Čeká kukuřici růst cen?

Zpráva z trhu
Čeká kukuřici růst cen?

První letošní zpráva WASDE přinesla zajímavé informace ohledně kukuřice, jejíž produkce i světové zásoby klesají. Čeká nás tak růst ceny této komodity?


14. 1. 2021

 

První letošní zpráva WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) amerického Ministerstva zemědělství ohledně celosvětového vývoje zemědělských komodit přinesla zajímavé zprávy. Nejvíce pozornosti tentokrát upoutala kukuřice, jejíž produkce i světové konečné zásoby klesají. Čeká nás tak růst ceny této komodity? Podívejte se na dění okolo hlavních zemědělských komodit.

 

Pšenice

Výhled na období 2020/21 očekává v USA vyšší spotřebu pšenice, nezměněný obchod a nižší konečné zásoby. Spotřeba pšenice by se měla zvýšit o čtvrtinu na 125 milionů bušlů. Očekávané konečné zásoby americké pšenice jsou nižší o 26 milionů bušlů kvůli vyšší spotřebě a měly by tak dosáhnout na 836 milionů bušlů. V meziročním srovnání se jedná o pokles o 19 %. Průměrná výkupní cena pšenice se zvýšila o 15 centů na 4,85 USD za jeden bušl. Na mezinárodním trhu pšenice očekáváme nižší zásoby, vyšší spotřebu a export. Světové zásoby by se měly nepatrně snížit kvůli poklesu očekávané produkce v Číně a Argentině, rekordní produkci naopak očekává Rusko. Konečné zásoby by měly poklesnout na 313 mil. tun, což je však stále blízko rekordním hodnotám. Přes polovinu celosvětových zásob pšenice stále drží Čína, Indie pak drží přibližně desetinu všech zásob.


Kukuřice

Zpráva WASDE pro tento měsíc očekává nižší produkci americké kukuřice, pokles využití na krmné účely i ethanol a také pokles konečných zásob. Kvůli snížení osázené plochy a slabšímu výnosu z jednoho akru by měla produkce klesnout na 14,18 miliardy bušlů, což je o 324 milionů bušlů méně, než se předpokládalo minulý měsíc. Kvůli slabší produkci a vyšší očekávané ceně se sníží americký export kukuřice přibližně o 100 milionů bušlů. Vzhledem k převisu spotřeby nad produkcí se očekává pokles konečných zásob americké kukuřice o 150 milionů bušlů na 1,55 miliardy bušlů. Světová produkce kukuřice by měla také mírně klesnout kvůli Argentině a Brazílii, kde v průběhu prosince zavládlo sucho v hlavních pěstitelských oblastech.  

 

Objem srážek v hlavní pěstitelské oblasti Argentiny

 

Zdroj: usda.gov


Rýže

V globálním měřítku očekáváme v období 2020/21 vyšší produkci a spotřebu rýže, zvýšení mezinárodního obchodu a pokles konečných zásob. Světová produkce rýže by se měla zvýšit o 2 miliony tun díky vyššímu výnosu z oblastí v Číně a na Filipínách. Světová spotřeba by měla dosáhnout na 502 milionů tun, což je rekordní objem. Růst spotřeby se kromě Číny očekává také v USA. Mírně by se měl také zvýšit objem mezinárodního obchodu díky nárůstu exportu indické rýže. Velká část indického exportu by měla putovat do Bangladéše, kde povodně výrazně snížily objem produkce. Konečné zásoby rýže se nepatrně zvýšily na 179,5  milionů tun, což jsou rekordní hodnoty. Dvě třetiny světových zásob rýže stále drží Čína.


Olejniny

Produkce amerických olejnin by se měla ve srovnání s očekáváním z minulého měsíce nepatrně snížit. Produkce sójových bobů by měla mírně poklesnou (o 35 milionů bušlů na 4,13 miliardy bušlů) kvůli slabší úrodě v Minnesotě, Iowě a Kansasu. Hlavní příčinou je nižší výnos z jednoho akru osadby. Americký export by se však i tak měl zvýšit o 30 milionů bušlů na 2,23 miliardy bušlů, což jsou rekordní hodnoty. Konečné zásoby sójových bobů by měly poměrně výrazně klesnout o 20 % na 140 milionů tun díky vyšší spotřebě. Na mezinárodním trhu olejnin se oproti minulému měsíci neočekávají výrazné změny. Mírné zvýšení produkce sójových bobů očekává Čína, snížit by se naopak měla kromě USA také v Argentině.Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!