Budou ceny zemědělských komodit klesat?

Zpráva z trhu
Budou ceny zemědělských komodit klesat?

13.8.2019
Dle srpnové zprávy WASDE se zdá, že některých komodit bude přebytek - bude jejich cena nadále klesat?


13. 8. 2019


Srpnová zpráva WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) amerického Ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit potvrdila klesající produkci sójových bobů v USA, v Jižní Americe však stále panují příznivé podmínky a Brazílie očekává bohatou úrodu. Vedra panující od počátku letošního léta se podepsala na nižší produkci pšenice států EU a Ruska. Naopak kukuřice a bavlny by mělo být víc než dost. Podívejte se s námi na přehled dění okolo klíčových zemědělských komodit.

Pšenice

Srpnové odhady potvrdily trend klesající globální produkce pšenice, který trvá od letošního června, kdy se očekávala produkce v objemu přes 780 mil. tun, aktuálně se však očekává produkce v objemu 768 mil. tun, což je meziměsíčně o 3,5 mil. tun méně. Za opětovným snížením odhadů stojí především extrémně vysoké teploty v průběhu dvou předcházejících měsíců, které se projevily zejména v Rusku, EU a Kazachstánu. Rusko meziměsíčně revidovalo odhady o 1,2 mil. tun na 73 mil. tun, což však i tak znamená meziroční nárůst produkce o 1,3 mil. tun. Země EU snížily své odhady o 1,3 mil. tun na 150 mil. tun - registrujeme však meziročně vyšší produkci o více než 13 mil. tun. Kazachstán pak očekává pokles produkce o 1 mil. tun v objemu 13 mil. tun. Nižší produkce se týká také Turecka, které poskytlo aktualizované údaje o osázené ploše a výnosu z výsadby - předpokládá se tak pokles produkce o 2 mil. tun. Mírný růst produkčních odhadů se pak týká Argentiny (+0,5 mil. tun) a Ukrajiny (+0,2 mil. tun).

Příznivé podmínky naopak zavládly v USA, kde farmáři očekávají zvýšený výnos z jednoho akru výsadby - ten by měl dosáhnout na 51,6 bušlů, což je meziměsíčně o 1,6 bušlu více. Celková produkce by tak měla dosáhnout 53,9 mil. tun a registrujeme tak nárůst oproti červencovým odhadům o 1,6 mil. tun. Vyšší očekávání a klesající cena americké kukuřice se pak projevila v poklesu průměrné výkupní ceny o 0,2 USD na 5 USD za bušl. V rámci globální spotřeby pšenice se očekává meziměsíční pokles o 2 mil. tun a zároveň konečné zásoby by měly poklesnout o 1,1 mil. tun na 285,4 mil. tun, což i tak představuje rekordní hodnotu.

Rusko - produkce pšenice

zdroj: usda.gov


Sójové boby

Aktuální odhady navázaly na letošní trend snižující se produkce sójových bobů v USA, které donedávna byly světovým producentem číslo jedna. Nyní se očekává, že produkce v USA dosáhne 100,2 mil. tun, což je oproti červenci o 4,5 mil. tun méně - projevily se zejména komplikace ve fázi setí, což vyústilo poklesem osázené plochy o 3,4 mil. akrů na 75,9 mil. akrů, přičemž největší pokles registrují státy Ohio a Jižní Dakota. Výnos z jednoho akru výsadby by však měl prozatím zůstat stejný v objemu 48,5 bušlů, což je však meziročně o 3,1 bušlu méně. Průměrná výkupní cena zůstala nezměněna ve výši 8,40 USD za barel. Pro producenty v USA bude klíčový právě tento měsíc, kdy dochází k dozrávání a určování finálního výnosu z výsadby. Fáze sklizně pak začíná měsícem září.

Příznivé podnebné podmínky stále panují v Jižní Americe, kde se očekává v rámci Brazílie produkce v objemu 123 mil. tun, což potvrzuje červencové odhady. Velmi dobrá úroda se i nadále očekává v Argentině, která by měla dosáhnout 53 mil. tun. Producenti v Brazílii se však nyní nacházejí před klíčovou fází setí, která může být nepříznivě ovlivněna nadprůměrnými suchy. Celková světová produkce by měla dosáhnout na 341,8 mil. tun, což znamená meziměsíční pokles odhadů o 5,2 mil. tun. Spotřeba by pak měla činit 354,3 mil. tun a konečné zásoby by se tak měly snížit na 101,7 mil. tun. Klíčovou roli bude mít poptávka po sójových bobech z čínské strany, která se meziměsíčně snížila o 2 mil. tun.

