Černá nebo bílá labuť? Některé investice březnové panice odolaly

Zpráva z trhu
Černá nebo bílá labuť? Některé investice březnové panice odolaly

Článek Štěpána Pírka z Hospodářských Novin k aktuálnímu dění na světových trzích. 


15. 4. 2020

Březnový výprodej na kapitálových trzích přepsal historické tabulky. Prudkost poklesů byla šokující, dokonce strmější než při panice na burze v letech 1987 či 1929. Úplný rozklad funkčnosti trhů se podařilo zastavit jen díky bezprecedentním opatřením americké centrální banky. Pro srovnání, v minulé krizi uvolňovala do oběhu 80 miliard dolarů za měsíc. Nyní nakupovala cenné papíry tempem 125 miliard dolarů denně.

Po březnové bitvě investoři počítají mrtvé a zraněné ve svých portfoliích. A také přemýšlejí, jak své investice ochránit, pokud by se mělo něco podobného opakovat nebo by poklesy měly pokračovat. Jaké investice odolaly březnové panice nebo z ní dokonce profitovaly?

Na prvním místě zřejmě každého napadne zlato, které opět ukázalo, že označením bezpečný přístav se pyšní právem. V březnu zlato posílilo o 1,75 procenta, měřeno v korunách to bylo dokonce skoro o 10 procent.

Z březnové paniky profitovaly i některé alternativní investice, které jsou pro takové situace přímo navrženy. Jednou z nich je investiční metoda managed futures. Jedná se o techniku obchodování s termínovými kontrakty (futures) s cílem profitovat z růstu nebo poklesu cen různých aktiv, jako jsou akciové indexy, měny, komodity, dluhopisy či úrokové míry.

Přínosy managed futures pro tradiční portfolio cenných papírů proslavil profesor Lintner z Harvardské univerzity již v osmdesátých letech minulého století. Od té doby tuto investici používají pro ochranu portfolií bohatí soukromí investoři a instituce jako penzijní fondy nebo pojišťovny a ve svém portfoliu ji dokonce mají už i některé české fondy. Podle údajů BarclayHedge dosáhl v březnu výnos této investiční strategie 2,7 procenta.

Bezpochyby největší "home run" v březnu dosáhl hedgový fond Universa Investment specializující se na obchody s opcemi a volatilitou s cílem profitovat při krizích. Dle agentury Bloomberg tento fond v březnu dosáhl výnosu 3612 procent. Jeho poradcem je jistý Nassim Taleb. Že by kolaps trhů nebyl tak černou labutí, jak se zdá?

Autor: Štěpán Pírko, ředitel a hlavní analytik společnosti Colosseum

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!