Bank of America ukázala, že banky jsou stále rizikové

Zpráva z trhu
Bank of America ukázala, že banky jsou stále rizikové

Výsledková sezóna v USA za třetí kvartál roku je v plném proudu. Jako první již tradičně oznámily své hospodářské výsledky americké banky. Výsledky Bank of America ukázaly, že banky jsou stále rizikové.


21. 10. 2020

 

Výsledková sezóna v USA za třetí kvartál roku je v plném proudu a tradičně byly mezi prvními, kdo oznámil své hospodářské výsledky, americké banky. Vysoce očekávané byly finanční výsledky Bank of America, která je dle spravovaných aktiv druhou největší americkou bankou. Akcie společnosti se v dosavadním průběhu roku poměrně výrazně propadly a výsledky za uplynulý kvartál tak měly ukázat, jak se banky dokážou poprat s nepříznivými vlivy. 

 

Letošní rok je pro světové banky velkou zkouškou, akcie většiny bank jsou pod tlakem kvůli hrozbám z nesplacených půjček. Americké úrokové sazby jsou navíc na historicky nejnižších úrovních, což bankám snižuje výnosy. Prostředí nízkých sazeb na trzích zůstane dle očekávání nejméně do roku 2022. Výjimkou tak nejsou ani pády ceny akcií amerických bank o více než 30 % v dosavadním průběhu roku. Vývoj ceny akcií druhé největší americké banky naleznete na grafu níže.

 

Vývoj akcií společnosti Bank of America od začátku roku

Zdroj: Yahoo

 

Pohled na třetí kvartál Bank of America není příliš pozitivní, nějaká pozitiva však lze nalézt. Banka nedosáhla na očekávání trhu ohledně tržeb, když reportovala 20,45 mld. USD. Trh očekával tržby ve výši 20,8 mld. USD. Zasaženy byly dle očekávání hlavně příjmy z úroků, které se meziročně propadly o 17 % na 10,2 mld. USD. Překvapením byl propad tržeb z obchodování na trzích, které v letošním roce zatím bankám přinášelo skvělá čísla díky vyšší investiční aktivitě. Trh očekával příjmy z dané sekce na 2,28 mld. USD, Bank of America však oznámila tržby jen 2,1 mdl. USD. Čistý zisk se meziročně propadl o 16 % na 4,9 mld. USD neboli 51 centů na akcii. Banka alespoň překonala očekávání analytiků, kteří očekávali zisk na akcii ve výši 49 centů. 

 

Zbytek roku by měl být pro banku pozitivnější - dle vedení společnosti by měly úrokové příjmy postupně růst a pozitivně také působí fakt, že bankám klesají bezpečnostní polštáře, které jsou nuceny vyhradit na krytí nesplácených půjček. Pozitivně pro investory také působí dividendový výnos, který je aktuálně přes 3 % p.a. Následující dividenda by měla být vyplacena v průběhu prosince. Bankovnímu sektoru by se však měli rizikově averzní investoři v příštích měsících raději vyhnout. Dokud budou na trhu nízké úrokové sazby, tak bude pro banky těžké prosperovat. Atraktivněji než Bank of America navíc působí největší americká banka JP Morgan, jejíž akcie se sice v letošním roce propadly podobně hluboko, banka má však vyšší dividendový výnos a její výsledky vypadají pozitivněji. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!