Co bude hýbat světovými trhy v Q2?

Zpráva z trhu
Co bude hýbat světovými trhy v Q2?

Nejvíce skloňovaným slovem na kapitálových trzích bude stále koronavirus, který ovlivňuje dění na všech aktivech. Dále můžeme očekávat zasedání OPEC a kvartální reporty zemí ohledně HDP.


19. 3. 2021

 

Máloco se v posledních letech tak zásadně promítlo do dění na světových finančních trzích, jako pandemie koronaviru. Výrazně tak byla zasažena prakticky všechna aktiva. První polovina roku 2020 se vyznačovala značnou nervozitou a výprodeji na akciových trzích, ropa dokonce poprvé v historii dosáhla záporných hodnot. Z nervozity na akciových trzích naopak těžily bezpečné přístavy, jako je zlato a stříbro. V druhé polovině roku však došlo k uklidnění nálady investorů a my jsme tak mohli být svědky jedné z největší býčích vln za poslední roky. Pozitivní nálada na trzích přetrvávala i v prvním kvartálu roku 2021. V příštím kvartále trhy však čeká několik důležitých událostí, které ukáží další vývoj. 

 

Nejvíce skloňovaným slovem na kapitálových trzích bude stále koronavirus, který ovlivňuje dění prakticky na všech aktivech. Zajímavé bude sledovat, jak se promítne postupná vakcinace populace do růstu turistického ruchu, na kterém závisí několik odvětví. Mezi ně patří například výrobci letadel, aerolinky, provozovatelé hotelů, kasin a výletních plaveb, dále pak restaurace, kina a další. Zajímavé bude také sledovat dění na trhu s ropou, který prakticky přesně před rokem prošel kolapsem. Od té doby předvedla ropa solidní růst cen, dá se tak očekávat postupné povolení produkce ze strany OPEC. Organizace zemí exportujících ropu bude zasedat hned na začátku dubna. I přes postupné zvýšení produkce ropy se očekává, že poptávka po ropě poroste vyšším tempem. Dle některý předpokladů tak může ropa brent atakovat i 80 USD za barel na začátku léta. Vývoj severomořské ropy brent za poslední rok naleznete na grafu níže. 

 

Vývoj spotové ceny ropy brent za poslední rok (USD/barel)

Zdroj: Finviz

 

V průběhu dubna by měly být také zveřejněny kvartální zprávy ekonomického růstu ohledně HDP jednotlivých zemí. Uvidíme tak, jak se jednotlivé země popraly s koronavirem na meziročním srovnání růstu HDP. Pro USA se očekává meziroční nárůst HDP o 4,9 %, což je opět vyšší tempo, než bylo ve Q4 (růst o 4,1 %). Čína dokonce očekává dvouciferný růst HDP v prvním kvartále. Dle nejoptimističtějších odhadů by čínské HDP mohlo vzrůst až o 16 % v Q1. Pro celý rok 2021 očekává Čína růst HDP kolem 8,5 %. Mezinárodní měnový fond je však ve svých odhadech opatrnější a očekává růst čínského HDP pro rok 2021 o 7,5 %. Odhady pro Evropskou Unii jsou o poznání slabší - pro rok 2021 se počítá s růstem HDP o 3,9 %. V prvním kvartále roku by však mělo HDP EU dokonce v meziročním srovnání poklesnout. Je tak zřejmé, že dopady koronaviru jsou nejhorší právě v EU, kde stále platí široké restrikce.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!