Bude cena sójových bobů růst?

Zpráva z trhu
Bude cena sójových bobů růst?

18.10.2019

Říjnová zpráva WASDE potvrdila klesající produkci sójových bobů a kukuřice v USA. V Jižní Americe však stále panují příznivé podmínky a Brazílie očekává bohatou úrodu. Podívejte se s námi na přehled dění okolo klíčových zemědělských komodit.


18. 10. 2019

 

Říjnová zpráva WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) amerického Ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit potvrdila klesající produkci sójových bobů a kukuřice v USA, v Jižní Americe však stále panují příznivé podmínky a Brazílie očekává bohatou úrodu. Nepříznivé počasí se však stále podepisuje na klesajícím objemu produkce australské pšenice. Pokles produkce kukuřice hlásí Ukrajina a naopak v Indii registrujeme obrat v produkci rýže. Podívejte se s námi na přehled dění okolo klíčových zemědělských komodit.

Pšenice

Říjnové odhady potvrdily očekávání z minulého měsíce o klesajícím objemu globální produkce pšenice, který sledujeme již od letošního června. Aktuálně se očekává celosvětová úroda v objemu 765,23 mil. tun, což je oproti letošnímu červnu bezmála o 15 mil. tun méně. Meziročně se však jedná o nárůst produkce o přibližně 35 mil. tun. Meziměsíčně neregistrujeme nijak významný pokles odhadů produkce - nižší produkci očekáváme v Austrálii a to o 1 mil. tun v důsledku setrvávajících veder, USA rovněž hlásí snížené produkční odhady a to o 0,5 mil. tun. Naopak příznivé podmínky zavládly v zemích EU, které očekávají vyšší meziměsíční produkci o 1 mil. tun v celkovém objemu 152 mil. tun a následně pak také v Turkmenistánu, kde se očekává vyšší produkce o 0,7 mil. tun.

V rámci USA se očekává celková produkce v objemu 53,39 mil. tun a zároveň došlo ke snížení osázené plochy o 0,5 mil. akrů meziměsíčně a rovněž průměrné výkupní ceny, která se snížila o 0,10 USD na 4,70 USD. Výnos z jednoho akru výsadby by měl setrvat na 51,6 bušlech, což je meziročně o 4 bušly více. Globální spotřebu pšenice nyní můžeme očekávat v objemu 755,11 mil. tun, což je meziměsíčně o 1,1 mil tun méně. Navzdory klesajícímu objemu produkce zůstávají odhadované konečné zásoby na rekordní úrovni 287,8 mil. tun.

Austrálie - produkce pšenice

zdroj: usda.gov


Sójové boby

Současné odhady potvrzují dosavadní trend klesající produkce USA, které byly donedávna největším světovým producentem sójových bobů - letošní úroda se očekává v objemu 96,62 mil. tun což je meziměsíčně o 2,2 mil. tun méně. Meziročně se pak jedná o pokles produkce o bezmála 24 mil. tun. Na vině je především nižší osázená plocha, která se meziměsíčně snížila o 0,2 mil. akrů a meziročně pak o 12,7 mil. akrů. Značné problémy ve fázi setí pak zemědělcům přinesly podprůměrně kvalitní úrodu a výnos z jednoho akru výsadby se tak meziměsíčně snížil o 1 bušl na velmi nízkých 46,9 bušlů - meziročně se pak jedná o pokles o 3,6 bušlů. Klesající objem producentů v USA tak vyústil nárůstem průměrné výkupní ceny, která se zvýšila o 0,50 USD na 9,0 USD. Měsíc říjen je zcela klíčový, jelikož sklizeň probíhá v plném proudu a dojde tak k výraznému zpřesnění současných produkčních odhadů.

Příznivé podmínky i nadále panují v Jižní Americe, díky čemuž si Brazílie udržuje pozici největšího světového producenta sójových bobů - aktuální odhady očekávají tamní produkci v objemu 123 mil. tun, čímž se potvrdily předpoklady z minulého měsíce. Z příznivého počasí těží zároveň Argentina, kde by měla produkce dosáhnout 53 mil. tun. Obě země však nyní procházejí klíčovou fází setí a změna počasí by mohla znamenat značný pokles očekávaného objemu produkce. Globální produkce sójových bobů by měla dosáhnout na 339 mil. tun - meziměsíčně o 2,4 mil. tun méně a meziročně pak o 20 mil. tun méně. Světová spotřeba by se měla snížit o více než 1 mil. tun a to pod vlivem Číny, která v rámci živočišné výroby upřednostňuje kukuřici. Konečné zásoby pak očekáváme meziměsíčně o 4 mil. tun nižší a to v objemu 95,2 mil. tun.

Brazílie sójové boby - plocha, produkce a výnos

 

zdroj: usda.gov


Bavlna

Odhady pro USA očekávají oproti předpokladům z minulého měsíce nižší produkci a konečné zásoby. Produkce by měla dosáhnout na 21,7 mil. balíků, což je poměrně výrazný pokles oproti očekáváním z minulého měsíce (21,9 mil. balíků). Očekávání je negativně ovlivněno zejména poklesem produkce v Texasu. Počáteční zásoby, domácí spotřeba a export se předpokládají nezměněné ve srovnání s odhady ze září. Konečné zásoby bavlny se očekávají nižší o 200 tisíc balíků oproti očekáváním z minulého měsíce a měly by dosáhnout na 7,0 mil. balíků. 

