Blíží se krize? V žádném případě!

Zpráva z trhu
Blíží se krize? V žádném případě!

6.9.2019

Výsledky hodpodaření za druhý kvartál reportovaly již prakticky všechny společnosti z indexu S&P 500. I přes vliv obchodní války USA s Čínou byly výsledky spíše pozitivní. Příští rok by měl být ještě lepší. 


6. 9. 2019

Světové akciové trhy v posledních měsících sužuje obchodní válka USA a Číny, nejistota ohledně odchodu Velké Británie z Evropské Unie a politické napětí v Hong Kongu. Není se tak čemu divit, že se v posledních týdnech stále častěji skloňují slova jako krize a recese. Hospodářské výsledky amerických společností za druhý kvartál letošního roku však vyzněly spíše pozitivně. Pro zbytek roku jsou očekávání analytiků opatrnější, v roce 2020 by však mělo být prostoru pro růst více než dost. 

V současnosti oznámilo své hospodářské výsledky za druhý kvartál 99 % společností z indexu S&P 500. Více než 75 % společností reportovalo lepší zisk na akcii, než bylo očekáváno trhem. V průměru zisk společností překonal očekávání analytiků o 5,6 %. Obě hodnoty jsou lepší, než průměr pro index S&P 500 za posledních pět let. Průměr za posledních pět let činí 72 % společností s vyšším ziskem než se očekávalo a průměrný růst zisků o 4,8 %. I u tržeb je situace pozitivní. Více než 56 % společností z indexu S&P 500 oznámilo vyšší tržby, než očekávali analytici. Průměrně tržby společností překonaly očekávání analytiků o 0,7 %. Průměry pro index jsou za posledních pět let mírně vyšší a dosahují na 60 % respektive 0,8 %. Vývoj indexu S&P 500 od začátku roku je znázorněn na grafu níže. Od začátku roku si index připsal již téměř 19 %. 

Vývoj indexu S&P 500 od začátku roku 2019

zdroj: yahoo.com

Při pohledu na jednotlivé sektory se nejvíce dařilo společnostem ze sektoru Health Care, z nichž 97 % překonalo očekávání trhu ohledně zisků. Nejméně se naopak dařilo společnostem ze sektoru Utilities, z nichž jen 46 % překonalo očekávání trhu ohledně zisků. Nejpřekvapivější zisky zaznamenaly společnosti ze sektoru Energy, jejichž zisky překonaly očekávání v průměru o 10,3 %. Nejvíce překvapily společnosti Marathon Oil a Apache. Příliš nezaostaly ani společnosti ze sektoru Technology, které překonaly očekávání trhu v průměru o 7,9 %. Nejpozitivněji překvapily zisky společností salesforce.com a Micron Technology. Z pohledu tržeb se nejvíce dařilo společnostem ze sektoru Technology - 73 % společností překonalo očekávání trhu. Příliš nezaostaly společnosti ze sektoru Financials, z nichž 70 % překonalo očekávání trhu ohledně tržeb. Nejméně se naopak dařilo společnostem ze sektorů Utilities (14 %) a Materials (21 %).

Oznámené zisky u jednotlivých sektorů S&P 500 pro 2Q 2019

zdroj: factset.com

Třetí kvartál spíše negativní

Očekávání společností pro současný kvartál nepůsobí příliš pozitivně. Své očekávání ohledně zisku na akcii zatím oznámilo 109 společností z indexu S&P 500. Z tohoto počtu očekává 79 společností horší zisk na akcii, než předpovídal trh. Více než 72 % společností tak očekává nižší zisk. Pouhých 30 společností naopak očekává lepší výsledky než trh. Při pohledu na průměr za posledních pět let však tyto čísla nepůsobí tak tragicky, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za posledních pět let byl průměr společností očekávajících nižší zisk pro třetí kvartál na 70 %. Analytici očekávají průměrný pokles zisku na akcii o 3,5 % a růst tržeb o 3,1 %. Pohled na čtvrtý kvartál hovoří výrazně pozitivněji. Analytici očekávají průměrný růst zisku o 3,5 % a růst tržeb 4,0 %. Za celý rok 2019 se očekává průměrný růst zisku o 1,5 % a růst tržeb o 4,4 %. 

Očekávání trhu pro příští kvartály

zdroj: factset.com

Očekávání analytiků pro další období je v tabulce výše. Z tabulky je naprosto patrné, že ve třetím kvartále bude na trzích stále hrát prim nervozita z obchodní války USA s Čínou. Obchodní válka by měla poznamenat celý rok 2019 a růst tržeb i zisků tak mírně zaostává za předchozími lety. Pro rok 2020 se však očekává uklidnění napětí mezi USA a Čínou. Otázka brexitu by již také mohla být vyřešena a politické napětí v Hong Kongu by již mělo být za námi. Prostoru pro růst akciových trhů tak bude více než dost. O blížící se krizi nebo recesi tak v současnosti nemá smysl hovořit. Pokud se nestane něco nepředvídatelného, můžeme v první polovině roku 2020 očekávat velmi pozitivní hospodářské výsledky. 

Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!