Bude cena sójových bobů růst?

18.10.2019

Říjnová zpráva WASDE potvrdila klesající produkci sójových bobů a kukuřice v USA. V Jižní Americe však stále panují příznivé podmínky a Brazílie očekává bohatou úrodu. Podívejte se s námi na přehled dění okolo klíčových zemědělských komodit.

 

Říjnová zpráva WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) amerického Ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit potvrdila klesající produkci sójových bobů a kukuřice v USA, v Jižní Americe však stále panují příznivé podmínky a Brazílie očekává bohatou úrodu. Nepříznivé počasí se však stále podepisuje na klesajícím objemu produkce australské pšenice. Pokles produkce kukuřice hlásí Ukrajina a naopak v Indii registrujeme obrat v produkci rýže. Podívejte se s námi na přehled dění okolo klíčových zemědělských komodit.

Pšenice

Říjnové odhady potvrdily očekávání z minulého měsíce o klesajícím objemu globální produkce pšenice, který sledujeme již od letošního června. Aktuálně se očekává celosvětová úroda v objemu 765,23 mil. tun, což je oproti letošnímu červnu bezmála o 15 mil. tun méně. Meziročně se však jedná o nárůst produkce o přibližně 35 mil. tun. Meziměsíčně neregistrujeme nijak významný pokles odhadů produkce - nižší produkci očekáváme v Austrálii a to o 1 mil. tun v důsledku setrvávajících veder, USA rovněž hlásí snížené produkční odhady a to o 0,5 mil. tun. Naopak příznivé podmínky zavládly v zemích EU, které očekávají vyšší meziměsíční produkci o 1 mil. tun v celkovém objemu 152 mil. tun a následně pak také v Turkmenistánu, kde se očekává vyšší produkce o 0,7 mil. tun.

V rámci USA se očekává celková produkce v objemu 53,39 mil. tun a zároveň došlo ke snížení osázené plochy o 0,5 mil. akrů meziměsíčně a rovněž průměrné výkupní ceny, která se snížila o 0,10 USD na 4,70 USD. Výnos z jednoho akru výsadby by měl setrvat na 51,6 bušlech, což je meziročně o 4 bušly více. Globální spotřebu pšenice nyní můžeme očekávat v objemu 755,11 mil. tun, což je meziměsíčně o 1,1 mil tun méně. Navzdory klesajícímu objemu produkce zůstávají odhadované konečné zásoby na rekordní úrovni 287,8 mil. tun.

Austrálie - produkce pšenice

zdroj: usda.gov


Sójové boby

Současné odhady potvrzují dosavadní trend klesající produkce USA, které byly donedávna největším světovým producentem sójových bobů - letošní úroda se očekává v objemu 96,62 mil. tun což je meziměsíčně o 2,2 mil. tun méně. Meziročně se pak jedná o pokles produkce o bezmála 24 mil. tun. Na vině je především nižší osázená plocha, která se meziměsíčně snížila o 0,2 mil. akrů a meziročně pak o 12,7 mil. akrů. Značné problémy ve fázi setí pak zemědělcům přinesly podprůměrně kvalitní úrodu a výnos z jednoho akru výsadby se tak meziměsíčně snížil o 1 bušl na velmi nízkých 46,9 bušlů - meziročně se pak jedná o pokles o 3,6 bušlů. Klesající objem producentů v USA tak vyústil nárůstem průměrné výkupní ceny, která se zvýšila o 0,50 USD na 9,0 USD. Měsíc říjen je zcela klíčový, jelikož sklizeň probíhá v plném proudu a dojde tak k výraznému zpřesnění současných produkčních odhadů.

Příznivé podmínky i nadále panují v Jižní Americe, díky čemuž si Brazílie udržuje pozici největšího světového producenta sójových bobů - aktuální odhady očekávají tamní produkci v objemu 123 mil. tun, čímž se potvrdily předpoklady z minulého měsíce. Z příznivého počasí těží zároveň Argentina, kde by měla produkce dosáhnout 53 mil. tun. Obě země však nyní procházejí klíčovou fází setí a změna počasí by mohla znamenat značný pokles očekávaného objemu produkce. Globální produkce sójových bobů by měla dosáhnout na 339 mil. tun - meziměsíčně o 2,4 mil. tun méně a meziročně pak o 20 mil. tun méně. Světová spotřeba by se měla snížit o více než 1 mil. tun a to pod vlivem Číny, která v rámci živočišné výroby upřednostňuje kukuřici. Konečné zásoby pak očekáváme meziměsíčně o 4 mil. tun nižší a to v objemu 95,2 mil. tun.

Brazílie sójové boby - plocha, produkce a výnos

 

zdroj: usda.gov


Bavlna

Odhady pro USA očekávají oproti předpokladům z minulého měsíce nižší produkci a konečné zásoby. Produkce by měla dosáhnout na 21,7 mil. balíků, což je poměrně výrazný pokles oproti očekáváním z minulého měsíce (21,9 mil. balíků). Očekávání je negativně ovlivněno zejména poklesem produkce v Texasu. Počáteční zásoby, domácí spotřeba a export se předpokládají nezměněné ve srovnání s odhady ze září. Konečné zásoby bavlny se očekávají nižší o 200 tisíc balíků oproti očekáváním z minulého měsíce a měly by dosáhnout na 7,0 mil. balíků. 