V celosvětovém měřítku se odhaduje mírný pokles počátečních a konečných zásob, růst mezinárodního obchodu a produkce. Počáteční zásoby by se měly snížit o 70 tisíc balíků na 80,7 mil. balíků kvůli vyšší spotřebě v minulém roce. Globální produkce se očekává nižší o 130 tisíc balíků kvůli poklesu produkce v USA, Brazílii, Pákistánu a Austrálii. Výrazně vyšší produkce bavlny se naopak očekává v Indii, kde by produkce měla narůst až o 1 mil. balíků na 30,5 mil. balíků. Celosvětová produkce bavlny by tak měla dosáhnout na 124,77 mil. balíků. Celosvětová spotřeba by se měla snížit o 130 tis. balíků zejména kvůli poklesu spotřeby v EU a Vietnamu. Mírný pokles se očekává i u mezinárodního obchodu s bavlnou. Nižší import očekává Čína a Vietnam. Austrálie a Brazílie naopak očekávají nižší export. Konečné celosvětové zásoby se předpokládají vyšší o 60 tis. balíků a měly by tak dosáhnout na 83,6 mil. balíků. 

Indie - produkce bavlny


zdroj: usda.gov


Kukuřice 

Říjnové odhady očekávají v USA výrazně nižší počáteční a konečné zásoby, nižší produkci a export a vyšší využití kukuřice na krmné účely. Počáteční zásoby kukuřice by měly poklesnout o 8,4 mil. tun na 53,7 mil. tun kvůli nižší osázené ploše, než se očekávalo. Produkce kukuřice by se měla snížit o 0,5 mil. tun na 350 mil. tun. Kvůli nižším zásobám by měl výrazně poklesnout export americké kukuřice. Export se očekává nižší o 3,8 mil. tun a měl by tak dosáhnout na 48,2 mil. tun. Využití kukuřice na ethanol by se mělo snížit o 1,2 mil. tun. a využití na krmné účely by mělo vzrůst o 3,2 mil. tun na 134 mil. tun. Konečné zásoby kukuřice v USA by se měly snížit o 6,6 mil. tun na 49 mil. tun. 

V globálním měřítku očekává říjnová zpráva nižší počáteční zásoby, produkci, využití a konečné zásoby. Počáteční zásoby kukuřice by se měly poměrně výrazně snížit - očekává se pokles o 5,5 mil. tun na 324,0 mil. tun zejména kvůli snížení zásob v USA a na Ukrajině. Světová produkce by se měla snížit o 0,9 mil. tun na 1 104,0 mil. tun. Snížení produkce se očekává v USA a Egyptě (pokles o 0,8 mil. tun). Globální import kukuřice by měl dosáhnout na 166,0 mil. tun, což je meziměsíční snížení odhadu o 3,3 mil. tun. Nižší import kukuřice se očekává zejména v Číně a Mexiku. Celosvětová spotřeba kukuřice se očekává nižší o 2,7 mil. tun na 1 125,5 mil. tun zejména kvůli poklesům v Číně, Brazílii a Ukrajině. Globální konečné zásoby kukuřice by měly poklesnout o 3,7 mil. tun na 302,5 mil. tun. Největší pokles konečných zásob očekává již zmíněné USA a také Čína.

Ukrajina - produkce kukuřice

zdroj: usda.gov


Rýže

Výhled na období 2019/20 očekává v USA mírné zvýšení produkce a konečných zásob rýže. Počáteční zásoby rýže, využití a obchod by měly zůstat nezměněny. Aktuální odhady počítají s růstem produkce v rámci USA - ta by měla dosáhnout 5,99 mil. tun, což je o 40 tis. tun více oproti zářijovým předpokladům. Za zvýšením produkce stojí především vyšší výnos z jednoho akru výsadby. Vyšší výnos z jednoho akru výsadby se očekává v Kalifornii, Texasu a Arkansasu. Konečné zásoby by se pak měly zvýšit o 40 tisíc tun na 1,18 mil. tun. Průměrná výkupní cena rýže se snížila o 0,20 USD na 13,00 USD za cwt.

V globálním měřítku se očekává nárůst produkce, využití, exportu a konečných zásob rýže. Počáteční zásoby rýže by měly zůstat nezměněné oproti odhadům z minulého měsíce. Celosvětová produkce by měla vzrůst o 3,4 mil. tun na 497,8 mil. tun. Největší růst produkce očekává Indie, kde by se měl výstup zvýšit o 2 mil. tun. Celosvětové využití by mělo dosáhnout na 494,6 mil. tun, což je oproti zářijovým odhadům o 1,2 mil. tun více. Mezinárodní obchod s rýží by měla ovlivnit situace v Indii, kde bude vyšší než očekávaná produkce. Indie tak zvýší svůj export rýže o 600 tis. tun na 11,8 mil. tun.  Konečně celosvětové zásoby by se měly zvýšit o 2,3 mil. tun na 175,1 mil. tun zejména kvůli růstu zásob v Indii (+ 1,3 mil. tun) a Egyptě (+ 0,5 mil. tun).

 

Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!