Čeští investoři preferují USA, a nejsou sami

Zpráva z trhu
Čeští investoři preferují USA, a nejsou sami

21.2.2019

Investoři z většiny evropských zemí preferují investice na amerických akciových trzích.


18. 3. 2019
 

 V současné době, kdy 8 z 10 největších světových společností dle tržní kapitalizace pochází z USA (a americký akciový trh se zdá obecně nejrozvinutější) se nabízí otázka, zda evropští investoři preferují americké akcie, či společnosti z domácích burz. Na tuto otázku nalezl odpověď nedávný výzkum společnosti Investing.com, který porovnal preference investorů z jednotlivých evropských zemí.

Jako metoda analýzy bylo zvoleno porovnání nejoblíbenějších akciových titulů v jednotlivých zemích a srovnání nejvyhledávanějších klíčových slov pomocí Google search. Výsledkem průzkumu je níže uvedený graf, který popisuje jaké země preferují investice do domácích akcií a které naopak preferují americké společnosti. Výsledek je jasný - investoři z menších zemí upřednostňují investice do amerických akcií a ti z větších zemí naopak domácí společnosti. Více než 70 % evropských zemí však dává přednost investici do US akcií.

zdroj: investing.com

Kdo věří americkým akciím

Mezi země, které preferují americké akcie nad domácími patří Velká Británie, Island, Portugalsko, Švýcarsko, Belgie, Nizozemsko, Rakousko, Česká republika a víceméně celá východní a jižní část Evropy. V těchto zemích investoři logicky preferují americké akcie vzhledem k nedostatku investičních příležitostí do domácích společností. Například na Burze cenných papírů Praha si investor v současnosti může vybrat pouze mezi 13 hlavními tituly, což je velmi slabý výběr. Čeští investoři tak preferují zejména americké a německé akciové tituly.

Výjimkou výše zmíněného pravidla je Velká Británie, která je jednou z největších a nejdůležitějších evropských ekonomik. I přes velmi rozvinutý trh však lokální investoři překvapivě preferují americké akcie nad domácími. Důvody můžeme najít hned dva. Velká Británie byla vždy historicky blíže k USA než jakákoliv jiná evropská země a výrazné provázání obou zemí je patrné dodnes. V současnosti se také domácí investoři obávají blížícího se brexitu a nejasné budoucnosti ekonomiky země. Investoři jsou tak nuceni hledat vhodnou alternativu k domácím akciím.


Kde si evropské akcie drží oblibu

Některé evropské země však mají natolik rozvinutý kapitálový trh, že investoři dlouhodobě upřednostňují domácí akciové investice. Není se čemu divit, pokud se podíváme na Německo, kde se můžeme na burzách setkat se společnostmi jako jsou například Daimler, Volkswagen, Bayer či Siemens, je jasné, že tamní investoři nemusejí své prostředky směřovat do obdobných titulů v USA. Podobná situace panuje i v sousední Francii či Španělsku, kde jsou kótovány společnosti jako AXA, BNP Paribas, Airbus, Renault či Banco Santander a Telefonica.

Rozvinuté akciové trhy však nemusejí být jediným důvodem, proč investoři z největších evropských zemí preferují domácí akciové tituly. Dalším důvodem totiž může být existence kurzového rizika - prostředky investované do titulů obchodovaných v USD by tak při posilování kurzu EUR ztrácely svou hodnotu. Bezespornou výhodou domácích akciových investic je pak shodná právní úprava a regulace - v případě investic na zahraničních trzích, jsou totiž akciové tituly regulovány podle tamní legislativy.


Bude obliba amerických akcií růst?

V budoucnosti se dá očekávat zachování dosavadního trendu - investoři z menších zemí budou stále sázet na americké akcie a ti z větších zase na své domácí společnosti. Vzhledem ke stále snadnějšímu přístupu na americké akciové trhy se však dá předpokládat růst zájmu všech investorů právě o akcie kotované na amerických burzách, které mnohdy nabízejí zajímavější výnosy než analogické společnosti na domácích trzích.

 

Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!