulém měsíci. 

V celosvětovém měřítku se očekává nižší produkce bavlny o 0,63 mil. balíků. Produkce by tak měla dosáhnout na 120,5 mil. balíků. Kromě USA očekávají slabší úrodu Austrálie, Mali, Turecko a Pákistán. Využití bavlny by mělo zůstat nezměněné oproti hodnotám z minulého měsíce. Mezinárodní obchod by se měl snížit o 0,55 mil. tun. Hlavním důvodem je zejména pokles importu bavlny v Číně o 0,5 mil. balíků. Růst importu se očekává v Turecku, Pákistánu, pokles naopak v Bangladéši a Vietnamu. Nižší export bavlny by měl být v Indii, Uzbekistánu, Austrálii a Mali. Konečné zásoby bavlny se očekávají nižší o 0,73 mil. balíků a dosáhnou tak na 79,6 mil. balíků. Ve srovnání se stejným obdobím 2018/2019 se jedná o víceméně stejné hodnoty.

Austrálie - pokles produkce bavlny


zdroj: usda.gov


Kukuřice 

Lednová zpráva amerického ministerstva zemědělství očekává pro USA vyšší počáteční zásoby a produkci. Počáteční zásoby by se měly po revizích zvýšit o 2,7 mil. tun na 56,4 mil. tun. Produkce by měla dosáhnout na 347,8 mil. tun, což je o 0,8 mil tun více než se očekávalo minulý měsíc. Za růstem produkce stojí zejména zvýšení výnosu z jednoho akru osadby. Velký nárůst se očekává u celkového domácího využití kukuřice, které by se mělo zvýšit o 6 mil. tun na 312,3 mil. tun. Vzhledem k nárůstu využití kukuřice by se měl snížit export o 1,9 mi. tun na 65,1 mil. tun. Konečné zásoby by se měly snížit o 0,45 mil. tun na 48 mil. tun.

Globální produkce kukuřice by se měla zvýšit o 2,2 mil. tun na 1110,9 mil. tun. zejména díky silnější úrodě v Bangladéši, Rusku a EU. V mezinárodním obchodě se očekávají téměř nezměněné hodnoty z minulého měsíce. Mírné snížení exportu očekává USA, vyšší export by měl naopak být na Ukrajině a v EU. Globální spotřeba kukuřice by se měla zvýšit o 6 mil. tun na 1 133,4 mil. tun zejména díky nárůstu využití v Číně. Konečné zásoby kukuřice se očekávají o 2,7 mil. tun nižší v objemu 297,8 mil. tun. Nižší zásoby očekává zejména USA a Jihoafrická Republika.

Produkce letní a zimní kukuřice

zdroj: usda.gov


Rýže

V globálním měřítku se očekává pokles produkce rýže o 1,8  mil. tun na 496,6 mil. tun. Největší pokles produkce by měl být v Thajsku, kde se očekává pokles až o 2 mil. tun na 18,5 mil. tun. Území Thajska zasáhla velká sucha, která se negativně promítla do plochy osadby i výnosu z jednoho akru. Počáteční zásoby rýže by se měly zvýšit o 1,2 mil. tun na 174,4 mil. tun. zejména díky velkému nárůstu zásob v Indii. Nižší počáteční zásoby naopak očekává Pákistán. Spotřeba rýže by měla zůstat nezměněna oproti očekáváním z minulého měsíce a měla by tak dosáhnout na 494 mil. tun. Mezinárodní obchod také zůstává oproti minulému měsíci prakticky nezměněn. Pokles exportu rýže v Thajsku je víceméně vyrovnán růstem exportu v Indii, Pákistánu a Brazílii. Konečné zásoby by pak měly být oproti listopadovým odhadům o 0,8 mil. tun nižší, což znamená pokles na 177,0 mil. tun. Stále se však jedná o rekordní hodnoty. Přibližně dvě třetiny světových zásob rýže stále drží Čína.

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!