Bude 2021 rokem komodit?

Zpráva z trhu
Bude 2021 rokem komodit?

Růstová vlna na komoditách pokračuje i na začátku roku 2021 a ty tak zažívají jedno z nejlepších období za poslední roky. Bude rok 2021 rokem komodit?


9. 3. 2021

Komoditní trhy zažily v loňském roce velké propady způsobené koronavirem. První třetina roku se vyznačovala značnou nervozitou a následnými výprodeji, ropa dokonce poprvé v historii dosáhla záporných hodnot. Z nervozity na akciových trzích naopak těžily bezpečné přístavy, jako je zlato a stříbro. Ve zbytku roku však došlo k uklidnění nálady investorů a my jsme tak mohli být svědky jedné z největší býčích vln za poslední roky. Zdá se, že pozitivní vlna pokračuje i na začátku roku 2021 a komodity tak zažívají jedno z nejrůstovějších období za poslední roky. Bude rok 2021 rokem komodit?

 

Komoditní index S&P GSCI atakuje maximální hodnoty za posledních více než 6 let. Od začátku roku tento index posílil na své hodnotě již o téměř 20 %. Důvodů tohoto růstu je hned několik. Přes 60 % váhy indexu tvoří energie, z toho ropa téměř 45 %. Této komoditě se od začátku roku nebývale daří, když již prakticky vymazala ztráty z minulého roku a opět atakuje hodnoty ze začátku roku 2020. Oba hlavní typy ropy od začátku roku posílily o více než 30 %. Růst energií a průmyslových kovů souvisí s očekáváním opětovného globálního růstu a postupného návratu k normálu po koronaviru. U ropy se jedná zejména o posílení poptávky a také plánované prodloužení omezení produkce ze strany OPEC+. Vývoj indexu S&P GSCI za poslední rok naleznete na grafu níže. 

Vývoj indexu S&P GSCI za 1 rok

Zdroj: Google

 

Nesmíme však také zapomenout na zemědělské komodity - většina od začátku roku posílila. Komoditám také obecně pomáhá slabší americký dolar, který bude vzhledem k tučným záchranným balíčkům americké vlády zřejmě stále pod tlakem. Tento týden americká vláda schválila další stimulus v objemu 1,9 bilionu dolarů. Vyšší zájem investorů o komodity tak může také souviset s růstem obav o zvyšování inflace. Komodity tak zřejmě ještě neřekly poslední slovo. Všechny výše zmíněné faktory budou výrazně ovlivňovat trhy i nadále a růstových impulsů pro komoditní trhy tak zdá se bude stále dostatek.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!