Bude rok 2019 patřit zlatu?

Zpráva z trhu
Bude rok 2019 patřit zlatu?

25.1.2019
Faktorů pro růst cen zlata je víc než dost.


4. 3. 2019

 

 

Loňské výprodeje na akciových trzích měly významný vliv na cenu zlata, která ke konci roku vystoupala na půlroční maximum a za poslední měsíc roku si komodita připsala téměř 4 %. Růst ceny zlata byl způsoben zejména eskalací nervozity na trzích a následně výraznými výprodeji akciových titulů a přesunem investorů do “bezpečných přístavů” jako je právě zlato. Fundamenty ze začátku roku 2019 hovoří pozitivně pro růst cen zlata a letošní rok by tak mohl patřit právě tomuto cennému kovu.

Začátek roku 2018 byl pro zlato velmi vydařený - cena futures v lednu dokonce atakovala hranici 1400 USD/Oz. Z loňských maxim však cena zlata postupně klesala až o 14 % níže v důsledku zvyšování amerických úrokových sazeb a silného dolaru. Ke konci roku se však zlato znovu nadechlo díky výprodejům na akciových trzích. I přes pozitivní závěr roku však cena zlata v průběhu roku 2018 poklesla o 7 %. Od začátku roku 2019 si však zlato drží zisky z konce minulého roku a za poslední 3 měsíce tak již posílilo o 3,10 %. V letošním roce budou znovu hrát prim výše zmíněné faktory - úrokové sazby, americký dolar a nervozita na akciových trzích.

Vývoj cen futures na zlato v roce 2018

zdroj: finviz.com


Úrokové sazby

Cena zlata úzce souvisí s vývojem amerických úrokových sazeb. V loňském roce FED zvýšil sazby dokonce 4x, což výrazně působilo proti cenám zlata, které pak silně pokleslo ze svých maxim z ledna. Letošní rok by však měl být jiný - dříve agresivní přístup FEDu ve zvyšování sazeb je zdá se u konce. Nedávné kroky a vyjádření jeho představitelů ukázaly na to, že FED je připraven reagovat na slabší globální ekonomický vývoj a cenové korekce na akciových trzích. Zároveň se dá očekávat, že FED přehodnotil loňskou restriktivní politiku a bude výrazně opatrnější v dalším zvyšování úrokových sazeb - v letošním roce se tak očekává pravděpodobně pouze jedno či dvě zvýšení úrokových sazeb. První dva kvartály letošního roku se spíše ponesou v duchu pozorování vývoje globální ekonomiky a ekonomiky USA.

Vývoj základní úrokové sazby FEDu

zdroj: Federal Reserve

 


Slabší USD

S úrokovými sazbami souvisí i vývoj amerického dolaru - ten v loňském roce zaznamenal výrazně růstový trend a dostal tak pod tlak nejen země ze sektoru emerging markets, ale také zlato. Silný americký dolar je totiž určitým protipólem ke zlatu, jelikož investoři nemají v takové situaci tendence své prostředky přesouvat do již zmiňovaného “bezpečného přístavu”. Výše zmíněna politika normalizace úrokových sazeb FEDu však v letošním roce nabere pozvolnější tempo a důvodů pro posilování amerického dolaru tak bude o dost méně. Přidat by se měly také slabší vyhlídky na vývoj americké ekonomiky, která by v letošním roce měla vzrůst jen o 2,4 % (Federal Reserve Bank of Philadelphia). Níže uvedený graf znázorňuje korelaci mezi vývojem amerického dolaru a spotové ceně zlata mezi lety 2014 až 2019.

Korelace cen zlata a amerického dolaruzdroj: macrotrends.com


Nervozita na akciových trzích

Ceny zlata ke konci minulého roku silně podpořil růst nervozity investorů na akciových trzích. Zlato pak zapůsobilo jako takzvaný “bezpečný přístav”. Podobný vývoj jsme měli možnost vidět i v růstových letech 2002 až 2007, kdy nervozita na akciových trzích postupně eskalovala a podpořila tak růst ceny zlata. I přes vydařený začátek letošního roku bude volatilita na akciových trzích pravděpodobně přetrvávat. Faktory, které budou podrážet optimismus investorů v letošním roce jsou stejné jako ty z loňského roku - obchodní napětí mezi USA a Čínou, nejistota ohledně brexitu a starosti z oslabující globální ekonomiky. Všechny tyto faktory by mohly podpořit ceny zlata.

Graf indexu S&P 500 v druhé polovině roku 2018

 

zdroj: finance.yahoo.com


Globální ekonomika zpomaluje

Vedle zpomalující ekonomiky USA se očekává oslabení i v dalších zemích. Podle poslední prognózy Světové banky by v letošním roce měla globální ekonomika vzrůst o 3,9 %, což je o 0,1 % méně než v roce 2018. Tento pokles by měl zejména reflektovat slabší tempo růstu HDP USA, které se odhaduje okolo 2,4 %. Klesat by mělo i tempo růstu HDP Číny, kde se tržní konsensus pohybuje okolo 6,2 %. Chladnoucí ekonomika bude zřejmě patrná i v eurozóně, pro kterou se odhady vývoje HDP pohybují okolo 1,6 % z loňských 1,9 %. Zpomalení růstu globální ekonomiky má pak zprostředkovaný vliv na vývoj cen zlata. Obavy investorů totiž zpravidla vedou k realokaci zdrojů a posilování defenzivní složky portfolia - tedy vyšší poptávce po zlatě.

Zpomalení světového růstu

zdroj: kitco.com


Poptávka po zlatě

Pro rostoucí ceny zlata by měl hovořit i nárůst poptávky po zlatých špercích v Číně, která je jeho největším spotřebitelem na světě. Poptávka Číny po zlatě od roku 2013 postupně klesala, v loňském roce jsme však mohli zaznamenat mírný růst poptávky. Podobná situace se očekává i v letošním roce. Dalším velkým spotřebitelem zlata je Indie, jejíž poptávka bude letos záviset na síle domácí měny vůči americkému dolaru. Oficiální vládní nákupy by v letošním roce měly také narůst - zejména pak ze strany Ruska, Turecka a Kazachstánu, kteří výrazně nakupovali již v loňském roce. Za první tři kvartály roku 2018 tyto země nakupily 351,6 tun zlata, což je meziročně o 52 tun více.


Je tedy evidentní, že faktorů, které by v letošním roce mohly podpořit cenu zlata, je více než dost. Největší vliv však bude zřejmě mít i nadále vývoj měnové politiky FEDu, který bude prostřednictvím úrokových sazeb určovat, kam investoři umístí své prostředky. Rozhodující bude také vývoj na globální politické scéně, kde v posledních měsících eskalovala nervozita, která se postupně přenesla i na finanční trhy. Zlato tak bezesporu sehraje v letošním roce zcela zásadní roli, jakožto významný prostředek posílení defenzivní složky portfolia. Díky výše zmíněným faktorům by se cena zlata mohla v letošním roce pohybovat mezi 1300 až 1400 USD/Oz.

 Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!