Čínské akcie: příležitost nebo hrozba?

Zpráva z trhu
Čínské akcie: příležitost nebo hrozba?

Současný výplach na čínském trhu vytvořil velmi zajímavé příležitosti. Otázkou však je, zda bude tento tlak přetrvávat i nadále a kam čínský regulátor udeří příště? Které akcie se nyní prodávají za atraktivní ceny?


29. 7. 2021

 

Současný výplach na čínském trhu vytvořil velmi zajímavé příležitosti, otázkou však je, zda bude tento tlak přetrvávat i nadále a kam čínský regulátor udeří příště. Alarmující je zejména záměr přetvořit vzdělávací společnosti na neziskovky. Velké společnosti jako Tencent Holdings a Alibaba se však nyní prodávají i díky zvýšenému riziku za velmi atraktivní hodnoty. Je současný tlak čínských regulátorů tvůrcem dobrých příležitostí pro nákup, nebo hrozbou, která bude nadále udávat směr tamního trhu?

 

Asijské trhy v uplynulých týdnech odepsaly několik procent své hodnoty. Velké pády se nevyhnuly ani velkým nadnárodním společnostem jako jsou Tencent i Alibaba, které jsou na čínském trhu prakticky monopoly, což bývá pro investory dobrá zpráva. V Číně jim tato pozice naopak uškodila, když regulátoři bojovali o ochranu hospodářské soutěže. V lepší pozici může být Tencent, jehož akcie se neobchodují na amerických trzích. Společnost již oznámila plnou spolupráci s úřady. U společností jako Alibaba a Baidu je situace horší - těm může hrozit i delisting na burzách v USA a investoři tak mohou čelit velkému riziku. Alibaba trpí od zrušení IPO Ant Group a aktuálně se tak obchoduje pod 200 USD za akcii, což je velmi atraktivní cena. Velmi špatný čas pro IPO na US trhy si vybrala společnost DiDi (čínská konkurence Uber a Lyft), která na trhy vstoupila koncem června. Od té doby se její akcie výrazně propadly. Společnost dokonce aktuálně uvažuje o stažení svých akcií z trhů.

 

Vývoj akcií Alibaba za 6 měsíců

Zdroj: Google

 

K samotnému delistingu u známějších titulů snad nedojde. Tlak na čínské akcie na amerických trzích je již delší dobu a nutno dodat, že u některých společností právem. Na americké akciové trhy dříve vstupovaly i společnosti, o kterých se příliš nevědělo a jejich činnost byla pochybná. Tlak na čínské společnosti je nyní i ze strany Číny, které se příliš nelíbí zisk kapitálu od západních investorů a výplata pobídek západním institucím. Čínských IPOs na amerických trzích tak zajisté ubude. U společností jako Alibaba a Baidu bychom se delistingu neměli obávat, v daném případě by přišlo o hodně peněz velké množství důležitých institucí a investorů. U čínských akciových trhů jsme mohli vidět v posledních hodinách růst, který odráží snahy regulátorů o návrat do normálního stavu. Situace je však i nadále napjatá a investoři by měli dobře zvážit podstupované riziko.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!