Brazílie sójové boby - plocha, produkce a výnos

zdroj: usda.gov


Bavlna

Odhady pro USA očekávají oproti odhadům z minulého měsíce vyšší počáteční zásoby bavlny, produkci, export a konečné zásoby. Produkce by měla dosáhnout na 22,5 mil. balíků, což je 2% nárůst oproti očekáváním z minulého měsíce. Produkce bavlny by tak měla být v USA nejvyšší za posledních 14 let. Počáteční zásoby se očekávají o 250 tisíc balíků vyšší kvůli nižšímu než očekávanému exportu za minulý rok. Domácí spotřeba bavlny se očekává ve výši 3,1 mil. balíků, což je stejná úroveň spotřeby jako se předpokládalo minulý měsíc. Export bavlny by se měl zvýšit o 200 tisíc balíků na 17,2 mil. balíků. Konečné zásoby se by se měly zvýšit o 500 tisíc balíků na 7,2 mil. balíků. 

V celosvětovém měřítku se také očekává růst počátečních a konečných zásob a nižší produkce a spotřeba. Počáteční zásoby by se měly zvýšit o 1 mil. balíků kvůli nižší spotřebě v minulém roce. Produkce se očekává nižší o 200 tisíc balíků ve srovnání s minulým měsícem. Celosvětová produkce bavlny by tak měla dosáhnout na 125,6 mil. balíků. Spotřeba by se měla snížit o 1,2 mil. balíků zejména kvůli poklesu spotřeby v Číně, Uzbekistánu a Indii. Konečné celosvětové zásoby se očekávají vyšší o 2 mil. balíků na 82,5 mil. balíků. 

Indie - produkce bavlny


zdroj: usda.gov


Kukuřice 

Srpnové odhady očekávají v USA vyšší počáteční a konečné zásoby, nižší export a nižší využití kukuřice na ethanol. Počáteční zásoby kukuřice by měly vzrůst o 500 tisíc tun na 59,96 mil. tun. Produkce kukuřice by měla vzrůst o 600 tisíc tun na 353,1 mil. tun díky zvýšení výnosu z jednoho akru osadby. Osázená plocha se meziměsíčně mírně snížila. Export se očekává o 2,6 mil. tun nižší a měl by tak dosáhnout na 52 mil. tun. Využití kukuřice na ethanol by mělo poklesnout o 1 mil. tun. Import a využití na krmné účely by měly zůstat nezměněny oproti odhadům z července. Kvůli převisu nabídky nad poptávkou se očekává velké zvýšení konečných zásob kukuřice. Konečné zásoby kukuřice v USA by se tak měly zvýšit o 4,3 mil. tun na 55,3 mil. tun. 

V globálním měřítku očekává srpnová zpráva vyšší produkci, obchod a konečné zásoby kukuřice. Počáteční zásoby kukuřice by se měly mírně snížit - očekává se pokles o 200 tisíc tun na 328,58 mil. tun. Světová produkce by se měla zvýšit o 3,1 mil. tun na 1 108 mil. tun. Rekordní produkce se očekává na Ukrajině - produkce by měla vzrůst o 2,5 mil. tun na 36,5 mil. tun. Díky mírným teplotám a častým dešťům se očekává vyšší produkce i v Rumunsku, Maďarsku a Bulharsku. Pokles naopak očekávají Německo, Francie a Polsko. Globální import kukuřice by měl dosáhnout na 169,3 mil. tun, což je meziměsíční zvýšení odhadů o 1,5 mil. tun. Celosvětová spotřeba kukuřice se očekává nižší o 6 mil. tun na 1 129 mil. tun zejména kvůli poklesům v Číně a Brazílii. Globální konečné zásoby kukuřice by měly vzrůst o 9 mil. tun na 307,7 mil. tun. Největší nárůst konečných zásob očekává Čína a EU.


Rýže

Aktuální odhady počítají s mírným poklesem produkce v rámci USA - ta by měla dosáhnout 6,5 mil. tun, což je o 0,1 mil. tun méně oproti červencovým předpokladům. Na vině je především nižší výnos z jednoho akru výsadby, který se snížil o 121 liber na 7 577 liber. Osázená plocha zůstala v rozloze 2,71 mil. akrů. Spotřeba rýže v USA se očekává v nezměněném objemu 4,3 mil. tun a konečné zásoby by se pak měly jen mírně snížit o 0,1 mil. tun na 1,5 mil. tun. Průměrná výkupní cena se zvýšila o 0,4 USD na 12,20 USD za cwt.

V globálním měřítku se očekává produkce v objemu 498,7 mil. tun, přičemž produkční poklesy Thajska o 0,4 mil. tun na 20,5 mil. tun jsou kompenzovány zvýšenou produkcí Iráku a Vietnamu. Celosvětová poptávka by měla dosáhnout na 494,5 mil. tun, což je oproti červencovým odhadům o 0,58 mil. tun méně - na vině je především nižší poptávka z čínské strany, kde došlo k mírnému poklesu ve využití v potravinářství. Mezinárodní obchod s rýží by měla ovlivnit situace v Thajsku, kde extrémní vedra způsobila očekávaný pokles produkce a země tak zřejmě sníží svou exportní aktivitu o 0,2 mil. tun. Konečně celosvětové zásoby by se měly zvýšit o 2 mil. tun na 174,7 mil. tun, což představuje rekordní úroveň. Přibližně 68 % celosvětových zásob je drženo Čínou.

 

Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!