Cestování do vesmíru - investiční příležitost, nebo risk?

Zpráva z trhu
Cestování do vesmíru - investiční příležitost, nebo risk?

13.12.2019

Na konci října vstoupila na americké akciové trhy společnost Virgin Galactic Holdings, která se zabývá komerčními lety do vesmíru. Dle některých odhadů by v příštích letech mohlo komerčních letů do vesmíru využít kolem 2 milionů lidí. Jedná se tak o dobrou investiční příležitost, nebo zbytečný risk?


13. 12. 2019

Na akciové trhy na konci října vstoupila americká společnost Virgin Galactic Holdings zabývající se komerčním cestováním do vesmíru. Jedna cesta do vesmíru by měla stát 250 tisíc dolarů, což je pro většinu z nás asi nedostupné. Za zlomek ceny však můžete být akcionáři společnosti. Odvětví komerčních letů do vesmíru je v současnosti ve fázi nákladného vývoje, první pravidelné lety se však již blíží. Jedná se tak o dobrou investiční příležitost, nebo zbytečný risk?

Za společností Virgin Galactic Holdings stojí slavný britský podnikatel Richard Branson. V dosavadní podobě společnost vznikla teprve před pár měsíci. V červenci došlo ke spojení se společností Social Capital Hedosophia, která odkoupila 49% podíl ve společnosti za 800 mil. USD. Za společností Social Capital stojí bývalý vrcholový zaměstnanec společnosti Facebook Chamath Palihapitiya. Na akciové trhy tak společnost vstoupila na konci letošního října. První den obchodování dosáhla kapitalizace přes 2 mld. USD, o týden později se propadla po mírném ochlazení nadšení investorů o cca 200 mil. USD. Po problémech se startem raket se akcie propadly na konci listopadu o více než 30 %. V současnosti se po doporučení Morgan Stanley na BUY pohybuje kapitalizace přes 1,8 mld. USD. Vývoj ceny akcie za poslední měsíc je znázorněn na grafu níže.

Graf vývoje ceny akcií Virgin Galactic Holdings

zdroj: yahoo.com


Nákladné financování

Velkou otázkou je u společnosti Virgin Galactic financování. Společnost zatím nedosáhla prakticky žádných tržeb, je stále ve fázi velmi nákladného vývoje. Někteří klienti tak na svůj let čekají dokonce již 15 let. Za první pololetí roku společnost prodělala 87 mil. USD. Ve třetím kvartále se ztráta prohloubila o dalších 51 mil. USD, což však stále není nijak katastrofické. Tržby za stejné období jsou pouze 3,2 mil. USD. Dle Bransona si však již 600 lidí rezervovalo let do vesmíru, což znamená zisk přes 80 mil. USD na rezervačních poplatcích. Další téměř 4 000 lidí registrovalo zájem o komerční lety, až budou znovu v nabídce. Společnost zatím byla financována zejména prostřednictvím dluhopisů a externích investic. Důležitým krokem tak byl vstup na akciové trhy, který pomohl společnosti získat další prostředky. Virgin Galactic však nezůstal bez povšimnutí ani od leteckých gigantů - v říjnu společnost získala strategickou investici od Boeing v hodnotě 20 mil. USD, další by mohly dále následovat. Společnosti s financováním pomohl i stát Nové Mexiko, který investoval přes 200 mil. USD do nové odletové plošiny, kterou Virgin využívá. 

Konkurence v odvětví je zatím poměrně malá - mezi konkurenty společnosti patří SpaceX Elona Muska a Blue Origin Jeffa Bezose. Otázkou však je počet potencionálních klientů, kteří budou chtít využít služeb některé ze společností. Dle některých odhadů by v příštích letech mohlo komerčních letů do vesmíru využít kolem 2 milionů lidí - potenciál tak dle těchto odhadů dané odvětví rozhodně má. Ve srovnání s konkurencí je navíc Virgin podstatně levnější, jeden let stojí 250 tisíc USD. Společnost by ráda dosáhla zisku v roce 2021 - očekává 115 úspěšných letů a tržby kolem 210 mil. USD. Do roku 2023 počítá s růstem tržeb přes 600 mil. USD. Splnit očekávání společnosti by neměl být problém, pokud však půjde vývoj hladce. Potenciál společnosti však není pouze v letech do vesmíru. Ve spolupráci se společností Under Armour vyvíjí nové sportovní oblečení. Morgan Stanley navíc vidí velký potenciál v technologii společnosti, která by mohla pomoci supersonickému leteckému cestování. 


Rizika převládají

V současnosti se však i přes velký potenciál jedná o velmi rizikovou společnost. Dané odvětví není stále příliš rozvinuté a jeho budoucnost a úspěšnost jednotlivých firem je doslova ve hvězdách. Důležitým faktorem je zde riziko spojené s možnými technickými potížemi a případně i nehodami. Virgin Galactic ani konkurenti se ve fázi testovacích letů nevyhnuli fatálním nehodám. V případě nepovedeného vzletu nebo nehody mohou akcie poklesnout o několik desítek procent během jednoho dne. Společnost je tak v současnosti spíše vhodná pro investory, kteří mají vysokou toleranci k riziku. Pro konzervativnější investory není tato akcie příliš vhodná. Dividenda zatím není vyplácena a minimálně do dosažení zisku se jí nedočkáme. 

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!