Čeká cenné kovy další růst?

Zpráva z trhu
Čeká cenné kovy další růst?

Cenné kovy si stále drží vysokou cenu, což potvrzuje přetrvávající nervozitu na akciových trzích. Jaký je výhled na cenu zlata a stříbra do konce roku?


2. 10. 2020

 

Cenné kovy byly v letošním roce mezi investory vysoce vyhledávaným aktivem. Není se čemu divit - geopolitické dění rozvířilo v letošním roce několik mezinárodních konfliktů a přetrvávající obchodní napětí mezi USA a Čínou. Pomyslnou korunu všemu nasadil koronavirus, který na akciových trzích způsobil masivní výprodeje. Cenné kovy si však drží stále vysokou cenu, což potvrzuje přetrvávající nervozitu na akciových trzích. Jaký je výhled na cenu zlata a stříbra do konce roku?

 

Zlato

Zlato v letošním roce velmi úspěšně plnilo funkci bezpečného přístavu - tedy aktiva, do kterého investoři přesouvají své finance v období nejistoty. Nejistotu na trzích způsobil koronavirus a jeho vliv stále přetrvává. Spotová cena zlata již delší období přes 1800 USD za trojskou unci a dá se tak očekávat, že nad touto hranici vydrží i do konce roku. V případě dalšího stupňování koronavirových případů a opatření by nemusel být výjimkou ani opětovný růst ceny ke 2000 USD, což jsou hodnoty, které jsme viděli na spotovém zlatě ještě před pár týdny. Vývoj spotové ceny zlata za poslední rok je na grafu níže.

 

Vývoj spotové ceny zlata od začátku roku (USD/trojská unce)

Zdroj: Finviz

 

Do cen zlata se také promítne vývoj amerického dolaru, slabší dolar obecně napomáhá růstu cen komodit a naopak. Sílu amerického dolaru a cenu zlata mohou výrazně ovlivnit blížící se prezidentské volby. V případě vítězství Donalda Trumpa se dá očekávat posílení americké měny, v případě výhry Joe Bidena by tomu tak mohlo být naopak. V případě vítězství demokratů očekáváme růst poptávky po zlatě kvůli změnám, kterými USA pravděpodobně projde. Změna prezidenta by tak mohla způsobit velkou nejistotu na akciových trzích a přesun investorů právě do zlata. Výhra demokratů by však měla znamenat také možné uklidnění obchodního napětí s Čínou, EU a Mexikem. Zlato by pak v takovém případě mohlo korigovat níže, to je ale spíše dlouhodobější faktor.


Stříbro

Stříbro není tak vyhledávaným “bezpečným přístavem” jako zlato, poptávka po stříbře jako uchovateli hodnoty však v dobách nejistoty také roste. Jeho využití je však zejména v průmyslu (např. fotovoltaické elektrárny, elektromobily). Do karet však stříbru může hrát jeho relativní podhodnocení ve srovnání s cenou zlata. Poměr cen obou kovů je z historického pohledu stále relativně nízko. Na cenu stříbra pak budou působit podobné faktory jako u zlata. Klesající produkce stříbra, uzavírání části stříbrných dolů a malá míra recyklace tlak na další růst ceny pouze podtrhují. Do konce roku se tak cena stříbra může znovu dostat i přes 25 USD za trojskou unci.

 

Vývoj spotové ceny stříbra od začátku roku (USD/trojská unce)

Zdroj: Finviz

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!