Čekají Boeing finanční problémy?

Zpráva z trhu
Čekají Boeing finanční problémy?

Komentář k aktuálnímu dění kolem společnosti The Boeing Company.


12. 3. 2020

 

Akcie společnosti Boeing jsou za aktuální cenu (160,50 USD) velmi podhodnocené, to však nevylučuje další pád. Aerolinky jsou jedním z nejzasaženějších oborů - dochází ke zrušení mnoha letů a několik zemí již zavádí zákaz letů do země ze zasažených oblastí. Jako poslední oznámil zákaz letů z kontinentální Evropy na 30 dní prezident USA Donald Trump. Aerolinkám tak zoufale budou chybět peníze, které by jinak mohly alokovat na nákup nových letadel. Trpí tak i akcie společností Boeing a Airbus. 

Otázkou je také finanční zdraví společnosti. Podnikání Boeingu bylo zasaženo již dříve kvůli kauze s letadly 737 Max - Boeing uzemnění letadel údajně stojí až 1 mld. USD měsíčně. Společnost musela navíc čerpat půjčku ve výši 13,8 mld. USD od Bank of China a PNC. Vzhledem k výraznému poklesu zakázek bude pro Boeing velmi náročné tuto půjčku splácet a další úvěry tak mohou přibývat. Ke konci roku 2019 měla společnost 10 mld. USD v hotovosti a celkový dluh ve výši 27,3 mld. USD. Objem hotovosti se ve srovnání s rokem 2018 snížil o 8 % a zadlužení narostlo o 10 %. O krachu společnosti se však hovořit nedá, v případě neschopnosti splácet se dá očekávat záchranný balíček od vlády USA, pro kterou se jedná o důležitého partnera v oblasti zbrojní techniky.

Boeing již pozastavil najímání nových pracovníků, namístě by však bylo spíše propouštění. Vzhledem k současnému stavu není vyloučen další pád akcií. Dnes cena akcií klesá o více než 15 % po snížení price targetu od banky JP Morgan. Banka nyní vidí jako adekvátní cenu 210 USD za akcii. V případě uvolnění napětí kvůli koronaviru by se však akcie mohly poměrně rychle vrátit nad 300 USD za kus. Velkým plusem jsou však u společnosti Boeing vládní zakázky, které v roce 2019 tvořily přibližně 35 % celkových tržeb společnosti. Objem vládních zakázek v letošním roce by koronavirus neměl zasáhnout ani zdaleka tak výrazně, jako sekci dopravních letadel.

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!