V celosvětovém měřítku se odhaduje mírný pokles počátečních a konečných zásob, růst mezinárodního obchodu a produkce. Počáteční zásoby by se měly snížit o 70 tisíc balíků na 80,7 mil. balíků kvůli vyšší spotřebě v minulém roce. Globální produkce se očekává nižší o 130 tisíc balíků kvůli poklesu produkce v USA, Brazílii, Pákistánu a Austrálii. Výrazně vyšší produkce bavlny se naopak očekává v Indii, kde by produkce měla narůst až o 1 mil. balíků na 30,5 mil. balíků. Celosvětová produkce bavlny by tak měla dosáhnout na 124,77 mil. balíků. Celosvětová spotřeba by se měla snížit o 130 tis. balíků zejména kvůli poklesu spotřeby v EU a Vietnamu. Mírný pokles se očekává i u mezinárodního obchodu s bavlnou. Nižší import očekává Čína a Vietnam. Austrálie a Brazílie naopak očekávají nižší export. Konečné celosvětové zásoby se předpokládají vyšší o 60 tis. balíků a měly by tak dosáhnout na 83,6 mil. balíků. 

Indie - produkce bavlny


zdroj: usda.gov


Kukuřice 

Říjnové odhady očekávají v USA výrazně nižší počáteční a konečné zásoby, nižší produkci a export a vyšší využití kukuřice na krmné účely. Počáteční zásoby kukuřice by měly poklesnout o 8,4 mil. tun na 53,7 mil. tun kvůli nižší osázené ploše, než se očekávalo. Produkce kukuřice by se měla snížit o 0,5 mil. tun na 350 mil. tun. Kvůli nižším zásobám by měl výrazně poklesnout export americké kukuřice. Export se očekává nižší o 3,8 mil. tun a měl by tak dosáhnout na 48,2 mil. tun. Využití kukuřice na ethanol by se mělo snížit o 1,2 mil. tun. a využití na krmné účely by mělo vzrůst o 3,2 mil. tun na 134 mil. tun. Konečné zásoby kukuřice v USA by se měly snížit o 6,6 mil. tun na 49 mil. tun. 

V globálním měřítku očekává říjnová zpráva nižší počáteční zásoby, produkci, využití a konečné zásoby. Počáteční zásoby kukuřice by se měly poměrně výrazně snížit - očekává se pokles o 5,5 mil. tun na 324,0 mil. tun zejména kvůli snížení zásob v USA a na Ukrajině. Světová produkce by se měla snížit o 0,9 mil. tun na 1 104,0 mil. tun. Snížení produkce se očekává v USA a Egyptě (pokles o 0,8 mil. tun). Globální import kukuřice by měl dosáhnout na 166,0 mil. tun, což je meziměsíční snížení odhadu o 3,3 mil. tun. Nižší import kukuřice se očekává zejména v Číně a Mexiku. Celosvětová spotřeba kukuřice se očekává nižší o 2,7 mil. tun na 1 125,5 mil. tun zejména kvůli poklesům v Číně, Brazílii a Ukrajině. Globální konečné zásoby kukuřice by měly poklesnout o 3,7 mil. tun na 302,5 mil. tun. Největší pokles konečných zásob očekává již zmíněné USA a také Čína.

Ukrajina - produkce kukuřice

zdroj: usda.gov


Rýže

Výhled na období 2019/20 očekává v USA mírné zvýšení produkce a konečných zásob rýže. Počáteční zásoby rýže, využití a obchod by měly zůstat nezměněny. Aktuální odhady počítají s růstem produkce v rámci USA - ta by měla dosáhnout 5,99 mil. tun, což je o 40 tis. tun více oproti zářijovým předpokladům. Za zvýšením produkce stojí především vyšší výnos z jednoho akru výsadby. Vyšší výnos z jednoho akru výsadby se očekává v Kalifornii, Texasu a Arkansasu. Konečné zásoby by se pak měly zvýšit o 40 tisíc tun na 1,18 mil. tun. Průměrná výkupní cena rýže se snížila o 0,20 USD na 13,00 USD za cwt.

V globálním měřítku se očekává nárůst produkce, využití, exportu a konečných zásob rýže. Počáteční zásoby rýže by měly zůstat nezměněné oproti odhadům z minulého měsíce. Celosvětová produkce by měla vzrůst o 3,4 mil. tun na 497,8 mil. tun. Největší růst produkce očekává Indie, kde by se měl výstup zvýšit o 2 mil. tun. Celosvětové využití by mělo dosáhnout na 494,6 mil. tun, což je oproti zářijovým odhadům o 1,2 mil. tun více. Mezinárodní obchod s rýží by měla ovlivnit situace v Indii, kde bude vyšší než očekávaná produkce. Indie tak zvýší svůj export rýže o 600 tis. tun na 11,8 mil. tun.  Konečně celosvětové zásoby by se měly zvýšit o 2,3 mil. tun na 175,1 mil. tun zejména kvůli růstu zásob v Indii (+ 1,3 mil. tun) a Egyptě (+ 0,5 mil. tun).

Vše důležité ze světa financí a investic přímo na Váš e-mail

Ikona newslettery

Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s.

Tagy:
komodity WASDE