Čínská krize dopadá na svět

Zpráva z trhu
Čínská krize dopadá na svět

Americké akciové indexy zažily v pondělí nejhorší jednodenní propad za několik měsíců. Tento pád navíc přišel po dvou ztrátových týdnech za sebou. Jaké jsou důvody této nervozity na trzích?


21. 9. 2021

 

Americké akciové indexy zažily v pondělí nejhorší jednodenní propad za několik měsíců. Index S&P 500 odepsal 1,7 %, což je největší pád od května. Index Dow Jones ztratil přes 600 bodů a zažil tak nejhorší den od července. Tento pád navíc přišel po dvou ztrátových týdnech za sebou. Index strachu a volatility VIX tak dosáhl na nejvyšší hodnoty od letošního března. Jaké jsou důvody této nervozity na trzích?

 

Na trzích sice stále přetrvává nervozita kvůli delta variantě koronaviru, jako hlavní příčinu však vidím dluhovou krizi a zpřísňující regulaci na čínském trhu. Jedna z největších čínských skupin, společnost Evergrande Group, po několika sníženích svého ratingu oznámila, že nebude schopna splatit své závazky. Připomeňme jen, že se jedná o jednu z nejzadluženějších společností na světě. Její dluhy by měly dosahovat až na 300 mld. USD a mezi věřiteli je přes 170 čínských bank a stejně tak investoři z řad obyvatel Číny. Případný kolaps této společnosti tak ohrožuje prakticky celou zemi. Akcie společnosti od začátku roku odepsaly na hongkongské burze téměř 85 % své hodnoty. Evergrande navíc rozhodně není jedinou společností na čínském trhu, která operuje s obřím zadlužením. Na bailout ze strany čínské vlády rozhodně nelze spoléhat a společnost tak přišla s plánem vyplácet své věřitele již zastavenými budovami. Pro čínské akciové trhy se tak jedná o další ránu po zpřísňující regulaci, která zasáhla prakticky všechny společnosti a poslala tak místní akciové indexy o několik procent níže. 

 

Vývoj akcií Evergrande Group za 1 rok

Zdroj: Google

 

Svou roli může sehrát i fakt, že září je z pohledu sezónnosti na akciových trzích historicky jedním z nejhorších měsíců. Budoucnost akciových trhů je nyní velmi těžké odhadovat, promítne se do ní několik proměnných. Čínské akcie však budou vysoce rizikové i nadále a i přes atraktivní ceny by investoři měli jejich případný nákup důkladně promyslet. Na amerických trzích budou hrát prim zprávy o koronaviru a vývoji inflace.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!