Brexit: které sektory budou zasaženy nejvíce?

Zpráva z trhu
Brexit: které sektory budou zasaženy nejvíce?

17.9.2019

V případě vystoupení Velké Británie z EU bez dohody velká část společností působících v Británii zažije krušné období. Která odvětví však budou brexitem zasažena nejvíce?


17. 9. 2019

 

Situace okolo vystoupení Velké Británie z Evropské unie je stále velmi nejistá - tím trpí kromě občanů Británie i společnosti. Zejména v případě vystoupení Velké Británie z EU bez dohody by velká část společností působících v Británii zažila krušné období. Která odvětví však budou brexitem zasažena nejvíce? Situace již delší dobu nevypadá nejlépe v automobilovém a leteckém sektoru. Ohroženi jsou však prakticky všichni.

Konečným datem pro brexit měl být 31. říjen 2019, bez ohledu na dohodu s Bruselem. Na začátku září však schválili poslanci Dolní sněmovny proti vůli premiéra Borise Johnsona zákon, který mu pravděpodobně zabrání ve vyvedení země z Evropské unie ke konci října bez dohody. Johnson v reakci na schválení návrhu vyzval k předčasným volbám dne 15. října 2019, ani v této věci však neuspěl. Zákon proti tvrdému brexitu mohla zablokovat ještě Sněmovna lordů, vláda se ale posléze dohodla s opozicí, že zákon projde i tam. Jedná se o logický krok, brexit bez dohody (tzv. tvrdý) by byla pro trhy jasně nejhorší volbou. Při tvrdém brexitu by Velká Británie odstoupila z Evropské unie bez ratifikovaných smluv s EU - tomu se chce Velká Británie logicky vyhnout. Nejpravděpodobněji se tak stále zdá tzv “měkký” brexit - tedy se smlouvami s EU. Británie by tak následovala norský model. Norsko sice není členskou zemí EU, je však součástí jednotného trhu, a tedy i mechanismu volného pohybu osob. 


Které společnosti budou zasaženy?

Brexit ovlivní podnikání prakticky všech britských společností, ať už jsou orientované na export, či své produkty prodávají na domácím trhu. Původní hlasování, které vyznělo pro brexit, donutilo některé společnosti výrazně omezit investice a začít se připravovat na odchod země z EU. Nesmíme také zapomenout na vliv brexitu na britskou libru, která se po hlasování výrazně propadla a někteří investoři začali panikařit. Mezi odvětví, která by měla být dále výrazně zasažena patří zejména automobilový sektor, letectví, farmaceutické společnosti a finanční sektor.

Automobilky

Automobilový sektor je pod tlakem v celosvětovém měřítku. Akcie automobilek padají kvůli klesajícím prodejům, emisním skandálům a společnostem navíc rostou náklady alokované do vývoje elektromobilů. Velká část automobilek navíc působí ve Velké Británii, kde má své továrny a vyrábí zde automobily zejména pro evropský trh. Ve Velké Británii se ročně vyrobí přibližně 1,6 milionu nových vozů, 77 % z nich je exportováno do dalších zemí. Většina vozů je exportována právě do Evropské unie. V případě brexitu mohou být výrazně zasaženy prodeje automobilů, či jejich zisky na základě uvalených daní nebo cla. Některé automobilky se také mohou uchýlit k opuštění Velké Británie a začít tak vyrábět své vozy v členské zemi EU. To by však znamenalo výrazný růst nákladů. Na grafu níže můžete vidět vývoj akcií společnosti Aston Martin Lagonda. Tato automobilka je jasným příkladem propadu, který byl způsobem blížícím se brexitem. Výrazný pád automobilka prodělala v červenci, kdy oznámila velmi slabé očekávání prodejů pro celý letošní rok. Aston Martin se obává zejména brexitu bez dohody, který by mohl mít za následek ještě další propad akcií společnosti. 

Vývoj akcií společnosti Aston Martin

zdroj: yahoo.com

Aerolinky

Letecké společnosti se sídlem ve Velké Británii budou muset po brexitu předělat své trasy do Evropské unie. Společnosti budou nuceny překalkulovat ceny, vzít v potaz víza a počítat s celkovým růstem nákladů a náročnější logistikou. Brexit bez dohody by měl pro aerolinky prakticky fatální důsledky a v takovém případě by společnosti byly závislé na dočasných dohodách. Na grafu níže je znázorněn vývoj akcií nízkonákladové letecké společnosti EasyJet. Společnost trápí v důsledku brexitu klesající tržby, které měly za následek ztrátu 275 mil. liber v prvním pololetí letošního roku. Na hospodaření společnosti měly negativní vliv i rostoucí náklady na palivo a oslabená britská libra.

Vývoj akcií společnosti EasyJet

zdroj: yahoo.com

Finanční sektor

Akcie britských bank byly tvrdě zasaženy po hlasování o opuštění EU, které způsobilo nárůst úvěrů a velký propad výnosů z investičního bankovnictví. Regulátoři britské banky varovali, že banky musí zvážit restrukturalizaci svých operací a provedení dodatečných kapitálových injekcí. Nejvíce zasaženy v tomto sektoru byly banky Lloyds, Barclays a Royal Bank of Scotland, které po otevření trhu následující den po hlasování utrpěly poklesy cen akcií v jednu chvíli až o více než 30 procent. Britské banky mohou v případě brexitu očekávat nárůst počtu nesplacených půjček. Na grafu níže je znázorněn vývoj akcií společnosti Lloyds Banking Group za poslední rok.

Vývoj akcií společnosti Lloyds

zdroj: yahoo.com

Farmaceutické společnosti

Velká část britských farmaceutických společností soustřeďuje svůj byznys a výzkum do cizích zemí, což může v dlouhém období způsobit velké logistické problémy. Největší problém však představuje legislativní nejistota, regulační procesy a autorizace prodeje léků v případě brexitu. Schvalování léků v celé Evropské unii v současnosti provádí European Medicines Agency. Británie má sice vlastní agenturu na schvalování léků - ta však v současnosti následuje regulace celoevropského orgánu. V případě přenosu schvalovacího řízení do rukou britské agentury se dá očekávat zpomalení celého procesu, což může výrazně ovlivnit tržby společností. 


Auroři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!